Maľba na hodváb

Markéta Lukáčová 0

Dekorovanie hodvábu si určite za posledné roky našlo svojich obdivovateľov. V povedomí je hlavne technika nazývaná „kontúrová“ – teda využívajúca hustú (často metalickú) substanciu, ktorá sa nanáša pomocou plastovej ampulky s nasadeným kovovým hrotom. Kontúrou sa vytvoria motívy, ktoré sa následne vykrývajú (vyfarbujú) špeciálnymi farbami na hodváb, rovnako ako detské vymaľovávanky. Farby sa po zaschnutí fixujú podľa typu – tepelne alebo parou. Takto vytvorený a zafixovaný výrobok sa dá potom bežne nosiť a prať. Pomôcky pre tento druh dekorovania sú nenáročné a techniku zvládnu i úplný začiatočníci.

Vosková batika

Princíp voskovej batiky vychádza z rezervovania (ochránenia) určitých miest voskom, ktoré po následnej aplikácii farieb do okolia zostávajú pôvodnej farby. Obrázok postupným prekrývaním vrstiev voskových a farebných, nám akoby „vyrastá“ postupne z plochy. Na úplný záver je možné niektoré časti (alebo dokonca celý obrázok) pretrieť predposlednou voskovou vrstvou a potom obrázok sňať, pokrčiť a po opätovnom napnutí pretrieť ešte posledným nánosom farby. Tá zatečie do prasklín a vytvorí takzvaný efekt „kraklé“ – popraskanie.

Na voskovú batiku potrebujete špeciálne pomôcky. Jemné linky vytvoríte pomocou tjantingu (ľudovo nazývaným stužka). Ide o kovovú nádobku s rôzne širokým ústím, ktorým po nahriatí vyteká rozpustený vosk. Samozrejme pohodlnejšia je potom práca s tjantingom elektrickým. Teplota pre nahrievanie je stála a linka pravidelná. Pre nanášanie vosku do plochy, pre tlač pečiatkami a maľbu štetcom sa používa hrniec tixor-malam, inak „hniezdo“. Opäť je termostatom regulovaná teplota, takže nedochádza k prepaľovaniu vosku a práca môže prebiehať v kľude, bez strachu z popálenia.

Pri práci na voskovej batike je nutné hodvábny materiál vopred napnúť, aby nedochádzalo k podtekaniu farieb. Bežne sa používa napínací rám pre začiatočníkov, pre prvé experimenty stačí len štandardný vyšívací bubienok alebo v obchode s výtvarnými potrebami zakúpená vitrážka – teda hodváb napnutý a nalepený na kovovom rámčeku rôznych tvarov. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, nie je vôbec zložitá ani práca napríklad na hodvábnom dáždniku, ktorého konštrukcia už sama slúži k napnutiu materiálu.

O voskovej batike si prečítajte tu alebo tu alebo tu. Postup s obrázkami nájdete tu.

www.lukacova.eu

Foto: autorka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár