Jarné a veľkonočné zvieratká

DaVinci 0

Materiály, pomôcky a základné zručnosti

Príprava šablóny

Ak chceme nejaký motív použiť viackrát, zhotovíme si šablónu. Na motív položíme pauzovací papier a potom obkreslíme kontúry. Pauzovací papier nalepíme na kartónový papier a vystrihneme ho. Šablónu položíme na vybraný kartónový papier, obkreslíme ju a vystrihneme.

Výber papiera

Pri každom modeli uvádzame, aké druhy papiera budeme potrebovať. Samozrejme, môžeme pracovať aj s iným druhom papiera, prípadne s filcom, a môžeme použiť aj iné farebné kombinácie. Ako podklad je veľmi dobrý fotokartón, lebo je dostatočne pevný a možno ho kúpiť v širokej farebnej škále i vzorkovaný či s lesklým povrchom, a preto má všestranné využitie. Farebný papier sa dá ľahko strihať, a tak z neho môžeme vystrihnúť aj náročné vzory. Na farebný papier môžeme aj niečo vytlačiť. Je stredne hrubý, preto ho môžeme použiť na rozličné účely: dajú sa ním zdobiť pozvánky a pohľadnice, môžeme z neho zhotoviť papierové figúrky a písať naň akýmikoľvek písacími potrebami. V predajniach s kreatívnymi potrebami si možno vybrať zo širokej ponuky rozličných druhov papiera.

Prekopírovanie predlohy

Motívy z predlohy si môžeme kopírovacím strojom zväčšiť na požadované rozmery. Postup práce krok za krokom uvádzame nižšie.

Vystrihnutie motívu

Pracujeme špicatými nožnicami na papier. Pri strihaní oblúkov jednou rukou otáčame papier a druhou striháme. Takto môžeme predísť „hranatým“ oblúkom a strihanie bude pravidelné a plynulé. Na vystrihnutie vnútorných kontúr použijeme orezávač. V takom prípade pracujeme na podložke na rezanie.

Lepenie

Na zostavenie papierových ozdôb použijeme disperzné hobby lepidlo, teda také, ktoré je po zaschnutí priehľadné a nezanecháva stopu. Lepidlo nanášame trochu ďalej od okraja, aby pri spojoch nevytieklo.

Obojstranné ozdoby

Keď chceme papierové ozdoby použi na okno, zhotovíme ich ako obojstranné. Každý motív teda vystrihneme dvakrát (raz zrkadlovo) a na oboch stranách v rovnakom poradí zlepíme jednotlivé časti.

Zavesenie

Obojstranné ozdoby do okna pripevníme silonom. Ak je to potrebné, silon na zavesenie pripevníme na viacerých miestach. Menšie obrázky môžeme prilepiť na okno aj obojstrannou lepiacou páskou. Na dvere, stenu i skriňu je najjednoduchšie nalepiť obrázok obojstrannou lepiacou páskou.

Krok za krokom

Materiály

 • fotokartón
 • pauzovací papier
 • ceruzka B2 a H2
 • pravítko
 • lepiaca páska
 • špicaté nožnice na papier
 • guma.

Zhotovenie

1. Pauzovací papier položíme na motív. Ak je to potrebné, pripevníme ho lepiacou páskou, aby sa nepohol. Motív obkreslíme ceruzkou B2. Rovné čiary robíme pozdĺž pravítka.

2. Pauzovací papier obrátime a položíme ho na zvolený farebný papier. Podľa potreby ho pripevníme lepiacou páskou, aby sa nehýbal. Kontúry obkreslíme ceruzkou H2. Takto sa línie ceruzky pretlačia na farebný papier.

3. Motív vystrihneme. Prípadné čiary od ceruzky vygumujeme.

Nápad

Drobné a príliš členité motívy vystrihneme špeciálnymi nožnicami na jemnú prácu (ako sú napr. kreatívne nožnice silueta). Nimi sa dajú ľahko vystrihnúť aj miniatúrne motívy. Vnútorné oblúkovité línie môžeme vystrihnúť aj nožničkami na nechty.

Veľkonočné zajačiky

Materiál

 • trávovozelený, svetlozelený, svetlohnedý, hnedý, mangový, biely a čierny fotokartón,
 • bielo-zelený kockovaný kartónový papier,
 • dúhový fotokartón,
 • biely lakový popisovač,
 • oranžová a zelená farbička,
 • ceruzka,
 • nožnice,
 • lepidlo,
 • lepiace štvorčeky 3D na vytvorenie priestorového efektu.

1. Z predlohy obkreslíme jednotlivé motívy na kartónový papier zodpovedajúcej farby a vystrihneme ich. Farebné fľaky a vajíčko zhotovíme z dúhového fotokartónu.

2. Podľa predlohy zostavíme figúrky. Predné a zadné nohy zajačice nalepíme zozadu a vrecko spredu na šaty. Nohy oddelíme čiarou nakreslenou čiernym popisovačom.

3. Na rúčku štetca prilepíme štetiny a farebný fľak a štetec nalepíme zozadu na telo. Šaty ozdobíme farebnými fľakmi.

4. Papuľku vystrihnutú z bieleho kartónového papiera nalepíme na hlavu. Potom na ňu nalepíme nos v tvare srdca. Ústa a oči nakreslíme čiernym popisovačom a zhotovíme fúzy. Na oči nakreslíme bielym popisovačom odlesk. Stred mašle zdôrazníme pásikmi nakreslenými zelenou farbičkou.

5. Červeň vytvoríme nastrúhaním tuhy z ružovej farbičky. Rozotrieme ju krúživými pohybmi prstov.

6. Hlavu nalepíme za telo a spredu pripevníme lepiacimi štvorčekmi 3D golier.

7. Zajačika (chlapčeka) začneme zhotovením mašle, ktorú nalepíme spolu s vajíčkom na nohavice. Stred mašle zdôrazníme čiernym popisovačom.

8. Na predné nohy prilepíme zozadu labky, ktoré nalepíme za mašľu, ale pred vajíčko. Línie prstov nakreslíme čiernym popisovačom. Nohy nalepíme zozadu na nohavice.

9. Papuľku nalepíme na hlavu a nakreslíme tvár podobne ako zajačici. Podľa obrázka nalepíme nos a farebný fľak.

10. Na trs trávy nalepíme vajíčka a dva zajačiky.

Ďalšie predlohy pre vás…

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.


 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár