Maľovanie na sklo

DaVinci 0

Predslov

Rôznymi motívmi s použitím predlôh môžeme hravo ozdobiť okenné sklá, poháre, vázy alebo lampy.

Aj fľaša s domácou zaváraninou ozdobená ovocným motívom a previazaná ozdobnou stuhou sa môže stať originálnym darčekom pre našich blízkych.

Ak máme doma napríklad poškodené zrkadlo a kontúry vhodného motívu umiestníme priamo na prasklinu a vymaľujeme ho, získame úplne nový originál.

Touto technikou môžeme ozdobiť nielen sklo, ale aj porcelánové a keramické predmety alebo zaretušovať ich prípadné poškodenia.

Prajeme Vám, aby technika maľovania na sklo vytváraním nálepiek priniesla aj Vám veľa radosti.

Pomôcky a materiál

Odlupovacie farby, ktorými sa vytvárajú nálepky na sklo, sú akrylové na vodnej báze. Sú vyrobené bez urýchľovačov schnutia, preto schnú dlhšie, ale zároveň sú ekologické.

Ak dodržíme návod na ich použitie, tak samotné maľovanie nádherných obrázkov bude hračkou.

Ako základný materiál budeme potrebovať:

 • odlupovacie farby na maľovanie nálepiek na sklo (ďalej už len farby na sklo)
 • fóliu (polyetylénový obal na spisy – „euro-obal” alebo špeciálna fólia pre maľbu na sklo)
  • špajľu
  • vatové tyčinky
  • handru alebo kuchynskú utierku
  • čiernu fixku
  Farby sa dajú navzájom miešať. Čerstvo nanesená farba je nepriesvitná, až po zaschnutí sa stáva transparentnou. Výhodou týchto farieb je, že na fólii vytvorený obrázok môžeme po vyschnutí od fólie oddeliť a premiestniť na iný povrch. Takto môžeme pohodlne za stolom vytvoriť nádhernú dekoráciu, ktorú potom umiestnime napríklad na okno.

Základný postup

Všeobecné informácie

Pri tejto technike sa používa špeciálna fólia na vytváranie nálepiek na sklo. Použiteľná je len polyetylénová fólia, lebo len z jej povrchu sa dá hotová nálepka oddeliť (z iných fólií, napr. PVC sa obrázok nedá bez porušenia odlepiť). Na tento účel dobre poslúži aj kancelársky „euro-obal”, výhodou ktorého je, že sa doň predloha dá vložiť. Fóliu položíme na predlohu a vytvoríme obrázok. Farby schnú približne 24 hodín (v závislosti od teploty a vlhkosti v miestnosti). Po zaschnutí môžeme obrázok (nálepku) z fólie oddeliť, ktorý sa samolepiacim efektom po priložení prilepí na sklo. Pružnosť hotovej nálepky nám umožňuje ozdobovať aj vypuklé povrchy, ako napríklad fľaše či poháre. Ak sa nálepka pokrčí, dá sa ľahko vyhladiť. Je potrebné vedieť, že hotový obrázok sa nedá naťahovať, pretože v dôsledku pnutia by sa mohol roztrhnúť.

Kontúry obrazu

Maľované kontúry (na rozdiel od originálnych Tiffanyho obrazov z oloveného skla) síce neobsahujú olovo, ale aj tak prepožičiavajú hotovým obrázkom charakteristický Tiffanyho štýl. Na maľovanie kontúr použijeme kontúrovaciu farbu. Počas maľovania držíme fľašu s kontúrovacou farbou kolmo a na podklad vytlačíme niekoľko milimetrov farby. Fľašu stláčame rovnomerne a začneme vytvárať kontúry. Držíme ju 1-2 cm nad povrchom a sledujeme líniu obrazu. Prúžok farby vytekajúci z fľaše nesmie byť príliš napnutý. Ak posúvame tubu príliš rýchlo, farba sa môže pretrhnúť a poškodenie sa ťažko napráva. Ak urobíme chybu, líniu treba hneď opraviť špajľou alebo špáradlom. Ak neurobíme opravu hneď, tak pokazenú časť po zaschnutí vystrihneme špicatými nožničkami a vyplníme ju novou líniou. Po dokončení jednej línie potrasieme fľašou držiac ju smerom dole, aby sa jej hrot znova naplnil farbou. Keď kontúry po 4-8 hodinách zaschnú, môžeme začať obraz vyfarbovať.

Vyfarbovanie plôch

Na vyfarbovanie plôch nepoužívame štetec. Farbu nanášame aj rozotierame hrotom fľaše. Farbu nanášame v množstve zodpovedajúcom množstvu kontúrovacej farby, aby sa obraz pri oddeľovaní z fólie neroztrhol. Treba vyplniť celý povrch ohraničený kontúrovacou farbou. Hrotom fľaše, špajľou alebo špáradlom výplňovú farbu spojíme s okrajom kontúry tak, aby tam nezostali žiadne medzery. Farba po nanesení nie je priesvitná, až po zaschnutí sa stane transparentnou.

Po zaschnutí sa stanú zreteľnými aj pohyby, ktorými sme farbu nanášali, tým sa stane obraz ešte pôsobivejším. Pred začatím vyfarbovania ďalšieho ohraničeného poľa vždy úplne dokončíme predchádzajúce.

Po dokončení jedného poľa opatrne zodvihneme obrázok oproti svetlu, aby sme sa presvedčili, či je celé pole pokryté farbou. Ak by sa kontúry a výplňová farba dokonale nespojili, pri oddeľovaní z fólie by sa obrázok mohol roztrhnúť.

Ak chceme na výplň použiť odtieň skladajúci sa z viacerých farieb, vytlačíme 2-3 farby do vyfarbovaného poľa a pomocou špáradla alebo špajle ich zmiešame priamo na povrchu. Ak pri miešaní vzniknú bublinky, ihneď ich prepichneme, pretože po zaschnutí to už nebude možné.

Nanášanie farieb

Po úplnom vyschnutí, čo si vyžiada minimálne 24 hodín, bez ohľadu na hrúbku nanesenej farby, je obraz oddeliteľný od fólie a dá sa nalepiť na ľubovoľný sklenený, kovový, keramický alebo umelohmotný povrch.

Farbu treba nanášať aspoň v 2-3 mm vrstve, pretože pri schnutí sa jej hrúbka zredukuje približne na polovičku. Ak nanesieme farbu v tenkej vrstve, pri odstraňovaní obrazu z fólie sa nám môže roztrhnúť. Aby sme dosiahli typický Tiffanyho štýl a imitáciu sklovitého povrchu, je potrebné farbu nanášať špajľou alebo hrotom fľaše. Neodporúča sa maľovať štetcom. Ak vytvárame obraz priamo na povrch, z ktorého ho už nebudeme odlepovať, nemusíme farbu nanášať v takej hrúbke.

Farba úplne zaschne až po niekoľkých týždňoch.

Obraz nikdy nekladieme na papier, lebo sa naň prilepí. Uskladňujeme a prenášame ho vždy medzi dvoma fóliami.

Tipy a triky

Motívy z predlôh sa dajú pomocou kopírovacieho stroja ľahko zväčšiť. Na obkresľovanie použijeme tenšiu a hrubšiu fixku. Tenšie línie (napr. žilky v listoch alebo mihalnice na viečkach) domaľujeme do hotového obrázka po zaschnutí tenkým štetcom. Tieto čiary môžeme nakresliť aj tenkou fixkou nerozpustnou vo vode. Po každom ukončení práce hrot fľaše pred uzavretím vyčistíme kuchynskou papierovou utierkou, aby zvyšky farby neztuhli. Počas maľovania držíme fľašu s farbou vo vodorovnej polohe, pretože vo zvislej v nej vznikajú bublinky. Pred začatím maľovania potrasme fľašou, aby sa naplnil jej hrot. Do mokrej farby môžeme nasypať kovové flitre. To isté môžeme urobiť aj s kontúrovacou farbou. Po zaschnutí farby zbytok flitrov odstránime štetcom. Namiesto kovových flitrov môžeme použiť aj kovové hviezdičky, rôznofarebné flitre alebo malé koráliky. Hviezdičky a rôzne ozdobné prvky môžeme na farebný povrch nalepiť aj farbou s príslušným odtieňom. Flitre sa dajú primiešať aj priamo do farby, alebo sa takáto zmes dá kúpiť aj hotová. Ozdobené predmety neumývame, len ich čistíme vlhkou handrou. Okenné ozdoby netreba pri umývaní okien odstrániť.

Čím viac obrazy vyschnú, tým viac sa stráca ich pružnosť. Pri častom odliepaní a nalepovaní sa obraz stáva zraniteľnejším.

Ak už obraz dobre nelepí, namaľujeme zo zadnej strany ďalšiu vrstvu, čím zaretušujeme aj prípadné poškodenia.

Farby nie sú mrazuvzdorné. Červené odtiene pôsobením slnka časom blednú.

Farby sa lepia aj na papier. Na tento fakt nezabúdajme, ak chceme niekoho obdarovať. Pred balením ozdobený predmet najprv zabaľme do fólie.

Náš vzor na ukážku – ryba

Podľa časti Nanášanie farieb vytvoríme obraz (nálepku) ryby a prenesieme na fľašu alebo iný sklenený povrch.

Potrebujeme nasledovný materiál:

 • čiernu kontúrovaciu farbu
 • farby na sklo: bezfarebná priesvitná, ružová, smaragdová, námornícka modrá, svetlomodrá, sivomodrá
 • špajľu

Okenné dekorácie plné fantázie

Slnko

Materiál

 • kontúrovacia farba čierna a zlatá

 • farby na sklo: bezfarebná priesvitná, snehobiela, žltá, zelená, smaragdová, svetlomodrá, kráľovská modrá, šedá, zlatá flitrová, bezfarebná matná

 • špajľa

  Fóliu položíme na predlohu a začneme maľovať čierne kontúry (slnečné lúče vynecháme). Potom vyplníme polia farbou podľa časti Nanášanie farieb.

  Prechod medzi modrou a zelenou farbou dosiahneme tak, že ich na vyfarbovanej ploche zmiešame. Ak vzniknú bublinky, hneď ich prepichneme.

  Na rozmiestnenie farieb nám môže poslúžiť obrázok.

  Slnečné lúče domaľujeme až nakoniec, po uschnutí farieb, zlatou flitrovou farbou.

 • Pripravené v spolupráci s partnermi:

  Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI  (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

  Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

  1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
  Loading...

  Pridaj komentár