Deti sa počas prázdnin musia aj nudiť

saša/redakcia 1

Áno, je to tak. Dobrá správa pre všetkých rodičov, ktorí sú frustrovaní z animovania detí.

Nechajte deti na pokoji, nech sa nudia!

Nuda v Brne prázdniny
shutterstock

Letný kalendár je pre každého rodiča malou nočnou morou – ako zabaviť dieťa, zladiť pracovný čas a tak ďalej…brrr.

Máme akúsi utkvelú predstavu, že deti treba cez prázdniny zabaviť. Neustále.

Radšej plánovať menej 

Psychológovia a experti na vývoj detí však naznačujú, že nadmerné plánovanie detí počas leta je zbytočné a mohlo by v konečnom dôsledku zabrániť deťom, aby zistili, čo ich skutočne zaujíma.

Úlohou rodičov je pripraviť deti, aby zaujali svoje miesto v spoločnosti. Mali by sa naučiť plniť svoj voľný čas spôsobom, ktorý ich urobí šťastným, hovorí psychológ Lyn Fry.

Doktorka Teresa Beltonová, sa na University of East Anglia zameriava na spájanie nudy s fantáziou, povedala pre BBC, že nuda je rozhodujúca pre rozvoj „vnútorného stimulu“, ktorý potom umožňuje skutočnú tvorivosť – uviedol portál qz.com.

V roku 1993 psychoanalytik Adam Phillips napísal, že „schopnosť nudiť sa môže byť rozvojovým úspechom pre dieťa.“

Nudim sa, čo mám robiť?
shutterstock

Zábavná nuda?

Nájsť odpoveď na „nudíííím saaaa“ môžete nasledovným spôsobom: na začiatku leta  si sadnete spolu s deťmi, ktoré sú staršie ako štyri roky a napíšete zoznam všetkého, čo môžu a chcú robiť cez prázdniny.

Môže to byť čokoľvek, čo doma zvyknú deti robiť – spoločenské či kartové hry, čítanie knihy alebo jazda na bicykli. Privítajte aj nápady, ktoré vyžadujú viac prípravy – ako napríklad varenie večere, doporučuje londýnsky psychológ Lyn Fry.

Načo je zoznam dobrý? Keď sa vám totiž vaše dieťa príde počas leta sťažovať na nudu, pošlite ho pozrieť sa na zoznam, nech si vyberie nejakú z činností, ktoré si samé navrhlo. Nudiť sa však vaše deti istotne budú aj tak.

»»»»»»» Prečítajte si aj: „Nudím sa!!!“ Vtipné odpovede rodičov deťom, keď sa nudia.

Ako zabit nudu?
shutterstock

Nuda prospieva  

Psychológovia sa zhodujú, že nudenie vôbec nie je na škodu. Deti sa však musia naučiť zvládnuť nudenie tak, aby ich to motivovalo k ďalšej práci, alebo aktivite.

Takúto istú teóriu predložil v roku 1930 filozof Bertrand Russell, ktorý pomenoval potenciálnu hodnotu nudy. Schopnosť vyrovnať sa s pocitom nudy sa podľa neho treba naučiť v detskom veku, v dospelosti sú potom ľudia užitočnejší. 

Tak….čo budeme robiť dnes? No, možno aj nič.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nájdu si paličky rumba gule perkusie zvončeky cinely,bubny mandoliny malé gitarky,tamuriny a iné u nás od nepamäti aj v európskej kultúre strednej

    Ci malý ci veľký ci dospelý alebo kamienky co príde PD ruku

Pridaj komentár