Ako si vyrobiť bábku – (1) Modelovanie hlavy

Viki Gavaldová 1

Kto to bude?

Najprv si dobre premyslíme, akú bábku budeme robiť. Nemusí to byť dvojník, aby nás neúspech hneď neodradil. Nemusí mať ani anatomickú tvár, vaša bábka bude patriť do rozprávky, i keď ja budem robiť dieťatko.

1. Modelujeme hlavu

Pripravíme si polystyrénový hranol s rozmermi 12 x 12 x 15 cm. Na výšku nakreslíme čiernou fixkou tvár a krk. Pílkou na drevo opílime hlavné kontúry hlavy a krku. 

 

2. Základný tvar

Ostrým nožom orezávame dokola všetky hrany. Modelujeme nahrubo tvar hlavy. Polystyrén sa najlepšie orezáva v detskej vaničke, pretože všetok ostane v nej a na našich rukách. Vyrezávame hlavu aj s krkom. Krk bude trochu užší. Proporcie hlavy a tela nebudú zachované podľa skutočnosti. Takto je bábka milšia.

3. Oči, ústa, brada

Brúsnym papierom stočeným do kornútku modelujeme jamky na oči, kútiky úst, bradu. Teraz robíme bábku bez nosa a bez uší. Povrch tváre vyhladíme brúsnou stolárskou hubkou. Hubka dokáže zázraky na polystyréne, vie ho dokonale vyhladiť. Neustále kontrolujeme symetriu tváre a hlavné črty. Celá hlava musí byť okrúhla a tvár nesmie byť plochá. Neustále sa riadime odstraňovaním opuchlín na tvári. Čím hlbšie kútiky úst, tým sa bábka viac usmieva.

4. Uši

Uši vybrúsime z polystyrénu zvlášť a prilepíme ich disperzným lepidlom /duvilax, Herkules, Mekol…/.

5. Nos

Nos vymodelujeme z modelovacej hmoty Kera-plast a necháme ho vytvrdnúť. Keby bol z polystyrénu, bol by veľmi zranitelný. Keraplast použijeme ako tmel na prípadné diery, alebo nerovnosti. Spodnú stranu krku vybrúsime do oblúka, aby krk dobre sadol na oblúkové plecia tela.

Teraz pomaly vstaneme, nič nechytáme, a ideme si ruky ofúkať, najlepšie von na dvor.

Ak bývame v paneláku, poprosíme niekoho, aby zapol vysávač, ruky si povysávame a vaničku vysypeme do smetia. Táto práca mi trvá 4 – 5 hodín.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár