Bratislava s deťmi – historické uličky a kam za prírodou

Mária Kopčíková 0

Kam s deťmi v Bratislave? Prejdite sa po historických uličkách, k Bratislavskému hradu, od Michalskej brány cez Dóm sv. Martina. Za prírodou môžete ísť do bratislavského lesoparku alebo do Sadu Janka Kráľa na petržalskej strane Dunaja.

Bratislava, vylety s detmi
Shutterstock

 

Príroda v Bratislave

Bratislava v nadmorskej výške 164 m v strede mesta a v chotári 130 – 514 m n. m.

Tzv. bratislavská terasa tvorí sídelný základ mesta. Siaha od východného úpätia hradného vrchu a na západnej strane ju ohraničujú Malé Karpaty, na južnej sa približuje k rieke, kde oproti nej vybieha petržalská terasa.

Chotárom Bratislavy preteká druhý najväčší veľtok Európy Dunaj. Z malokarpatských potokov významnejšia je Vydrica, ľavostranný prítok Dunaja. 

V podunajských lužných lesoch na obidvoch brehoch Dunaja rastie hlavne topoľ biely a čierny, jelša, vŕba. Na miestach po odstránených lužných lesoch sa rozkladajú lužné lúky. Predhorie a časť svahov v okolí Bratislavy zaberajú vinohrady (meno po nich dostala aj jedna časť Bratislavy).

To, že sa v hlavnom meste sústredilo veľa obyvateľov a priemyslu, postihlo najviac živočíšstvo. Menšiu výnimku tvoria lesné oblasti, Devínska Kobyla a čiastočne aj Dunaj. 

Bratislava, lesopark
Bratislavský lesopark. Shutterstock

Bratislavský lesopark

V okolí Bratislavy je známy bratislavský lesopark. Pod oficiálnym názvom Mestské lesy Bratislava je tu v správe viac než 3000ha lesov, v ktorých vedú či turistické alebo cyklistické trasy. Lesy sa tu striedajú s lúkami, na ktorých môžete piknikovať či športovať.

Potok Vydrica tečie v celej dĺžke lesoparku, nájdete tu tiež 4 rybníky nachádzajúce sa v južnejšej časti lesoparku, malé vodné nádrže pod Slivom, ale tiež známejšie rekreačné priestory spolu so štandardným lesoparkovým vybavením, akými sú napr. rekreačné zóny Kamzík, Kačín, Červený Kríž a celý priestor hlavnej doliny – Partizánskej lúky. 

Dominanty Bratislavy

Každého návštevníka zrejme zaujme pohľad na Bratislavský hrad. Vypína sa na vyvýšenom mieste a jeho štyri veže sú dominantným znakom mesta.

Popod hrad preteká Dunaj, cez ktorý vedie päť mostov spájajúcich jednu časť mesta s druhou – Nový most, Prístavný most, Lafranconi a Apollo. Piatym, najstarším mostom, je Starý most, ktorý pochádza z roku 1891. Najnovším mostom je most Apollo z roku 2005.

Po Dunaji sa plavia výletné i nákladné lode, na tie výletné môžete nastúpiť v prístave priamo v centre mesta a odviezť sa napr. na Devín alebo aj do Viedne.

Bratislava, Bratislavsky hrad
Shutterstock

Bratislavské uličky

centre Bratislavy je množstvo rušných ulíc – autá, električky, cez pracovný čas mnoho ľudí. Keď sa však priblížite k historickému jadru, na jednej ulici ešte zaznamenáte ruch a vo vedľajšej historickej uličke ho vystrieda nostalgické ticho, kde pocítite atmosféru a čaro dávnych čias.

Historicky dominantné sú dve časti Bratislavy oddelené od seba niekoľkominútovou prechádzkou.

Michalská brána s Michalskou vežou

Prvá – historické centrum, začína od Hviezdoslavovho námestia a od nádhernej budovy Slovenského národného divadla a končí pri Michalskej bráne.

Michalská brána s Michalskou vežou pochádza zo stredovekého opevnenia mesta, jej základy boli postavené v 14. storočí. Je vysoká 51 m, nájdete v nej sochu svätého Michala a múzeum zbraní.

Z hornej terasy veže je zaujímavý výhľad na mesto. Pod Michalskou bránou sa nachádza nultý kilometer. Je to označenie vzdialeností známych veľkomiest od Bratislavy.

Michalska veza, Michalska brana
Michalská veža, Shutterstock

Dóm sv. Martina

Od Michalskej brány sa prejdite po Františkánskom, Hlavnom a Primaciálnom námestí. Určite navštívte najväčší a najvýznamnejší kostol v Bratislave,  Dóm svätého Martina – miesto korunovácie uhorských kráľov.

Bratislavský hrad

Druhá, historicky zaujímavá časť, je samotný Bratislavský hrad, ku ktorému sa dostanete napr. spod Nového mosta po tichých uličkách s miernym stúpaním. V časoch Veľkej Moravy bol už na hradnom kopci opevnený hrad.

Po rozpade Veľkomoravskej ríše slúžil hrad ako hraničná pevnosť Uhorského kráľovstva. Okrem reprezentačných priestorov tu nájdete dnes aj múzeum.

Hrad je Národná kultúrna pamiatka a rozsiahla rekonštrukcia ho premenila z ruiny na dominantu hl. mesta.

Výhľad z hradu je nádherný a väčšie deti i rodičov isto zaujmú aj hradné expozície. Pre menšie deti je tu zase na terasách hradu detské ihrisko.

UFO v Bratislave

Ďalšou dominantou Bratislavy je najvyššie položená reštaurácia „UFO“, ktorá sa nachádza na pilieri Nového mosta. Do reštaurácie sa dostanete výťahom z Nového mosta. 

Bratislavske ufo
Shutterstock

Túlanie po Bratislave s deťmi

Ak sa chcete o Bratislave aj niečo dozvedieť a nemáte chuť čítať z príručiek, môžete ísť na prehliadku so sprievodcom, niektoré z nich sú zamerané aj špeciálne na skupiny s deťmi.

Prejdete sa po starom meste a všeličo zaujímavé vám povedia o jednotlivých budovách, dvoroch a námestiach.

Bratislava Hlavné námestie
Shutterstock

Hlavné námestie v Bratislave

Staré mesto bolo v r. 1954 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Ústrednou lokalitou zmienenej rezervácie je jedno z najznámejších bratislavských námestí – Hlavné námestie so svojimi atrakciami: Rolandova fontána a Stará radnica, postavená v 13. Storočí.

Stará radnica prešla neskôr niekoľkými rekonštrukciami, rozšíreniami a prestavbami. V radničnej veži je ako kuriozita zamurovaná delová guľa, vystrelená vojskami Napoleona Bonaparte r. 1809.  V Starej radnici dnes sídli múzeum.

Neďaleko radnice sú aj novodobé populárne sochy: Čumil, Schöne Naci a Napoleonov vojak.

Bibiana pre deti

Pri prechádzke starým mestom môžete s deťmi navštíviť aj BIBIANU (na Panskej ulici, blízko Nového mosta a Dómu sv. Martina). Tento dom umenia pre deti ponúka množstvo podujatí a interaktívnych výstav pre deti. Deti si tu môžu všeličo vyskúšať, ako veci fungujú a prečo tak fungujú.

Nie je to teda „výstavisko“, kde by mali len obzerať. Hodinku – dve v Bibiane strávite. Bibiana organizuje festival Bienále Ilustrácií Bratislava, na ktorom sa prezentujú tisíce ilustrácií detských rozprávkových knižiek od autorov z celého sveta.

Bratislava múzeá
Shutterstock

Múzeá v Bratislave

Ak vás a vaše deti zaujímajú múzeá, v Bratislave môžete navštíviť napr. múzeum dopravy na Šancovej ulici (blízko hlavnej vlakovej stanice, dokráčate pešo), prírodovedné múzeum na Vajanského nábreží (je blízko historickej časti mesta), múzeum hodín (zastavte sa tam pri ceste na hrad) alebo múzeum zbraní (v Michalskej veži).

Múzeum dopravy je veľmi atraktívne pre malých „autíčkárov“. Deti môže zaujať výstava starých automobilov, vojenských vozidiel, lokomotív, nákladných áut, alebo špeciálnych železničných vozidiel.

Bratislavská ZOO

Pri viacdňovom výlete určite stojí za zhliadnutie bratislavská ZOO, nachádza sa v Mlynskej doline pri vysokej budove Slovenskej televízie.

ZOO sa rozprestiera na 96 h karpatského lesa, bola otvorená v roku 1960. Svoj domov tu našlo 174 druhov zvierat v celkovom počte 1396 chovaných zvierat.

Okrem množstva zvieratiek, možnosti nakŕmiť si zvieratká, ako aj zúčastniť sa nejaké organizovaného podujatia, nájdete v ZOO aj atrakcie pre deti, ktoré sa môžu dostatočne vyšantiť v detskom parku.

V ZOO viete stráviť pokojne aj celý deň.

Shutterstock

Botanická záhrada v Bratislave

Milovníkov kvietkov a rastliniek zrejme zaujme aj Botanická záhrada.

Bratislava mala botanickú záhradu už v roku 1653, kedy park letného arcibiskupského paláca dal upraviť arcibiskup Lippay na botanickú záhradu slúžiacu vedeckým a popularizačným účelom a bola prvou svojho druhu v Uhorsku. Dnešná plocha záhrady je približne 7,5 ha a nachádza sa v mestskej časti Karlova Ves neďaleko Dunaja.

K najkrajším častiam patrí rozárium na ploche 0,5 ha s temer 150 prevažne novošľachtenými ružami. V skleníkoch sa dajú vidieť tropické a subtropické rastliny, kaktusy a sukulenty, palmy, paprade, flóra Austrálie a mnohé ďalšie exotické rastliny. V istých obdobiach si tu kvietky môžete aj kúpiť.

Opäť, aj tu mysleli na menšie deti a sú tu pre nich pripravené ihriská a miesta na oddych vonku. V botanickej záhrade viete stráviť príjemné chvíle.

Bratislava, aupark, sad janka kráľa
Shutterstock

Sad Janka Kráľa

Ak pri návšteve mesta budete chcieť navštíviť aj nejaké nákupné centrum, potom pri jednom z nich, na petržalskej strane Dunaja, neobíďte Sad Janka Kráľa. Ten bol založený v rokoch 1774 – 1776 s myšlienkou vytvoriť prvý park v Strednej Európe pre širokú verejnosť.

Chodníky v  parku tvoria osemramennú hviezdicu – pozdĺž nich sa neskôr vysadili stromoradia. Možno tu nájsť aj exotické stromy Ginko biloba. V strede sadu sa nachádza socha básnika Janka Kráľa. Deti sa tu vyšantia, pretože okrem toho, že môžu voľne behať, skákať, je tu pre nich niekoľko ihrísk.

Železná studnička

Po prehliadke meste vám možno dobre padne deň v lese, alebo aspoň popoludnie.

Veľa možností ponúka už spomenutý bratislavský lesopark. Jedno z najobľúbenejších športových a rekreačných stredísk v Bratislave – Železná studnička sa nachádza na hornom konci Vydrickej doliny v západnej časti mesta.

Bratislava lesopark zelezna studnicka
Shutterstock

Za svoj názov vďačí prameňu železitej vody, ktorý tu vyviera. V blízkosti sa nachádzajú 4 jazerá a 9 vodných mlynov, z ktorých niektoré slúžia ako reštaurácie. 

Niekoľko ihrísk, člnkovanie na lodičkách na jazierku, zvieratká na Klepáči (starý a zrenovovaný mlyn), možnosť vyviezť sa sedačkovou lanovkou na Kamzík, obzrieť televíznu vežu a poprechádzať sa po Kolibe…

Keď vám bude priať počasie, pokojne si tu môžete opekať alebo na Kolibe sa zviezť na bobovej dráhe. Jazda lanovkou je príjemným spestrením výletu. Trvá približne 8 minút a ponúka nádherný výhľad so skutočne vysokohorskou atmosférou.

Aké veľké deti zvládnu výlet v Bratislave

Do Bratislavy sa naozaj môžete vybrať s akokoľvek starými deťmi. Ak sú ešte „nechodiace“, odporúčam radšej miesto kočíka zvoliť nosič. Nie všetky cesty a chodníky sú „kočík friendly“ a niekedy by ste dieťaťu v kočiari na „mačacích hlavách“ na chodníkoch skôr ublížili.

Tiež pri prechádzkach starých mestom niekedy treba prekonávať rôzne schodíky a schody, kde sa vám zrejme lepšie pôjde bez kočiara.

Ubytovanie v Bratislave

Bratislava ponúka všetky druhy ubytovania, od luxusných hotelov, cez penzióny, ubytovacie zariadenia rôznych inštitúcií až po ubytovanie na súkromí v okrajových častiach mesta.

Je pravdou, že ubytovanie v hl. meste je drahšie, než v iných mestách na Slovensku, preto pred plánovanou cestou sledujte aj zľavové portály a vaša cesta nemusí potom byť až taká nákladná.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár