Ako skĺbiť materstvo a dve práce

Palo Hlubina 0

Hoci je Lenka Šóošová známa najmä ako moderátorka, my sme sa s ňou porozprávali z iného dôvodu. Predovšetkým je totiž mamina dvoch detí, ktorá sa snaží stíhať aj dve práce. 

Foto: Tomas Thurzo

Lenka je moderátorka Telerána a hneď skraja vraví, že na obraze nikdy byť nechcela. Bola umelecká maskérka, pracovala v televízii, a tak to aj malo ostať. Ale zafungovali náhody – nenáhody a Lenka napokon tlaku „choď na obraz“ neodolala.

Na obraz sa vrátila ja po dvoch deťoch

Jedna z najobľúbenejších moderátoriek Telerána sa na obraz vrátila aj potom, čo sa jej narodili najskôr prvý a potom aj druhý syn. Hoci sa aj ona stretla s označením, že je kariéristka, deti sú u nej na prvom mieste. Aj počas rozhovoru ho viackrát preruší, pretože sa jeden z jej synov chce poradiť, ktorý kamienok je vhodnejší do zbierky a druhý zas z kočíka bojuje o pozornosť.

Aby z nich vyrástli dobrí ľudia

Lenka prezrádza, že materské začiatky boli pre ňu veľmi zložité, ale od začiatku chcela, aby z jej detí vyrástli najmä dobrí ľudia. Aj preto si vravela, že deti nebude rozmaznávať a snaží sa o to doteraz. Popri tom, ako stíha svoje dve povolania.

Moderátorka aj umelecká maskérka

Pretože aj po tom, ako sa stala moderátorkou, zostala umeleckou maskérkou. Keď sa rozhovorí o tomto druhom povolaní, začne byť ešte neposednejšia, plná energie a v očiach jej zahrajú iskry. Je vidieť, že je to srdcový džob, ktorý robí najmä preto, že ho má rada:

„Umelecký maskér musí byť najmä empatický. Ale veľa záleží na spolupráci s režisérom. Napríklad, keď režisér povie, že chce mať z tohto človeka charakterovo zlú postavu, tak mu urobíš črty tváre, ktoré robia toho človeka zlého.“

Keď Lenka nefunguje ako umelecká maskérka, je z nej moderátorka, ktorá tým, že pracuje skoro ráno, musí aj skoro vstávať.

„Keď vysielam, čo je osemkrát do mesiaca, vstávam o tretej ráno, odchádzam z domu o piatej a áno, tie dni, ktoré robím, sa deti budia so svojím otcom. Aj to je pekné, nie? Či mi to prekáža? Naopak. Musím povedať, že je to príjemné pre môjho partnera, pretože vždy vstávam k deťom ja. A malý je ešte malý, takže niekoľkokrát za noc k nemu aj tak musím vstať.“

Večne nedospatá

Ísť spať o polnoci a vstávať o tretej nie je veľmi zdravý biorytmus a Lenka priznáva, že spánok je jej najväčší problém. Vraj je večne nedospatá a potom sa stávajú aj vtipné situácie, keď jej v hlave beží niečo iné, ako hovoria ústa.

„Ja viem, že by som mala byť disciplinovanejšia v spánku, ale, bohužiaľ, práve v tie dni, keď vysielam, mám často aj druhú robotu. Aj keď som si už veľakrát povedala, že ju nebudem brať. Pretože spať tri hodiny… O nejakom poriadnom spánku sa u mňa vôbec nedá hovoriť.“

Okrem toho pracuje aj z domu

Deň pred vysielaním dostane na porade scenár, a hoci dramaturg pošle podklady, všetko si treba naštudovať. Pretože tém, ktoré v Teleráne otvoria, je veľmi veľa, za jednu polhodinu aj štyri témy, a na každú treba vedieť reagovať. Pripravuje sa z domu, tiež popri deťoch. Ale vraví, že vždy sú u nej prvoradé deti.

„Žeby sa deti prispôsobovali práci? To som nikdy neurobila. Veľmi mi pomáha partnerova mama. A moja moderátorská práca je síce o tom, že skoro odídem, ale aj skoro prídem. Keď idem líčiť, to trvá dve – tri hodinky a vždy prišla svokra. Čiže si nemyslím, že deťom chýbam. Možno som len unavená a mám neumytý riad. Ale to mi neprekáža. Navarené mám vždy a variť môžem aj spoločne s deťmi.“

Aj príbeh Lenky Šóošovej, maminy s dvoma zamestnaniami, nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Palo Hlubina

Palo Hlubina je publicista, autor štyroch kníh, niekoľkých e-bookov a scenárov. Venuje sa tvorbe marketingových stratégií, ktoré vychádzajú z prirodzenej emocionálnej dynamiky človeka.

články autora...

Pridaj komentár