Gaderská dolina: skvelý tip na výlet s deťmi

Marcela Beňová 0

Gaderská dolina. Zákutie Veľkej Fatry, ktoré sa ukrýva v okolí dedinky Blatnica neďaleko Martina, si vychutnáte s kočíkmi aj teenagermi, ktorí majú chuť užiť si trochu dobrodružstva. 

Gaderska dolina
Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

Gaderská dolina

Samotná Gaderská dolina má 16 kilometrov a môže sa pochváliť množstvom náučných chodníkov, ako aj informačných tabulí, ktoré ponúkajú informácie o flóre a faune tunajšej prírody.

Svojou krásou zaujala aj divákov a natáčalo sa tu viacero filmov, najznámejší je prvý film o Jánošíkovi od bratov Siakeľovcov.

Prečo je Gaderská dolina zaujímavá pre rodiny s deťmi

Nájdete tu niekoľko príjemných rodinných penziónov a reštaurácií, ktoré pamätajú aj na detských návštevníkov.

Časť doliny tvorí asfaltová cesta, ktorú môžete využiť na dlhú prechádzku, cyklistický výlet, alebo si zapožičajte elektrickú kolobežku. Ak vaše deti milujú korčuľovanie a mestský park ich už omrzel, určite by ste doma nemali nechať ani kolieskové korčule.

Gaderska dolina
Marcela Beňová

 

Vrch Tlstá a Ostrá

Veľká Fatra je ideálne miesto pre turistov, ktorí neobľubujú na turistických chodníkoch davy ľudí. Ak sa vyberiete za objavovaním prírody, neobíďte dve dominanty – vrch Tlstá a vrch Ostrá. Na turistiku si vyhraďte dostatok času.

Vrch Tlstá zdoláte za necelé štyri hodiny. Odmenou za výstup je nádherný výhľad do celého okolia. Súčasťou stredne náročnej trasy sú aj úseky zabezpečené reťazami. Tento výlet je vhodný predovšetkým pre rodičov so staršími deťmi.

Výlet na vrch Ostrá vám bude trvať až sedem hodín, takže si pripravte dostatok tekutín a dobrú desiatu.

Gaderská dolina
Marcela Beňová

Blatnický hrad

Na svoje si však prídu aj malí návštevníci. S najmenšími návštevníkmi pohodlne zdoláte Blatnický hrad, ktorý je dnes síce zrúcaninou, ale v minulosti mal významnú úlohu strážcu ciest vedúcich z Nitry na Liptov, Oravu a do Poľska. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1 300. 

Jaskyňa Mažarná

Okrem hradu sa môžete vybrať aj k jaskyni Mažarná, ktorá sa nachádza na turistickej trase k vrchu Tlstá.

Nízka jaskyňa patrí medzi voľne prístupné jaskyne, ktorých máme na Slovensku viacero. Je to predovšetkým domov netopierov, ale dá sa v nej poprechádzať a priniesť si pár zaujímavých fotografií. 

Okolie Gaderskej doliny

V okolí Gaderskej rodiny nájdete aj niekoľko turistických atrakcií. Príjemný deň môžete stráviť v aquaparku Turčianske Teplice.

Neďaleko Blatnice sa nachádza aj skanzen Jahodnícke háje, kde sa nachádzajú zachovalé stavby, ktoré pripomínajú život našich predkov na Orave, Liptove a Kysuciach.

Marcela Beňová

Ak máte za sebou dlhý a horúci deň, môžete si oddýchnuť pri Gaderskom potoku, kde dôchodcovia vytvorili krásne odpočívadlo Mlynčekovo, kde vodu preháňajú originálne drevené mlynčeky. Tie spravia radosť nielen deťom, ale aj dospelým.

Najmenší návštevníci budú mať obrovskú radosť, keď im rodičia dovolia ochladiť si nohy v čírom potoku a len tak sa jašiť vo vode. Lebo práve o tom víkend v Gaderskej doline je- ticho, pokoj, obyčajná radosť a nedotknutá príroda, kde si rodina užíva spoločne strávený čas.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár