Papierové víly

DaVinci 0

Predstavíme vám mnohostranné využitie papierovej stuhy a papierového špagáta. Z tohto základného materiálu, ktorý je v ponuke v rozličných farbách, môžeme zhotoviť kvety, črepníky, vence, víly, panáčiky a vynikajúco poslúžia aj pri darčekovom balení. Bohaté využitie nájdeme aj pri veľkonočných a adventných prípravách, pretože môžeme pracovať spolu s deťmi a jednotlivé ozdoby sa dajú zhotoviť veľmi ľahko. Spoločná činnosť je vždy zdrojom radosti a hotová ozdoba je milou spomienkou.

Pri zhotovovaní papierových kvetov a ozdôb vám prajeme príjemnú zábavu.

Materiály, pomôcky a potreby

  • Papierová stuha je asi 6 – 8 cm široký, po dĺžke trochu pokrčený papierový pás, ktorý dostaneme v 13 základných farbách a v nespočetnom množstve odtieňov. V ponuke je páskovaný aj s prechodom farieb. Papierový špagát tvoria zvinuté vlákna a môžeme ho použiť napríklad na zhotovenie stonky kvetu, žilnatiny listu, peľníc, po rozvinutí na zhotovenie samostatného listu, lupeňov kvetov, na zhotovenie papierových figúrok (ruky a nohy), ale môžeme z neho upliesť aj košíky. Dostať ho vo viacerých obmenách, po rozvinutí v rozličnej šírke (od 1 cm do 12 cm) a v rozličnej dĺžke. Pracujeme s dvoma druhmi špagátov, s papierovým špagátom (Micro), ktorý po rozvinutí meria 1 cm, a s tenkým papierovým špagátom, ktorý po rozvinutí meria od 1 cm do 5 cm.
  • Nožnice; rýchloschnúce, extra silné disperzné hobby lepidlo v plastovej tube; krajčírsky meter; drôt s hrúbkou 1,2 mm; drevená guľôčka s veľkou dierkou; pedig (rotang), prípadne špajdľa; alobal; špendlík; korková zátka; hnedá plsť (chumáč vlny); niť na viazanie alebo rafia.

Základné zručnosti

Pred začiatkom práce papierovú stuhu opatrne rozvinieme po šírke a uhladíme, aby sa jednotlivé časti dali ľahko vystrihnúť (podľa predlohy, nákresu).

Dbáme, aby sa stuha neroztrhla. Jednotlivé časti stuhy striháme podľa zásad úspory materiálu na požadované rozmery, presné rozmery udávame pri spotrebe materiálu. Pri niektorých predmetoch, kde je to potrebné, vystrihneme jednotlivé časti podľa šablóny na vystrihnutie, ktorú nájdeme v primeranej veľkosti v pracovnej prílohe. V prípade papierových stúh používame len málo lepidla, aj to len po kvapkách, pretože lepidlo môže narušiť farebnosť stúh.

Ruža

Materiál

  • 40 cm dlhá papierová stuha krémovej farby,
  • 65 cm dlhá zelená papierová stuha,
  • 50 cm dlhý zelený papierový špagát (Micro),
  • 35 cm dlhý drôt.

40-centimetrovú krémovú stuhu po šírke čiastočne rozvinieme, potom podľa nákresu 1 vystrihneme jednotlivé časti. Časť určenú na stred kvetu zlepíme do tvaru kužeľa, vypcháme zvyškami papiera, potom uchopíme okraje papiera, prepichneme cez ne jeden koniec drôtu, ktorý potom pevne ohneme nadol. Z vrcholu púčika odstrihneme 0,5-centimetrovú časť.

Vystrihnuté lupene nalepíme okolo stredu kvetu tak, že najprv budú rozložené na protiľahlých stranách a neskôr rovnomerne rozmiestnené. Okraje lupeňov obrátime smerom von ovinutím okolo hrubej ihly alebo špáradla. Zo 65 cm dlhej zelenej stuhy po dĺžke vystrihneme jeden pás, ktorým obmotáme drôt. Papier medzitým držíme šikmo a napnutý a niekde ho spevníme malým množstvom lepidla.

Menšie listy priliehajúce na spodok kvetného kalicha (5 kusov) vystrihneme zo zelených kusov s rozmermi 3 × 1 cm, potom ich nalepíme okolo kalicha, spolovice na stonku, spolovice na kalich a konce ohneme nadol. Podľa nákresu 6 vystrihneme 10 kusov veľkých listov, následne podľa nákresu 7 zhotovíme dva kusy vetvičiek s listami. Potom ich pod seba nalepíme na stonku.

Nápad

Keď sme si osvojili techniku, môžeme si zhotoviť aj ružový ker ako na obrázku.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.


 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár