Kam na výlet v druhej polovici júla

Mária Kopčíková 0
Zbojská, foto: zbojska.sk

V rámci prázdninových tipov na výlety s deťmi sme pre vás pripravili tieto zaujímavosti.

Deň Jakuba Surovca v Zbojskej

Zbojská je sedlo vo Veporských vrchoch a je to vstupná brána do národného parku Muránska Planina. Keď sa tam vyberiete tento víkend, zažijete Deň Jakuba Surovca – „Dneska mi hudci hudú“ – divadlo o zbojníkoch. Môžete sa prejsť Čertovou dolinou, pozrieť si vystúpenia folklórnych súborov, popočúvať ľudovú hudbu.

Toto miesto však ponúka zaujímavé možnosti aj inokedy. Od 2. júla premáva obnovený prázdninový vlak z Brezna o 11.14 h cez sedlo Zbojská do Tisovca, ktorý nadväzuje na rýchlik Horehronec (Bratislava – Banská Bystrica – Košice) s príchodom do Brezna o 11.01 h.

Od júna premáva lesný expres Zbojnícka strela v novom šate na Gazdovský dvor v sedle Chlipavice. Aj s deťmi môžete prejsť 3-hodinovú stredne ťažkú túru po trase náučného chodníka zbojníka Jakuba Surovca do Čertovej doliny. 

Podsitnianske dni hojnosti

V sobotu 21. júla môžete v obci Baďan zažiť „Svadbu na Baďane“ – folklórne súbory a skupiny z Očovej, Detvy a obce Baďan pripravili program, počas ktorého môžete vidieť typické svadobné zvyky a ochutnať tradičné svadobné jedlá z tohto prostredia.,

Boje v Strečnianskej tiesňave 

A do tretice – v sobotu 21. 7. si môžete zaspomínať na autentické boje v Strečnianskej tiesňave, ktoré sa odohrali počas Slovenského národného povstania. Historické boje medzi Povstaleckou armádou, partizánmi a nemeckou armádou sa odohrajú neďaleko obce Strečno.

Historická ukážka sa uskutoční na autentických miestach za podpory dobovej pozemnej či leteckej techniky. Na návštevníkov čaká celodenný kultúrny program.

Netradičná prehliadka Bratislavy

V nedeľu, 22.7.  o 10:00 pod Michalskou bránou začne kronikárka Madula púť po rôznych uličkách a narôzne miesta, ktoré sú späté so slávnymi a aj menej slávnymi obyvateľmi nášho hlavného mesta.

Prehliadka je vhodné pre deti zvedavé a históriu obľubujúce. Viac info tu.

Rezbársky deň v Štiavnických Baniach

28. júla sa v malebnej dedinke Štiavnické Bane môžete priučiť rezbárskemu remeslu. Pre deti pripravili aj rezbársku školu. Popri tom môžete absolvovať aj krátke turistiky –  v rámci Geoparku Banská Štiavnica boli v roku 2005 vybudované 3 nové náučno turistické trasy, ktoré občanom i návštevníkom pripomínajú veľmi podrobne a pútavo všetko o mimoriadne bohatej histórii obce.

Boje na Hrone

Kto by mal bojov málo, môže sa prísť pozrieť do Starého Tekova, v sobotu 28. Júla sa tam uskutoční historická ukážka Bojov na Hrone. Počas jari 1945 bola táto oblasť miestom jednej z najväčších bojových operácií Sovietskej a Rumunskej armády na južnom Slovensku. Bojová ukážka bude spestrená množstvom dobovej techniky na oboch stranách a zaujímavým scenárom.

Terchová, foto: Milan Kosec

Jánošíkove dni

Už  50. ročník medzinárodného folklórneho festivalu sa koná v rázovitej slovenskej obci Terchová 26.-29.7. 2012. Tri gala – koncerty sa konajú vo veľkom amfiteátri Nad Bôrami (kapacita 6000 divákov). Ďalšie programy najrozličnejších žánrov sa uskutočňujú vo veľkom festivalovom stane (kapacita 2000 divákov). Festival je spojený s prezentáciou ľudového umenia v oblasti výtvarníctva, fotografie a maliarstva na špecializovaných výstavách.

Súčasťou programu je aj slávnostný koncert a svätá omša za nositeľov ľudových tradícií vo veľkom terchovskom kostole, vozový sprievod furmanov a muzík, ľudové veselice, kolotoče, stánky, púťové atrakcie atď.

V malebnej terchovskej prírode určite prežijete pekný čas.

Máte aj vy tipy na podujatia vo vašom regióne alebo na ktoré sa chystáte s vašimi rodinkami? Napíšte nám do redakcie.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár