Detská Univerzita Komenského tento rok opäť aj online

Mária Kopčíková 1

O Detskej Univerzite Komenského som po prvý raz počula niekedy krátko po jej vzniku (2003) a popravde, celkom sa už teším, až moje deti dorastú do veku, kedy sa budú môcť zúčastniť aj oni. Keďže DUK sa už po desiaty raz koná aj toto leto v Bratislave, deti v ostatných kútoch Slovenska dostanú po druhý raz šancu zapojiť sa a absolvovať prednášky online.

Ako vznikla Detská Univerzita Komenského

Jej tvorcov a realizátorov inšpirovali detské univerzity fungujúce po celom svete. Prvý raz sa konala v roku 2003 na pôde Divadla Aréna. Okrem toho, že táto aktivita dáva deťom šancu na zmysluplné a zaujímavé strávenie času prázdnin, zároveň umožňuje využiť priestory divadla počas divadelných prázdnin. Detská Univerzita Komenského je súčasťou európskej siete detských univerzít EUCU.NET, v rámci ktorej participovala na vzniku prvého metodického materiálu o detských univerzitách – Bielej knihy EUCU.NET.

Poslanie a ciele

Poslaním Detskej Univerzity Komenského je poskytnúť možnosť hlbšieho vzdelávania a rozširovania vedomostného obzoru detí vo veku medzi 9 a 14 rokov.  Prostredníctvom prednášok chce u detí podporovať kritické myslenie, schopnosť vnímať svet v súvislostiach, iniciovať ich záujem o vyššie vzdelanie, vytvárať priestor pre experiment, diskusiu, konfrontáciu názorov.

Hlavným cieľom je príprava, ktorá si rozširuje svoje vzdelanie na základe vnútornej záujmu a vlastnej motivácie. Snaží sa systematicky viesť svojich účastníkov k vnímaniu vzdelania ako základného predpokladu napredovania spoločnosti.

Priebeh DUK

Detská univerzita Komenského sa koná v mesiacoch júl a august a jej hlavný program tvoria prednášky vysokoškolských pedagógov (profesorov a docentov) v týždennom intervale. Spolu počas Detskej Univerzity odznie cca 8-9 prednášok. Prednášateľmi sú pedagógovia Univerzity Komenského a iných slovenských vysokých škôl. V každom ročníku sa koná minimálne jedna prednáška od renomovaného zahraničného akademika. Počas existencie projektu v Bratislave prednášali pedagógovia z Vancouveru, Oxfordu, Zürichu, Berkeley, Viedne, Basileja a Prahy.

Študenti dostanú tričko a šiltovku, ktoré nosia počas celého trvania podujatia, aby sa identifikovali s univerzitou a mestom, v ktorom študujú. Počas projektu majú študenti možnosť vybrať si z množstva ďalších sprievodných aktivít.

DUK online

Aby sa veľa nového mohli dozvedieť aj deti, ktoré nie sú z Bratislavy a okolia, pripravili organizátory už po druhý raz možnosť študovať online. Prednášky budú pre študentov DUK ONLINE zverejnené vždy v pondelok na stránke www.datalan.sk/dukonline a k nim bude aj príslušný on-line skúšobný test. Test obsahuje osem otázok, pričom na úspešné absolvovanie treba správne odpovedať aspoň na päť z nich. Výsledok testu sa študent dozvie prostredníctvom e-mailu. Diplomy získajú tí študenti, ktorí do 5. septembra 2012 úspešne vyplnia aspoň päť z ôsmich testov.

Prihlásiť sa na DUK online sa dá od 1. do 30. júna 2012 tu. Výučba potom bude prebiehať na tejto stránke. Štúdium je bezplatné.

Pre online študentov sú pripravené zaujímavé súťaže – napr. aj o možnosť zúčastniť sa na špeciálnom IT workshope a vyskúšať si prácu so špičkovými technológiami. Prvá prednáška bude zverejnená už v pondelok 9. júla.

Spracované podľa:

www.duk.sk

Foto: www.duk.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár