Budapešť s deťmi

Marcela Beňová 0

Ak chcete tento rok stihnúť ešte jeden zahraničný výlet, určite stavte na Budapešť.

Je blízko, je krásna, lacná a na každom kroku máte čo pozerať. A hlavne – absolútne baby friendly. 

Marcela Beňová

My sme sa sem vybrali minulý víkend. Samozrejme, zastihli sme budapeštiansku špičku – domáci smerom preč, turisti do centra.

Kým muž opatrne a duchaprítomne šoféroval, my sme si šli oči vyočiť. Každý kút Budapešti dýcha atmosférou.

Veľa pamiatok, málo obchodov

Krásne budovy, všade okolo história a predvianočná atmosféra v podobe svetielok a stromčekov urobila svoje. Prehliadku historickej časti mesta sme stihli za svetla lámp. Našťastie deťom sa to páčilo snáď viac ako cez deň.

Vybrali sme sa k Budapeštianskemu hradu a odtiaľ smerom k Rybárskej bašte. To je podľa mňa najkrajšia stavba v celom meste a páčila sa aj deťom.

Vstup na ňu je zdarma a výhľad na mesto na opačnej strane Dunaja naozaj nezabudnuteľný.

Jediné, čo ma vytáčalo, boli teenageri, ktorí sa fotil sediac na vratkom a nebezpečnom zábradlí, čím nešli práve najlepším príkladom deťom, ktoré pobehovali dookola.

V okolí nebol nikto, kto by mal na starosti dozor nad turistami. Takže som len tŕpla, aby sa pre selfie nikto nezlámal.

Marcela Beňová

V historickej časti je toľko čo pozerať a kadiaľ sa prechádzať, že si ani nestihnete zakúpiť lístok do niektorej z pamiatok. Budete mať čo robiť, aby ste obišli všetky námestia, výhľady a zákutia.

Miestni si dali záležať na krásnej výzdobe a osvetlení, takže v čase blížiacich sa Vianoc Budapešť úplne žiari. 

Atmosféra vám teda chýbať nebude. Čo vám bude chýbať, je možnosť skočiť s deťmi do reštaurácie, kaviarne alebo len niekam do potravín kúpiť vodu.

My sme na zrejme jedinú reštauráciu v okolí hradu natrafili len náhodou, a radosť bola obrovská.

Marcela Beňová

 

Budapešť pre deti

Z detských atrakcií sme navštívili Tropicarium a Miniversum. V Tropicariu nás prekvapil minimálny rad a samozrejme, program pre deti.

Okrem rybičiek si decká môžu pozrieť krokodíly, žraloky, ale aj pavúky, rôzny zaujímavý hmyz a najväčšiu atrakciu – žraloky.

S malými návštevníkmi oceníte aj miesto na sedenie, kde si môžete oddýchnuť a pozerať na obrovské akvárium s obávanými tvormi.

Mojim deťom sa najviac páčilo to, že žraloky mali v akváriu vianočný stromček ozdobený mušľami a zaujímalo ich, čo asi majú v balíčkoch.

Najviac si však postáli pri akváriu s rybičkou Nemom, ktorý je od toho z rozprávky na nerozoznanie.

Marcela Beňová

Ešte väčší úspech zožalo Miniversum, ktoré celú rodinu absolútne očarilo. Maličké zmenšeniny jednotlivých miest od Budapešti po Alpy, nad výrobou ktorých museli autori stráviť neuveriteľné hodiny práce, nám vyrazili dych.

Naviac celý mini svet budov, vláčikov, postavičiek a zvieratiek je vytvorený tak, aby ste doň mohli interaktívne vstupovať.

Návštevníci môžu púšťať vláčiky, svietiť svetielkami či roztočiť mlyn, čo sa deťom bude neuveriteľne páčiť. My sme tie naše nemohli odtrhnúť od zobkajúcich sliepok. 

Súčasťou Miniversa je aj herňa a malá kaviarnička, ktorú po prehladke s nadšenými deťmi budete potrebovať.

Marcela Beňová

 

Nevynechajte Budapeštianske oko

Najkrajším zážitkom pre nás bola jazda na Budapeštianskom oku, ktoré je najvyšším ruským kolom v Európe.

Vystáli sme si síce príjemnú tridsaťminútovú frontu na lístky, kde sme sa postavili za svetla a nastúpili až za tmy, ale stálo to za to. Zachránili nás najmä keksíky a hra na sťahovanie a naťahovanie rukavičiek.

Jazda trvá štyri kolá a oplatí sa predovšetkým večer, keď si vychutnáte krásne vysvietené mesto.

My dospelí sme sa trochu báli, deti ani náhodou. Desaťminútová jazda sa im zdala krátka a celý rad by si boli dali najradšej znovu.

Budapešť je mesto, ktoré si užijete, aj keď so sebou máte malé deti. Možno dokonca ešte viac.

Práve ony vás prinútia spomaliť a nadýchať sa atmosféry mesta, ktoré je podľa môjho názoru honosnejšie, bohatšie a rodinnejšie než napríklad Viedeň.

Ak chcete využiť pár voľných sviatočných dní, neváhajte a vyrazte ju objavovať. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár