5 tipov na jednoduché cestovanie s rodinou

pr 0

Pri cestovaní veľakrát platí, že čím viac ľudí, tým viac problémov. Ale čo robiť v prípade, že sa na cestu chystáte s rodinou? Tú predsa nemôžete a ani nechcete len tak odstrihnúť. Preto sme pre vás pripravili tento článok a 5 tipov, ako s rodinou cestovať jednoducho a príjemne.

1.       Nechcite stihnúť všetko

Unavené deti a vyčerpaní rodičia, ktorí sa snažia spolu zažiť nejaké dobrodružstvo – vskutku zúfalá predstava. Asi každý, kto niečo podobné zažil, prikývne na znak súhlasu, že je veľmi frustrujúce, ak je rodina tak zaneprázdnená, že sa nedokáže uvoľniť a baviť. Naša rada preto znie: Nesnažte sa striktne dodržiavať nalinkované, zamerajte sa skôr na flexibilnejší cestovný plán. Rátajte s tým, že si vy, váš partner alebo deti budú chcieť oddýchnuť – hodinku zdriemnuť, posedieť v parku, kaviarni; prosto spomaliť a dobiť baterky. Nezabúdajte pri tom na uvoľnenú atmosféru, ktorá by mala byť jedným z kľúčových aspektov celého procesu.

2.       Majte po ruke občerstvenie

Do aktivít spojených s cestovaním sa môžete pohrúžiť natoľko, že celkom zabudnete na jedlo či dokonca pitný režim. Nezabúdajte si preto vziať so sebou na cesty aj niečo pod zub. Povedzme si ale úprimne – množstvo vody a občerstvenia pre štvor či päťčlennú rodinu sa rovná zásobám pre polárnu expedíciu… Nuž ale, aj to k cestovaniu patrí. V mnohých prípadoch postačí napiecť obľúbený (ideálne skôr suchší) koláčik či vziať si so sebou zásobu orieškov, ovocia či zeleniny – napríklad vo forme šalátov. Orechy obsahujú zdravé tuky, ovocie prirodzené cukry a zelenina zase veľa vlákniny, ktorá dokáže zasýtiť a všetko spolu zbytočne nezaťažuje žalúdok.

3.       Nepasujte za sa do úlohy ťažného zvieraťa

Stresujúcou skúsenosti, ktorá s cestovaním priamo súvisí, býva balenie kufrov; A, samozrejme, ich následná preprava či dohľad nad nimi. Túto starosť doslova nesie na pleciach jeden, v lepšom prípade obaja rodičia. Čo by ste povedali na zmenu prístupu? Začnite baliť veci tak, aby k ich noseniu prispel každý, teda aj deti, hoci „len“ svojou troškou. Na trhu sú k dispozícii aj proporčne primerané batohy pre menšie detičky navrhnuté tak, aby nesená záťaž nespôsobovala telu drobca neprimeranú záťaž. Deti iste ocenia, ak budú mať prístup k vlastným veciam (napríklad hračkám, ktoré ich zabavia počas prestávky).

4.       Pripravte sa na cestu a na to, čo vás čaká v cieli

Ako zodpovedný rodič by ste mali príprave na cestu venovať istý čas. Jednoducho sa oboznámte so samotnou cestou a jej možnými úskaliami (dopravné predpisy v jednotlivých krajinách, poplatky a pod.), no nezabúdajte ani na cieľ vášho putovania. Pravdepodobne pôjde o lokalitu, kde strávite niekoľko dní a budete si chcieť oddýchnuť. Viete do čoho idete, aké budete mať možnosti (na mieste a v jeho okolí) a čo vás to bude stáť? Plánujte a preverujte, aby sa nestalo, že z hotela pri pláži sa vykľuje hotel pri nuda pláži, o ktorú nebudú mať záujem deti ani partner/ka.

5.       Čakajte nečakané

Keď cestujete s deťmi, len veľmi zriedka ide všetko podľa plánu. Zabudnutý batoh, žalúdočné problémy, bodnutie včelou – to sú len niektoré z celkom bežných „nečakaných“ udalostí, ktoré vás a vašu rodinku môžu postretnúť. Najlepšia rada, ktorú vám môžeme dať, znie: Prijmite to, čo sa stane. Skúste akceptovať, že s veľkou pravdepodobnou dôjde k chaosu a že je viac ako pravdepodobné, že sa vyskytne nejaký problém. Ak nie, budete to veľké plus. Každopádne, skúste sa na vec pozrieť s otvorenou a pokojnou mysľou a uvidíte, že si rodinné dobrodružstvá užijete oveľa viac.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár