Obrúsková technika

DaVinci 2

Predslov

Obrúsková technika je veľmi jednoduchá, hoci na prvý pohľad sa to možno nezdá.

Špeciálnym lepiacim lakom na textil (textilnú dekupáž) môžeme z jednoduchej bavlnenej textílie, napr. zo zástery alebo z tašky vyčariť jedinečný kúsok. V predajniach s kreatívnymi pomôckami sa dajú kúpiť hotové výrobky z bavlny a plátna, ale podobné si môžeme ušiť aj vlastnoručne podľa vlastnej fantázie. Dbáme na to, aby sme nepoužili látku z umelých vláken, pretože na nej sa obrúsková technika použiť nedá.

Dajme sa smelo do práce, zrealizujme nápady z tejto publikácie a zhotovme originálnu kuchynskú zásteru, kuchynskú chňapku, plážovú tašku, šiltovku a mnoho iných vecí. Rýchlo a jednoducho môžeme pre svojich blízkych pripraviť naozaj zaujímavé darčeky. Textílie ozdobené obrúskovou technikou sa dajú prať a majú všestranné využitie.

Pri práci vám prajeme príjemnú zábavu.

Materiál a pomôcky

Obrúsky

V predajniach s kreatívnymi pomôckami dostať obrúsky rôznych vzorov, farieb a rozmerov. Pri výbere berieme do úvahy, že veľké motívy vynikajú na veľkých plochách, kým malé na menších. Kyticami kvetov ozdobíme napríklad podložku pod tanier, malými kvetmi kľúčenku alebo stojan na vajíčko.

Lepiaci lak

V ponuke väčšiny výrobcov je lepiaci lak na textil (textilnú dekupáž).

Textílie

Obrúsková technika sa ľahko využíva na svetlých, jednofarebných textíliách. Podľa našich skúseností sú na tento účel najvhodnejšie bavlnené a plátenné látky. Obrúskami sa dajú zdobiť aj svetlé, jemne vzorované bavlnené látky. Motívy obrúskov pekne ukážu aj na bielom prírodnom hodvábe.

V predajniach s kreatívnymi pomôckami dostať veľa textilných výrobkov, napríklad tašky, vrecúška na telesnú výchovu, plecniaky, plážové tašky, kľúčenky, zástery, obrusy, puzdra na okuliare, vonné vrecúška, kuchynské chňapky a podobne.

Môžeme si ich aj vlastnoručne ušiť podľa vlastnej fantázie. Tieto výrobky sú najčastejšie zhotovené z bavlnenej látky bielej alebo prírodnej farby, preto sú vhodné na realizáciu obrúskovej techniky.

Hodváb na tento účel veľmi nevyhovuje, lebo je tenký a lesklý. Nakoľko lepiaci lak na textil (textilnú dekupáž) nanášame na veľkú plochu, na tenkej látke bude veľmi vidieť. Samozrejme, ak to niekomu neprekáža, môže zdobiť aj hodváb.

Maľovanie

Pred použitím obrúskovej techniky môžeme látku namaľovať ľubovoľnou riedenou pastelovou farbou na textil. Obrúskovú techniku používame len na suchú a vyžehlenú látku.

Textílie v tomto článku sme nezafarbili, nakoľko podľa nás farebné obrúsky lepšie vyniknú na látkach prírodnej a bielej farby. Okrem toho ušetríme aj čas potrebný na maľovanie, sušenie a žehlenie. Látka zostane hladká a hneď môžeme začať so zdobením.

Pomôcky

 • Nožnice – na vystrihnutie motívov z obrúskov. Najľahšie sa pracuje so špicatými nožnicami.
 • Štetec – na nanesenie lepiaceho laku. Používame široký mäkký štetec.
 • Fólia – pri vankúšoch a tričkách umiestnime fóliu medzi dve vrstvy látky, aby lepidlo nepresiaklo na druhú vrstvu látky.
 • Žehlička – na prilepenie (fixovanie) obrúska na látku po uschnutí.
 • Papier na pečenie – pri žehlení ho umiestnime na látku, aby sa motív z obrúska nenalepil na spodok žehličky.

Potrebné materiály a pomôcky si môžete zakúpiť aj v obchodoch Da VINCI (www.davinci.sk)

Základné zručnosti

1. Najprv nožnicami na papier vystrihneme z obrúska motív. Ak sú obrysy motívu príliš zložité, motív radšej vytrhneme. Neprekáža, keď bude na látke vidieť kúsok pozadia.

2. Potom vystrihnutý vzor rozoberieme na vrstvy, budeme z nich používa len vrchnú – potlačenú vrstvu. To väčšinou nepredstavuje problém. Ak sa nám vrstvy nedajú oddeliť, okraj obrúska opatrne pošúchame ukazovákom a palcom.

3. Výrobcovia väčšinou odporúčajú, aby sme látku pred použitím obrúskovej techniky vyprali. Je to veľmi dôležité najmä vtedy, keď pracujeme s hodvábom alebo farebnou tkaninou, ale odporúčame radšej vyprať každú látku alebo hotový výrobok zakúpený v predajni. Látku pred začiatkom práce vyžehlíme.

4. Na látku nanesieme jednu vrstvu lepiaceho laku na to miesto, kam sa dostane motív. Dbáme, aby sme povrch dôkladne natreli a aby sa lepiaci lak na textil dobre vpil do vláken látky. Pracujeme s mäkkým štetinkovým štetcom. Vystrihnutý alebo vytrhnutý motív umiestnime na natreté miesto a opatrne ho uhladíme rukou. Potom vzor rovnomerne natrieme lepidlom, postupujúc od stredu. Štetec vždy ťaháme jedným smerom. Tak sa dá predísť pokrčeniu a neprimeranému natiahnutiu. Štetec ťaháme opatrne, pretože vlhký obrúsok sa ľahko trhá a krčí. Dbáme, aby sme okraje dobre prilepili (pritlačili). Najlepšie je, ak štetcom prejdeme asi pol centimetra za obrysy motívu. Menšie nerovnosti môžeme vyrovnať pri nanášaní druhej vrstvy lepiaceho laku. Druhá vrstva úplne pripevní motív na látku.

5. Keď látka aj motív úplne uschli, zafixujeme vzor žehličkou. Látku žehlíme pri teplote určenej na žehlenie bavlny alebo z rubovej strany, prípadne cez papier na pečenie.

Dobré rady

1. Na látke tmavej farby, nakoľko je pozadie tmavšie ako motív, sa vzor nebude dať rozoznať. Napríklad biely motív bude viditeľný na tmavej látke len vtedy, ak tmavý podklad, kam sa vzor dostane, predtým namaľujeme bielou farbou. Motív obkreslíme dookola ceruzkou alebo fantómovou fixkou.

2. Nakoľko sa veľkosť motívu na obrúsku ťažko odhaduje a lepidlo nanesené na väčšiu plochu kazí celkový dojem, odporúčať sa motív obkresliť na látku fantómovou fixkou a lepiaci lak na textil naniesť len na vyznačené miesto.

3. S väčšími motívmi sa pracuje ťažšie, nakoľko tenká, vlhká obrúsková vrstva sa ľahko trhá a ľahšie vzniknú diery a fľaky. Začiatočníkom sa preto odporúčať vyskúša si prácu s menšími motívmi.

Keď chceme na látku aplikovať obrúsok väčších rozmerov, napr. štvrť alebo pol obrúska, postupujeme postupne, teda aplikujeme ho po častiach. Najprv nanesieme lepiaci lak na látku v šírke niekoľkých centimetrov, umiestnime naň okraj motívu, potom pretrieme lepiacim lakom na textil. Potom op䝻 nanesieme lepiaci lak na kúsok látky a op䝻 pripevníme malý kúsok motívu.

Takto postupujeme, až kým neprilepíme celý motív.

Voňavé vrecúška

Materiál

 • biele vrecúška
 • fólia
 • papier na pečenie
 • žehlička
 • lepiaci lak na textil (textilnú dekupáž)
 • obrúsky s motívom kvetov
 • levanduľa alebo iné voňavé bylinky, prípadne pot-pourri

Z obrúskov vytrhneme motívy, potom ich pripevníme na látku lepiacim lakom na textil. Aby lepidlo nepresiaklo na druhú stranu, do vrecúšok vložíme fóliu. Keď látka uschne, motívy prežehlíme cez papier na pečenie pri teplote určenej na žehlenie bavlny. Potom vrecúška naplníme voňavými bylinkami alebo pot-pourri a vrecúško zaviažeme ozdobnou šnúrkou. Podľa vlastnej fantázie môžeme ozdobiť aj horný lem.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.


 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár