Balenie darčekov

DaVinci 0

Predslov

Obdarúvanie je pekný starý zvyk. Navzájom sa môžete obdarovať na Vianoce i Veľkú noc, na narodeniny a meniny, svadbu i krstiny alebo len tak z lásky. Pozornosť však treba venovať nielen kúpe darčeka, ale aj jeho zabaleniu. Pekné balenie zvýrazní výnimočnosť darčeka a vyjadrí aj vašu úctu k obdarovanému. Na rozličné príležitosti sa využívajú rôzne spôsoby balenia. Veľkonočné balenie môže byť farebné, aby odrážalo jarnú sviežosť. Vianočné balenie má byť elegantné a striedmejšie, ale zároveň aj lesklejšie. Do úvahy treba zobrať aj osobnosť obdarovaného, jeho vkus a to, čo je preňho charakteristické. Je dôležité, aby sa obdarovaný rovnako tešil baleniu ako samému darčeku a aby ste aj vy našli v tejto práci radosť. Veď nenadarmo sa hovorí: Je dobré dostať dar, ale ešte lepšie je darovať.

Prajeme vám pri obdarúvaní veľa radosti.

Materiály a pomôcky

Potrebné materiály a pomôcky na zhotovenie darčekových balení uvedených v tejto publikácii si môžete kúpiť aj v obchodoch DaVINCI (Aupark Shopping Center, Einsteinova ul., Bratislava, Polus City Center, Vajnorská ul., Bratislava, Avion Shopping Center, Ivanská cesta, Bratislava, www.davinci.sk):

  • farebná saténová a papierová stuha,
  • baliaci papier z rôznych materiálov a rôznych farieb,
  • obojstranná lepiaca páska,
  • lepiaca páska,
  • koráliky rôznych farieb a tvarov,
  • nožnice a dekoračné nožnice,
  • lepiaca tavná pištoľ,
  • lepiaci lak,
  • lyko.

Základné zručnosti

Viazanie mašle

1. Stuhu si položíme na ľavú dlaň (ľaváci na pravú dlaň) a najprv z jedného a potom z druhého konca vytvarujeme slučku potrebnej veľkosti, teda konce stuhy ohneme späť. V strede ju prichytíme palcom a ukazovákom. Toto je jednoduchá mašľa. Pri dvojitej mašli vykonáme tento istý úkon ešte raz. Dbáme na to, aby zo stuhy prevísalo po oboch stranách 10 – 15 cm. Napokon ju v strede previažeme tenkou stužkou alebo šnúrkou.

2. Keď chceme mašľu zdobiť ďalej, v strede ju nepreviažeme, ale zopneme štipcom. Potom poskladáme z tenšej stuhy podobne ako v predchádzajúcom kroku mašľu alebo mašle. Priložíme ich k veľkej stuhe a previažeme stuhou alebo šnúrkou, ktorá ladí farebne s veľkou mašľou.

Rozmery

Rozmery mašle prispôsobíme rozmerom balíčka a podľa toho si vyberieme šírku i dĺžku mašle.

Za smerodajné môžeme považovať tieto údaje:

Mašľa

Šírka

Dĺžka

mašle

mašle

Jednoduchá

8 cm

60 cm

Dvojitá

8 cm

90 cm

Balenie

Škatuľky

Balenie darčekov netradičných tvarov často spôsobuje problémy (napr. pulóvra, sochy, šperku). Tieto predmety uložíme do kartónovej škatule. Môže to byť akákoľvek prázdna kartónová škatuľa alebo hotová kúpená škatuľa. Kartónová škatuľa môže byť praktickým riešením aj vtedy, keď darček pozostáva z viacerých drobných častí. Vybraný baliaci papier položíme na rovný povrch a umiestnime naň škatuľu tak, aby bol na dvoch kratších stranách o 1 – 2 cm kratší, ako je výška škatule. Na dlhšej strane má na jednej strane o 1 – 2 cm presahovať bočnú výšku škatule. Na kratšej strane má papier presiahnuť vrch druhej strany. Kratšiu stranu zohneme navrch škatule a pripevníme lepidlom, aby sa papier nepohol. Potom zohneme nahor dlhšiu stranu, na ktorú (do stredu, na kraj papiera) vopred nalepíme pásobojstrannej lepiacej pásky. Obojstranná lepiaca páska je veľmi praktická na balenie, lebo neviditeľne upevní papier. Jedna strana lepiacej pásky je biela, druhá ružová (alebo biela a priesvitná). Najprv ju bielou stranou nalepíme na papier, potom stiahneme ružovú ochrannú fóliu a prihladíme na druhej strane. Dbáme na to, aby horná strana pekne priliehala na lem škatule.

Naboku škatule prehneme papier sprava a zľava tak, aby sme dole i hore dostali trojuholník (alebo tupouhlý trojuholník). Potom ohneme nahor spodný trojuholník. Na vnútornú stranu horného trojuholníka pripevníme obojstrannú lepiacu pásku, stiahneme ochrannú fóliu a uhladíme na dolný trojuholník. Tento postup zopakujeme aj na druhej strane.

Mašľa

Šírka

Dĺžka

mašle

mašle

Jednoduchá

8 cm

60 cm

Dvojitá

8 cm

90 cm

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár