Nápady pre lenivých rodičov na víkend, ktoré nič nestoja

Anna Veselá 0

Máte radi lenivé víkendy? My tiež. Rodičia poučení skúsenosťami vedia, koľko energie aj peňazí stojí plánovať a organizovať akciami nabitý „voľný“ čas s deťmi – človek po takomto prešpikovanom víkende nutne potrebuje okamžite ďalší – len na oddychovanie a ideálne hneď v pondelok.

Pritom nám dobre padne, keď robíme zdanlivo tie isté, „nudné“ a predvídateľné veci dokola. Ihrisko, park, prechádzka, gauč. A znova. Ale nemusia nás pri tom žrať mrle, že nerobíme niečo viac, niečo extra, niečo „zážitkové,“ ako je to teraz moderné nazývať.

Niekedy stačia aj obyčajné, krásne veci, ktoré sú zadarmo.

Shutterstock

Niekedy stačia aj obyčajné, krásne veci, ktoré sú zadarmo.

Toto sú veci, ktoré radi robíme a vraciame sa k nim z času na čas. Nielen cez víkendy. Nezávisia až tak veľmi od počasia a dajú sa robiť buď dnu, alebo vonku.

Spravte si piknik v obývačke

Vymeňte zvyčajné miesto, kde ako rodina stolujete za dlážku v obývačke. Prestrite si ako na piknik – ideálne napríklad na olovrant.

Zahrajte sa doma na schovávačku

Je potrebné k tomu ešte niečo napísať? Alternatívnou hrou môže byť schovávanie hračiek, prípadne sladkostí, ktoré potom môžu deti za odmenu zjesť.

Vytvorte si v byte bunker

Nie všetci majú doma toľko miesta, aby sa im do izby zmestil stan – čo je tiež super nápad. Ale určite máme doma deky, plachty, vankúše, z ktorých sa raz dva vykľuje bunker. Toto baví deti v každom veku.

Shutterstock

Pozerajte sa na lode, vlaky, lietadlá

Ak máte v blízkom okolí rieku, po ktorej sa plavia lode, vyberte sa na prechádzku tam, kde ich môžete pozorovať. Môžete sa dívať na ne z mosta, ako vás podplávajú. Alebo také letisko, kde sa môžete dívať, ako odlietajú alebo pristávajú lietadlá. Prípadne železničnú stanicu, ak majú vaše deti radi vláčiky.

Použite veci z prechádzky na kreatívne dielničky

Môžu to byť listy, konáriky, kamienky. Na kamienky sa dá maľovať, dokonca ich aj upiecť v trúbe a potom na nich nechať rozpustiť voskovky. Prečítajte si viac: Pečené kamene maľované voskovkami.

Z listov, či konárikov sa dá vyrobiť obrázok. Na farebný papier si nakreslíte kostru stromu a listy k nemu prilepíte. Alebo použijete konárik a listy, naopak, domaľujete.

Shutterstock

Zaujímavý nápad sú tekvicové semiačka, ktoré potrieme farbou a potom ich môžeme lepiť ako dekorácie.

Shutterstock

Vyrobte si domácu plastelínu

No a čo, že doma nemáte modelovaciu hmotu s dvadsiatimi odtieňmi. Deťom, ktoré sa s niečím potrebujú iba tak „patlať,“ postačí aj podomácky urobená plastelína. Múku, soľ a olej predsa doma máte. Výroba je jednoduchá, pozrite si aj videonávod, ak neveríte.

P.s. ak to bude chcieť hrať na level z obyčajnej plastelíny na „senzorickú“ hračku, skúste do plastelíny pridať niekoľko kvapiek éterického oleja (poteší čuchové zmysly) alebo zapracujte do cesta sušené bylinky, či ryžu (aby vnímali aj ruky).

Podobne máme recept aj na doma vyrobené prstové farby.

Shutterstock

Postavte vežu

Či už z drevených alebo lego kociek. Čím vyššie, tým lepšie. Na to potrebuje pracovať hlavička, aj ruky. Možno ich najviac budú baviť búracie práce. Nezabudnite si to s nimi užiť.

Zasaďte niečo

Nemusíme bývať v domčeku so záhradkou, aby sme mohli deťom dopriať zážitok z pestovania rastlín. Aj v byte sa dajú pestovať bylinky. A čo tak pokus s obyčajnou fazuľou? Stačí nám iba vata, voda, zopár fazuliek, malá mištička a môžeme s deťmi pozorovať, ako sa tvrdá strukovina behom pár dní zmení na zelenú rastlinu.

Shutterstock

Pustite si šarkana

Pre niekoho výsostne jesenná aktivita, ako keby veterné dni neboli počas celého roka. Nemusíte mať dokonca ani šarkana. Ten pocit, keď sa predbiehate s vetrom o preteky a za vami niečo povieva, si môžete dopriať aj s obyčajným vreckom do smetného koša. Naozaj to deťom stačí (jasné, môžete si ich najskôr vymaľovať a zachovať aspoň náznak štábnej kultúry).

Skáčte po mlákach

Všimli ste si, že deťom vôbec nevadí, že prší? Že si to nespájajú so „škaredým“ počasím, pretože si vedia užiť aj dážď? Prečo zbožňujú mláky? Tá číra radosť, keď ju nemusia obísť, ale si v nej schuti zaskáču alebo sa preplavia cez ne na bicykloch. Berte gumáky, ide sa von!

Shutterstock

Zamaškrťte si spolu

Už ste s deťmi robili mafiny? Odvážiť v hrnčeku suché a mokré veci a potom ich zmiešať nie je predsa vôbec ťažká veda. To zvládnu deti, aj vaša kuchyňa. Ale ak platí, že čím jednoduchšie, tým lepšie, potom to chce iba šľahačku a hocijaké ovocie k tomu. Alebo držať mixéry a šľahače baví iba moje deti?

Shutterstock

 

Zahrajte sa spoločenské hry

Karty, pexeso, človeče nehnevaj sa, double, uno. Tieto sú momentálne obľúbené u nás.

Ako najradšej trávite lenivé víkendy?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár