Nechcú mať deti, aby zachránili planétu. Mýlia sa?

Pavlína Pavlíková 2

Čoraz viac mladých ľudí hovorí nahlas o tom, že z dôvodu klimatickej krízy nechcú mať deti. Niektorí dokonca podstupujú sterilizáciu. A je naozaj pravdou, že zachránime planétu, ak sa rozhodneme deti nemať ? Čo na to hovoria odborníci?

canva

40% mladých ľudí nechce mať dieťa z dôvodu klimatickej krízy

“Plánujem, že za 2-3 roky podstúpim sterilizáciu, aby som sa nemusela báť, že otehotniem,” hovorí Konštantína (32 rokov), ktorá pracuje na Technickej Univerzite v Hamburgu. Inžinierka nehce mať deti z dôvodu, ktorý nás prekvapí. Deti má naozaj rada, dokonca po nich aj dlho túžila. Jej dôvodom nie sú ani financie, alebo práca – Konštantína nechce mať deti pre klimatickú krízu.

“Obávam sa toho, ako bude vyzerať tento svet o niekoľko rokov. Ako to bude vyzerať s teplotou a búrkami. Ak by som mala dieťa, nemalo by bezstarostný život.“

A nie je jediná. Pribúda ľudí, ktorí začínajú rozmýšľať podobne. Nie sú to len aktivisti, sú to aj politici, alebo bežní ľudia. Podľa švédskeho prieskumu až 40% mladých ľudí uviedlo, že nechce mať dieťa z dôvodu klimatickej krízy.

Naozaj to s našou Zemou vyzerá tak zle, aby sme sa vzdali potomstva?

“Keď som videla 12-ročných školákov ako protestujú za klímu, to bolo riadne ťažké – vidieť na vlastné oči, že deti nemôžu byť jednoducho len deťmi, ale že musia bojovať za svoju budúcnosť,” hovorí opäť Konštantína, “Ono to lepšie nebude a potrebné politické rozhodnutia sa nedejú”.

Nemusíme sa pozerať na davy protestujúcich, aby sme si všimli, že sa s našou Zemou niečo deje. Ako je každé leto teplejšie, ako nás čoraz častejšie prekvapujú silné dažde, tornáda, požiare a povodne. Budúcnosť nevyzerá ružovo. Každý rok sa teplota zvyšuje o 1,5 stupňa a vedci predpokladajú ešte väčšie tepelné návaly. Dieťa narodené v roku 2020 bude mať o 70x teplejšiu planétu ako človek narodený v roku 1960.

Znie to dosť pesimisticky a takto to zhrnul aj austrálsky moderátor a spisovateľ Adam Liaw:

3 najčastejšie dôvody, prečo ľudia nechcú mať deti pre klimatické zmeny:

1. Očakávam, že moje deti to nezvládnu,

2. Neverím, že budú súčasťou riešenia,

3. Radšej by som neprispieval k preľudneniu,

Nie je tento postoj až príliš pesimistický?

“V histórii ľudstva nemáme ideálnu dobu na rozhodnutie „mať deti“. Napríklad počas Studenej vojny sa všetci báli atómovej hrozby a aj vtedy si kládli rovnakú otázku: je dobré priviesť deti do takéhoto sveta?” hovorí nemecký chemik, novinár a výskumník populácie Dr. Reiner Klingholz.

Rovnako tak aj počas ekonomickej krízy v roku 2008 sme zaznamenala zníženie pôrodnosti. Klimatická kríza teda môže mať podobný efekt.

Koľko Co2 nás stojí dieťa ?

Tejto téze sa venovala spoločná kanadsko-švédska štúdia. Tvrdí, že ak nebudeme mať dieťa – tak ušetríme na hlavu 60t Co2. Čo znamená, že je to viac, ako keby sme sa stravovali čisto vegánsky, alebo ak by sme sa zbavili auta a jazdili celý život len verejnou dopravou.

Dr. Reiner Klingholz so štúdiou nesúhlasí a tvrdí o nej, že nie je úplná a jednoznačná.  “Nesúhlasím s touto kalkuláciou, pretože každým rokom sa tieto parametre menia. Taktiež záleží aj od krajiny, kde žijeme. Je viac než možné, že o 60 rokov bude človek míňať úplne iné množstvo Co2 , ako dnes… inovácie idú dopredu,”.

Ak sa rozhodneme nemať deti, môžeme tým zachrániť Zem?

Ak každý človek produkuje určité množstvo Co2, znamenalo by to že, menej ľudí = menej Co2?

Mohlo by to zafungovať v prospech klímy. Ale ešte skôr by úplne skolaboval ekonomický a sociálny systém západných krajín.

Súvisí to so starnúcou generáciou a daňovo odvodovým systémom. Menej  pracujúcich ľudí, znamená menej peňazí do sociálneho systému, na zdravotníctvo, na dôchodky. “Ak bude mať štát menší príjem z daní pracujúcic, ako má financovať inovatívne technológie, ktoré budú smerovať k zníženiu Co2 a záchrane planétey?” pýta sa na záver Dr. Reiner Klingholz.

Ide teda o štrukturálny problém

Človek si tým kladie otázku o prežití ľudstva ako takého. Ak nebudeme mať deti nejaké to Co2 ušetríme, ale svet tým nezachránime. Vzdať sa dieťaťa je len pesimistický postoj a názor, že klimatickú krízu ľudstvo nezvládne.

zdroj: Wissen Weekly-Klimakrise

dáta: iopscience.iop.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Prave rozmyslam nad sklenikovym efektom a prehrievanim planety…len tak, doma v kresle. Len si musim zakurit do riadiatora, lebo je sice uz polovica maja, ale furt je kosa:⁠-⁠)

 2. Co by nechceli mať deti blbosť ale najviac navštevujú inštitúcie matky z viac deťmi komu sa tam chce cakat

  A najnovšie ďasná a zuby sú zlé od blbeho drhnutia nie od jedla a cukríkov u ľudí alebo aj keď spadne a nalomi sa zub stazisti vraj povedali

  A to drhnutie vidno na monitore ako flak a tým aj odmietnutie

  Ďalej keď je cez deň vyššia teplota priemer ako 13 stupnov co je už tak nevykuruju

  Aj keď je v noci 5 alebo 7 stupňov

  Načo mazete iné komentare

  Aj iní sú dospely ako matky z viac detmi

Pridaj komentár