Kedy ukončiť materskú dovolenku?

Tatiana Šušková, publicistika 0

Kedy ukončiť materskú dovolenku? Asi to všetko do istej miery závisí od toho, či si dieťatko plánujeme.

Dr. Blažena Gilányiová z Pedagogicko-psychologickej poradne v Bratislave

Niekedy nás život prekvapí… Mali sme iné plány a ciele, ktoré sa touto situáciou veľmi menia. Možno je pre nás ťažké sa od nich odlúčiť. V takom prípade je dobré, keď si doprajeme smútok, že nám to tak nevyšlo, aby sme sa potom mohli od toho odpútať a naplno prijať príchod dieťaťa. Na jednej strane niečo strácame, ale na druhej strane získavame. Až vtedy, keď sa dieťa narodí, zisťujeme, že sme schopní byť rodičom, že môžeme mať dieťa. Veď nie každému je dopriate mať dieťa. Život plynie tak, že nie vždy si môžeme všetko naplánovať. Niekedy nás takáto zmena môže veľmi príjemne prekvapiť.

 • Obdobie materstva má v sebe mnoho krásneho. Niekedy sme odhodlaní však odísť z materskej dovolenky skôr, ako sú stanovené tri roky. Dá sa hovoriť o správnom čase materskej dovolenky?

 • Je to individuálne. Z hľadiska vývinu dieťaťa, rodiny, optimálne obdobie materskej dovolenky je tri roky. Dieťa je už emocionálne a sociálne pripravené lepšie sa adaptovať na zmeny. Nemožno to však brať ako meradlo. Dobrý čas je vtedy, keď sme pripravení my, rodičia. Je potrebné dôsledne zvážiť nástup do práce. Ak sa matka rozhodne nastúpiť do práce, zrejme už zvažovala argumenty „pre“ a „proti“. Asi boli dôležité momenty, pre ktoré sa rozhodne ísť do zamestnania. Môže to byť ekonomická situácia, ale aj otázka príležitosti a jej využitie. Môže to byť aj veľká potreba sebarealizácie. Dá sa to vyriešiť a je to od povahy človeka, od toho, ako vie riešiť a poradiť si s určitými situáciami. Fakt je, že v prípade, ak odchádzame do zamestnania a dieťa dávame do starostlivosti starých rodičov či inštitúcií alebo opatrovateľky, musíme byť sami so sebou vyrovnaní. Rodina je spojená nádoba. To, čo sa týka jedného člena, týka sa všetkých ostatných členov. Ak bude matka spokojná, bude aj dieťaťu „vysielať signály“, že dieťa bude mať pocit bezpečia, že je to tak, ako to má byť. Je dobré, aby sme si dovolili všetky pocity, aj pocit straty bezprostrednej blízkosti dieťaťa.

 • Môže stratiť niečo aj dieťa, ak matka odíde do zamestnania po roku materskej dovolenky?

 • Emocionálna naviazanosť je veľmi dôležitá, je dôležité, aby bolo dobré puto medzi matkou a dieťaťom. Čím je toto puto lepšie, tým lepšie si aj dieťa privykne na odlúčenie. Záleží aj na spôsobe, ako to urobíme. Treba byť voči dieťaťu citliví, rešpektovať jeho pocity, jeho počiatočné odmietanie a bránenie sa, pretože stráca na určitú chvíľu pocit istoty, ktorý je veľmi dôležitý. Treba zvážiť povahu dieťaťa aj svoje vlastné možnosti.

 • Ako to vyzerá v prípade, ak je na materskej dovolenke muž?

 • Keď sa rodičia rozhodnú a muž je ochotný prijať túto rolu, myslím si, že je s ňou stotožnený a môže byť plnohodnotným opatrovateľom a rodičom a môžu matku plne nahradiť.

   

  Táto téma odznela vo vysielaní Slovenského rozhlasu v cykle PIATKY PRE MATKY. A čo môže byť pre nás zaujímavé tento týždeň?

  Viac na https://www.slovakradio.sk

Táto téma odznela vo vysielaní Slovenského rozhlasu v cykle PIATKY PRE MATKY. A čo môže byť pre nás zaujímavé tento týždeň?

Viac na https://www.slovakradio.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 2,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár