Ja sa nudím!

Mária Kohutiarová 0
foto: isifa.com

Nepoznám rodiča, ktorý by pri začutí tejto vety od svojej ratolesti neprevrátil oči. O to viac ju máte šancu počuť teraz v lete, nech ste kdekoľvek na svete a oficiálny program nepostačuje, pravdepodobnosť sa zvyšuje, ak máte dieťa, ktorého vek sa končí na –násť.

Z dôvodu rovnako postihnutých sme vám našli pár hier zo starej zbierky Hry v prírode geniálneho uja Miloša Zapletala – a veríme, že s trochou nasadenia vám zachránia reputáciu.

Závod kuriérov

Súťažia rovnako veľké družstvá. Každé vyberie zo svojho stredu kuriéra – najľahšieho člena. Potom sa každé družstvo postaví tak, že medzi jednotlivými členmi sú asi 15 metrové rozostupy. Vybraní kuriéri stoja na konci. Na znamenie vysadnú na chrbát poslednému z družstva a závod sa začína. Posledný beží k predposlednému, tam kuriér presadne – ale bez toho, aby sa dotkol zeme. Nový „kôň“ ho nesie o úsek ďalej a odovzdá ho ďalšiemu členovi svojho družstva. Tak sa kuriér dostane až na chrbát prvému koňovi, ktorý s ním vbieha do cieľa. Víťazí družstvo, ktoré dopraví kuriéra do cieľa skôr.

Skokanská škôlka

Je to zábava i výborné posilňovanie klenby chodidiel. Hráme vždy len na čistej lúke a bosí. Povinnosťou každého je skákať vždy na pravej, potom na ľavej nohe. Na začiatku treba rozostaviť do trávy do radu hladké okruhliaky (teda kamene obmyté do hladúčka z rieky alebo potoka) veľké asi ako žaluď, jeden od druhého vzdialené asi pol metra.

Prvý hráč sa postaví na kraj rady a začne skákať po jednej nohe. Každým skokom sa musí preniesť cez jeden okruhliak a keď všetky preskáče, obráti sa,  chytí prstami zdvihnutej nohy posledný okruhliak a potom s ním skáče späť. Pred prvým okruhliakom – teda na štarte – ho vypustí na zem a potom sa boráti a skáče znovu na koniec rady po posledný okruhliak. To robí tak dlho, dokiaľ sa nedopustí chyby alebo nepoodnáša všetky okruhliaky. Po chybe je na rade ďalší hráč, ktorému doplníme radu kamienkov opäť na 15 ks. Hráč urobí chybu, ak:

  1. Doskočí dvakrát do jednej medzery medzi okruhliaky.
  2. Šliapne na niektorý okruhliak.
  3. Dotkne sa zeme zdvihnutou nohou v inou okamžiku než pri zdvíhaní posledného okruhliaka v rade.
  4. Cestou pustí okruhliak, ktorý drží v prstoch zdvihnutej nohy.
  5. Vymení si nohu, na ktorej stojí a celý čas má skákať, za druhú.

Vyhráva ten, kto nazbiera najviac okruhliakov na jeden raz – bez chyby.

Lietadlá v hmle

Všetci hráči si zaviažu oči šatkou. Vedúci sa od nich vzdiali na niekoľko desiatok krokov a potom v päť sekundových intervaloch krátko píska.

Družina sa k nemu poslepiačky blíži, vedená len hlasom píšťalky. Podobá sa to tak trochu spôsobu, akým sú riadené lietadlá zo základne, zvuk píšťalky zastupuje rádiové signály. Ktorý pilot pristane prvý? (Teda – dotkne sa vedúceho?)

Na vranu

Táto hra prišla k nám z Thajska. Jeden hráč predstavuje vranu a stráži hniezdo s piatimi vajcami – môžu to byť loptičky alebo papierové gule z novín. Vranie hniezdo označíte metrovým kruhom na lúke medzi húštinami. Ostatní hráči sa pokúšajú dostať k hniezdu z rôznych strán a snažia sa vrane zobrať jedno vajce. Vrana behá okolo hniezda a keď niektorého útočníka buchne, vymení si s ním úlohu. 

Tak to pokračuje, až je všetkých 5 vajec ukradnutých. Potom začína druhá časť hry. Vrane zaviažete oči – na chvíľu – a všetky vajcia schováte na jednu hromádku niekde v dvadsaťmetrovom okruhu okruhu okolo hniezda. Vrana ich hľadá a ostatní ju sprevádzajú posmeškami. V okamihu, ako vrana nájde vajcia, začne utekajúcich hráčov prenasledovať a hádzať po nich vajcia. Každú guľu smie hodiť len raz – keď sa netrafí, musí ju nechať na zemi. Ak sa vrane podarí niektorého hráča zasiahnuť, odovzdáva mu svoju úlohu –  ak nie, ostáva aj v ďalšom kole vranou.

Príjemnú zábavu a čas bez frflania!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár