Po chorvátsky za 5 minút pre rodiča-začiatočníka

Kika Kováčiková 1

Že načo slovník k slovenskému moru do Chorvátska? A ešte pre rodičov? No práve preto, lebo na rodiča väčšinu dňa pripeká slnko a topí v slanej vode deti, keď už je to v cene zájazdu, a tak si nemôže dovoliť požívať alkoholické nápoje, ktoré budia dojem, že po chorvátsky vieme od narodenia.

Ale v triezvom stave možno zistíme, že namiesto vzájomného slovanského porozumenia si pomáhame v Chorvátsku po anglicky. Lebo je to ľahšie ako rukami a nohami.

iStock

Žiadna Hrvatska!

Už len tá drobnosť, že Chorváti nevedia povedať h, vyslovujú ho ako „ch.“ Takže aj keď sa píše Hrvatska, číta sa ako ch – Chrvatska.

Hladne predjelo. Nie hladné, akože vám v bruchu škvŕka, ale chladné. Ďakujem – hvala, čiže chvala. Chleba – kruh, kruch.

Keď godina nie je hodina

Chceli by ste s rodinkou na malý výlet, stačilo by na godinu, dve až tri? Smola. Toľko času vám žiaden Chorvát nevenuje. Skôr, než ho začnete upodozrievať z južanskej lenivosti: godina je po chorvátsky rok. Hodina je sat.

Grad nie je hrad, ale mesto. Grah nie je hrach, ale fazuľa.

Žiadne Slovensko!

Treba tiež zabudnúť na Slovensko, to je po chorvátsky Slovinsko. Slovenka znamená po chorvátsky Slovinka. Správna odpoveď na otázku Odakle si, odkiaľ si, je Slovačka. Mi smo iz Slovačke. Ja sam Slovakinja, muž je Slovak. Nič to za to, Slovinci, či Slováci, nejako sa hádam dorozumieme.

Úžasné nie je vždy úžasné

Hlavne sa treba oblúkom vyhýbať nášmu superlatívu, že je niečo v Chorvátsku „úžasné“, lebo u nich je to opačného významu, užas – des, hrôza. Ak chcete pochváliť večeru, ktorú pre vás pripravili domáci, povedzte namiesto toho Prva liga!

Thinkstock

Obľúbené chorvátske frázy

Veľká trojka fráz, s ktorými si vystačíte v Chorvátsku na celej dovolenke, sa začína na „nema“:

nema problema, nema šanse (niekedy idú ruka v ruke, z nema problema je hneď nema šanse, ale to iba taký detail), a na záver ešte jedno krásne: nemam pojma. To často používam, keď sa ma ostrovania pýtajú, kde mám deti. A oni na to odpovedajú tiež primeranou chorvátskou frázou: Uživaj!

Dobrodošli! Nie je konštatovanie, že ste po strastiplnej ceste maďarskou stepou a hodinovou kolónou pred tunelom Sveti rok nakoniec dobre došli… Dobrodošli je iba uvítacia fráza, že vitaj, vitaj. A nič nepýtaj, jedine že piće, čo je po chorvátsky pitie. A možno sa vás podľa výrazu zmorenej tváre opýtajú, či by ste s nimi dali welcome drink – Hoćete li nešto popiti?

Bok! Nie, nikomu nevyvalilo bok. Iba vás zdraví. Tento pozdrav môžete používať, keď sa vám nechce naučiť príslušný podľa dňa – dobro jutro, dobar dan, dobra večer, laku noć.

Kako si? Kako ste? Nepýtajú sa vás na stolicu – ale ako sa máš? Sme unavení, umorili smo se, ali nema problema! Môžete tiež odpovedať meteosenzitívne, lebo to, ako sa máš, tu dosť závisí od počasia. Toplo je. Vruće je. Je horúco. Keď fúka južný vietor, hovorí sa južno i tužno (smutno). Ale zo severu bura čisti zrak (vzduch) a prestanú vás aj kĺby a hlava bolieť.

Thinkstock

 

Ako sa voláš?

Kako se zoveš? Kako se zove vaša bebica? Kako se zovu vaša djeca? Otázky, ako sa kto volá. Ako sa volá bábätko, ako sa volajú vaše deti.

Drago mi je. Nie, nevolá sa „Drago.“ Ale vraví: teší ma.

Je su li ovo vaša djeca? Otázky pre istotu: sú to vaše deti… tam dole, čo fajčia?

Je li ovo dečko ili curica? Sa vás opýta niekto, kto má problém rozoznať pohlavie vášho dieťaťa. Dečko je chlapec, cura dievča.

Sviđa li vam se ovdje? Páči sa vám tu? V žiadnom prípade nepovedzte, že je to jeden veľký úžas. Ale: Jako mi se sviđa. /svídža/.

Chcelo by to ešte pár fráz?

Máme pre vás aj slovensko-chorvátske frázy podľa rôznych situácií: v reštaurácii, u doktora, na trajekte, na pieskovisku…prečítajte si užitočné frázy pre rodičov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý a užitočný článok. Vari až na pozdravy: nie je dobra večer, ale dobar večer (ten večer) a nie je bok! ale bog! (odvodené od Boha….s bogom! …skrátene bog!)

Pridaj komentár