Atmosféra rozprávok Ďalekého východu I

DaVinci 0

Predslov

Atmosféra rozprávok Ďalekého východu rovnako očarí malých i veľkých. Veď kto by nepoznal Rozprávky tisíc a jednej noci alebo dobrodružstvá Aladina a Sindibáda. Pri počúvaní príbehov sa nám zjavia pred očami drahé, vyberané látky, bohato zdobené lampáše a trblietajúce sa truhlice. Vytvorte vo svojich domovoch tajomnú atmosféru Východu.

Zhotovte si farebné lampáše, zdobené poháre, šperkovnice či truhlice. Vankúše teplých farieb, tácky a vázy vám spríjemnia prostredie, ale môžu byť aj milým darčekom. Môžete si urobiť romantický večer vo svetle kahančekov a lampášov. Popustite uzdu svojej fantázii a uskutočnite aj svoje vlastné nápady.

Pri zhotovovaní originálnych predmetov vám praje príjemnú zábavu autorka.

Materiály a pomôcky

Pri jednotlivých technikách a opisoch uvádzame potrebné materiály, ktoré si môžete zaobstarať v predajni s kreatívnymi pomôckami.

Základné techniky

Maľovanie na sklo

Farby na sklo ako materiál pre kreatívnu tvorbu sú priehľadné, odolné proti vode a vyrobené na vodnej alebo syntetickej báze. Ak ozdobný predmet vložíme na 30 minút do rúry zohriatej na 160 °C, neskôr ho môžeme umývať aj v umývačke riadu, ale veľmi to neodporúčame.

Postup pri vypaľovaní predmetov sa môže pri jednotlivých výrobkoch líšiť, preto sa pridŕžame návodu na použitie. Farby na sklo možno kúpiť v sklenej fľaštičke a miešať ich, ale len v rámci toho istého druhu (napr. farby na vodnej báze s farbami na vodnej báze). Pred nanesením farby si najprv nakreslíme vzor kontúrou na sklo v tube. Pretože hrot tuby je špicatý, môžeme s ním pracovať ako s ceruzkou a tak naniesť obrysy.

Tubu vedieme vždy niekoľko milimetrov nad povrchom. Keď je to potrebné, na tubu môžeme nasadiť aj nadstavec na zúženie. Keď nanesieme kontúru, necháme ju pred nanášaním farby schnúť aspoň 1 hodinu, aby sme ju štetcom nerozmazali. Kontúra sama osebe môže slúžiť na zdobenie, vyzdvihnutie vzorov, prípadne na dekoráciu už predtým namaľovaných vzorov. Na maľovanie používame kvalitný štetec s mäkkým vlasom.

Pracovný postup

1. Sklo dôkladne očistíme, zbavíme prachu a odmastíme. Na tento účel použijeme alkohol alebo prípravok na čistenie okien.

2. Ak je to uvedené v postupe, najprv nakreslíme kontúry. Necháme uschnúť a farbu na sklo rovnomerne nanesieme štetcom s mäkkým vlasom. Keď pracujeme so sklom s hladkým povrchom, pod sklo si vložíme nakreslený vzor. Tak dosiahneme presnosť a precíznosť. Môžeme pracovať aj s viacerými farbami, ale treba dbať na to, aby sme si na štetec nabrali len málo farby, lebo inak sa roztečie po povrchu. Ak používame naraz viac farieb, môžeme vytvoriť aj vzor s postupným prechodom (prelínaním) farieb.

3. Ak je to uvedené v postupe, namaľovaný povrch necháme 4 hodiny schnúť. Potom predmet vložíme do studenej rúry, ktorú zohrejeme na 160 °C. Vypaľujeme 30 minút, potom necháme v rúre vychladnúť. Pri vypaľovaní vždy postupujeme podľa návodu na použitie.

Upozornenie

Maľované sklené predmety slúžia skôr ako dekorácia než jedálenský servis alebo poháre na pitie. Ak to nie je nevyhnutné, neumývame ich v umývačke riadu a nedávame do mikrovlnnej rúry.

Maľovanie na porcelán

Farby na porcelán sú lesklé krycie farby, vyrobené väčšinou na báze vody. Na porcelán sa maľuje ťažšie, lebo nie je priehľadný, a preto nevieme pracovať podľa nákresu. Aj na porcelán môžeme použiť kontúru na sklo, ale existuje aj kontúra na porcelán, prípadne popisovač na porcelán. Kontúra na porcelán sa podobá kontúrovacej farbe na sklo a zanecháva rovnako vypuklý reliéfny okraj. Vyrába sa vo viacerých farbách. Aj popisovač na porcelán sa predáva v rozličných farebných odtieňoch. Väčšinu farieb a popisovačov možno vypáliť, ale aj v tomto prípade postupujeme podľa konkrétneho návodu na použitie.

Pracovný postup

1. Pred zdobením dôkladne očistíme porcelánový predmet, zbavíme ho prachu a odmastíme. Podľa potreby použijeme alkohol alebo prípravok na čistenie okien. Necháme uschnúť. Motívy si predkreslíme špeciálnou ceruzkou alebo jednoduchým zmývateľným popisovačom.

2. Ak pracujeme s popisovačom, najskôr vyskúšame trochu farby na papieri, až potom na predmete. Pracujeme kontúrou na sklo a na porcelán, ale môžeme aj obidve kombinovať.

3. Farbu na porcelán nanášame štetcom s mäkkým vlasom. Aj tu platí, že naraz používame len malé množstvo farby. Keď chceme dodatočne ozdobiť namaľovaný povrch, musíme počkať až do úplného uschnutia jednotlivých farieb.

4. Necháme schnúť 4 hodiny. Potom predmet vypaľujeme 60 – 90 minút pri teplote 160 °C. Maľované predmety vložíme do studenej rúry a potom ju zapneme. Necháme ich v nej aj vychladnúť. Po tomto procese farba neopadá a bude vodostála. Postupujeme podľa pokynov konkrétneho výrobcu.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár