Zázračná „štvorka“ alebo koľko vianočných darčekov pre deti?

kika/redakcia 0

V Británii zožala pred časom veľký úspech myšlienka zázračnej štvorky. 4-ka, to sú štyri darčeky, ktoré by si mali nájsť deti pod vianočným stromčekom.

Aké vianočné darčeky deťom?

Vianočné darčeky

Zázračné štyri vianočné darčeky:

1. niečo na oblečenie

2. niečo na čítanie

3. niečo, čo chcú

4. niečo, čo potrebujú

Menej darčekov je viac

Hlavná myšlienka zázračnej „štvorky“ je jednoduchá: znížiť enormné kvantum darčekov, ktorými sú deti na Vianoce obsypávané.

Mamičky sa v diskusiách priznali s počtami, aj cenami darčekov.

Môj manžel ma donútil, aby som spočítala, koľko darčekov dostal minulý rok náš 6-ročný syn a ostala som zahanbená. Bolo ich 56.“ Táto mamička zároveň podotkla, že si nemôže pomôcť, ale robí to pre ten „wow efekt“ rozžiarených očiek, keď jej synček zíde dolu schodmi…

15 až 20 darčekov?

Medzi britskými mamami sa spomínalo najčastejšie pätnásť až dvadsať darčekov na jednu detskú hlavu, plus ešte nejaký ten „hlavný.“

Možno preto pravidlo „štvorky“ zožalo u mnohých rodičov taký úspech.

Pár sekundový „wow efekt“

Podľa prieskumov má priemerné dieťa v Británii 51 hračiek, ale iba s piatimi sa hrá pravidelne. Koľko hračiek má priemerné slovenské dieťa tušíme najmä večer, keď je treba ich poupratovať. Po Vianociach k nim pribudnú zase ďalšie.

Množné číslo je tam správne, naše deti spravidla nedostávajú iba a len jeden darček, lebo obdarované bývajú aj na ďalších „vianočných frontoch.“ Sú tu predsa starí rodičia, krstní, tetky, strýcovia, kde takisto Ježiško občas niečo nechá.

„Wow efekt,“ po ktorý si bežia deti kade tade po celej rodine, trvá naozaj len pár sekúnd. Ešte aj ten vianočný papier niekedy upratujeme dlhšie. Tiež to tak dôverne poznáte?

Unsplash

Pravidlá pri výbere darčekov

Niečo, na čo budú spomínať

Aktuálne je medzi mnohými rodičmi trend darovať „zážitok.“ Nielenže sa nemusí upratovať, ale ostane premenený na spomienku, a tá je navždy.

Samozrejme, každý máme inú predstavu, čo znamená zážitok a určite aj tu sa dá utrhnúť z reťaze a „prestreliť.“ Naše deti napríklad nemusia cestovať za zážitkom na opačnú stranu zemegule. Pri plánovaní zážitkového darčeku nezabudnime na čaro obyčajných vecí 🙂

Niečo, čo ich hneď neomrzí

Ak už deti drankajú pod vianočný stromček hračky, potom z toho neuveriteľného množstva možností treba vedieť vybrať také, ktoré len tak ľahko neomrzia.

Niečo, s čím sa napríklad moje deti hrajú ozlomkrky, sú jednoznačne stavebnice, také aj onaké. Vianoce sú u nás o tom, že len čo sa rozbalia krabice so stavebnicami, v pyžamách sa skladá ešte aspoň dva dni v kuse.

Niečo, čo môžeme robiť spolu

Toto je ďalšie pravidlo, ktoré mám pri darčekoch. Pod túto kategóriu spadajú napríklad knižky, ktoré čítame každý večer. Do úvahy pripadá aj nejaká spoločenská hra, ktorú si zahrajú všetky vekové kategórie v rodine (u nás napríklad pexeso, uno, človeče).

Už len dúfať, že spokojná budem nielen ja, ale aj deti 🙂

A čo vaše pravidlá pri výbere vianočných darčekov?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár