Letecky či autom? Čo ovplyvňuje výber krajiny a kam sa Slováci najčastejšie vydávajú?

pr 1

Leto je obdobie odhalených častí tiel, nekonečnej zábavy, no hlavne vysnívaných dovoleniek. Niektorí sú za ne ochotní vyhodiť nemalé peniaze, iní zas šetria, kde sa dá (ideálne aj tam, kde sa nedá).

Výber správnej destinácie ovplyvňuje množstvo faktorov. Niektoré krajiny či oblasti nie sú vhodné napríklad pre bábätká, a tak sa výber rodinnej dovolenky značne zužuje. Nezáleží na tom, či cestujete s priateľmi, rodinou alebo sami, dokonca ani na tom, čo vás k cestovaniu motivuje. Najdôležitejšie je rozhodnúť sa tak, aby ste si každý moment tohto úniku z reality užili naplno.

shutterstock

Vedeli ste, že? Odborníci skúmajúci ľudí vo veku 18-49 rokov zistili, že výber cieľovej krajiny a konkrétnej destinácie závisí od toho, či je prostredie vhodné umiestnenia fotiek na Instagram (resp. sociálne siete). Cena, možnosť stravovania a spôsob prepravy tak čím ďalej v rebríčkoch klesajú.

Kam najčastejšie jazdia Slováci

Mnohí ľudia si už v období Vianoc objednávajú dovolenky či pobyty, iní čakajú so zbalenými vecami na nejaký parádny last minute, alebo sa vydajú rovno skúsiť šťastie. Naložiť veci do auta, večer predtým prichystať rodinke rezne na cestu a môže sa vyraziť! 

V súčasnosti sa začína potvrdzovať, že predstava dlhodobejšej dovolenky sa nemusí nutne spájať s morom, preto začali aj mnohí Slováci objavovať skryté čaro vnútrozemských krajín. Jednoduchá dostupnosť vlastným dopravným prostriedkom je zrejme dôvodom, pre ktorý volia Slováci často susedné krajiny. Z tých bezkonkurenčne víťazí Česká republika, za ňou Rakúsko, Maďarsko a Nemecko. Takýto typ dovolenky je vhodný pre tých, ktorí si ju chcú sami zorganizovať, a teda bez cestovnej kancelárie.

shuttetstock

Autom k moru

Aj keď je Chorvátsko klasika overená časom a mnohých akoby nudilo, stále máte mnoho možností, aby ste v ňom objavili akékoľvek nepoznané zaujímavé miesta či menšie hotely s čarovnou atmosférou. Deň prežitý chodením po kamenistej pláži vymeníte za bicykel, prípadne skúter, a dobrodružstvo sa môže začať!

Podobne to platí aj pri iných destináciách, na ktoré vás zavedie váš štvorkolesový priateľ – Taliansko alebo Bulharsko. V súčasnej ponuke rôznych aeroliniek ale nájdete aj priame lety do spomínaných krajín. Už si stačí len vybrať!

Letecky za vzdialenou exotikou

Množstvo ľudí naopak siaha po letenkách a pobytoch v srdci vzdialenej exotiky, aj keď to niekedy vyzerá poriadne exoticky aj na našom Slovensku.

Čerstvé sladké plodiny, výborné jedlo, skvelá atmosféra, tamojší spôsob života a životný štýl ľudí vás určite pohltí. V tomto prípade si Slováci volia najmä Tunis, Krétu, Egypt, rôzne Grécke ostrovy, Kubu, Dominikánsku republiku, Bali, či Thajsko.

shutterstock

Na čo je potrebné myslieť pred odchodom

Vypojiť spotrebiče zo zástrčky, zavrieť okná, dať kľúče susede, aby mohla chodiť venčíť psíka a zbaliť si o kufor navyše, lebo “auto odvezie” a “čo keď sa nám to náhodou niekedy zíde”. S poslednou taškou sa namáhate dole po strmých schodoch bytovky, keď v tom vás napadne, že ste svojim miláčikom zabudli dať jedlo a vodu. Pokiaľ teda doma nechováte rybičky, lebo tým by už tá voda zrejme ani nepomohla.

Aby ste ale nezostali vysušení rovnako ako oni, myslieť by ste mali pred odchodom najmä na cestovné poistenie, ktoré vám neskôr môže ušetriť nemalé financie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. celá rodina pravidelne jazdíme do Chorvatska a to zvládame autom počas noci, aby sme ušetrili čas. Preto sme kupili velké a bezpečné auto

Pridaj komentár