Obec Bystrá vznikla na území Hornej Lehoty okolo baní. Spomína sa roku 1563. Do roku 1848 bola osadou patriacou banskej komore. V 18. a 19. storočí tu bol aj hámor na spracovanie železa z Hronca, Tisovca a Pohronskej Polhory. V 19. a 20. storočí obyvatelia pracovali zväčša v podbrezovských železiarňach, ktoré dodnes mohutne lemujú celú príjazdovú cestu.
Roku 1912 sa tu narodil spisovateľ František Švantner.


Príroda a krajina
Pohorie Nízke Tatry sa tiahne v dĺžke 95 km smerom zo západu na východ medzi malebnými údoliami Váhu a Hrona. Najvyššie vrcholy Ďumbier (2043 m), Štiavnica (2025 m), Chopok (2024 m) a Dereše (2004 m) poskytujú jedinečný výhľad na pohoria a údolia Slovenska a sú vyhľadávanými turistickými cieľmi.
Na juhu Národného parku Nízke Tatry je aj turisticky významná Bystrá dolina so strediskami Tále, Srdiečko, Kosodrevina a rekreačnou obcou Mýto pod Ďumbierom.

Zaujímavosti
Bystrá dolina, ktorou preteká potok Bystrianka, sa asi 4 km pred horskou obcou Bystrá rozširuje na široký pás lúk nazývaný Tále. Pôvodne Tále bol miestny názov pre časti lúk, dnes je tu jedno z najnavštevovanejších centier cestovného ruchu v Nízkych Tatrách, kde nájdete aj majstrovské 18-jamkové golfové ihrisko Gray Bear Tále.

Osadu Mýto pod Ďumbierom založili baníci, ktorí pre kráľovské mesto Brezno a pre kremnickú mincovňu ťažili drahé kovy a pre huty železo. Z historických pamiatok stojí za zmienku evanjelický kostol postavený v rokoch 1822-1828, rímskokatolícky kostol sv. Matúša z roku 1840, či kováčska vyhňa postavená začiatkom 20. storočia.
V chotári obce Čierny Balog, 6 km južne od osady Dobroč sa nachádza Národná prírodná rezervácia Dobročský prales. Roku 1998 získala ocenenie Európsky diplom Rady Európy za jedinečnosť prírodnú aj príkladná starostlivosť o zachovanie. Pre verejnosť je prales úplne uzatvorený.
Pre zdatnejších turistov a väčšie deti je zaujímavá Národná prírodná pamiatka Jaskyňa mŕtvych netopierov, ktorá sa nachádza medzi Štefánikovou chatou a Trangoškou. Požaduje sa dobrá horská obuv a fyzická zdatnosť. Dostanete aj výstroj jaskyniara – speleologický odev a prilbu s banským osvetlením, vďaka čomu budete mať možnosť dobrodružne nazrieť do tajuplného podzemia Nízkych Tatier.

Objavíte tu početné kostry netopierov, ktoré sa nachádzajú skoro v celej jaskyni. Vek niektorých kostier sa odhaduje na 6000 rokov a podľa nich tretia najdlhšia a štvrtá najhlbšia jaskyňa Slovenskadostala svoje pomenovanie. Vstup je potrebné vopred telefonicky objednať u správcu jaskyne.
Medzi najveternejšie miesta na Slovensku patrí tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier Chopok. Dostupný je pre zdatných turistov alebo štvorsedačkovou lanovkou z Demänovskej alebo Bystrej doliny. Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, televízna a meteorologická stanica.
Ako veľké deti tento výlet zvládnu
Veku detí a ich schopnostiam už ale treba prispôsobiť rôznu náročnosť a dĺžku turistických trás. Dajú sa naplánovať ľahšie aj stredne ťažké jednodňové túry, vysokohorské túry i prechádzky po asfaltkách.
Jaskyne je tiež možné navštíviť s maličkými deťmi. Ideálne v nosičoch a vakoch, lebo organizované prehliadky podzemia trvajú väčšinou okolo hodiny. Treba rátať aj s tým, že z polovice cesty vrátiť nedá a často sa pre zatraktívnenie výletu zhasína v jaskyni aj svetlo.


Ubytovanie
Región ponúka bývanie v hoteloch, penziónoch, na privátoch, chatách, chalupách a turistických ubytovniach.

Ako tu stráviť rodinný čas
Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestoro. Ideálna aj pre deti, keďže prehliadka trvá 45 minút. Trasa približne polkilometra nie je náročná na výstup, chodníky sú väčšinou vybetónované a priaznivé klimatické pomery jaskyne umožňujú aj liečenie astmy a horných dýchacích ciest. Teplota je tam okolo 6°C, takže určite nezabudnite na teplejšie oblečenie. Jaskyňa sa nachádza na južnom okraji obce Bystrá. Vchod do jaskyne je od parkoviska vzdialený asi 120 m s minimálnym prevýšením.Vstupné: 5€ dospelí, 2,50€ deti 6 – 15 rokov.
- Bystrianska jaskyňa, zdroj: Slovakia.travel
V prípade, že máte chuť sa s deťmi okúpať aj k vám počasie nepraje, zavítajte do krytého bazénu v Hoteli Bystrá. Najmenší sa môžu vyšantiť v detskom bazéne s vodným hríbom. Plavci si môžu zaplávať vo veľkom bazéne s protiprúdmi, v kruhovej časti bazéna so silným prúdom, ktorý vás točí dokola alebo len tak oddychovať vo „vírivke“.
Vodu nájdete aj v Krpáčove. Menšia vodná nádrž v nadmorskej výške 750 m.n.m. ponúka množstvo príležitostí na ubytovanie, Je tu možné zapožičať si vodný bicykel alebo loďku a na svoje si prídu aj rybári.
Navštíviť môžete aj blízku Vydrovskú dolinu, Lesnícky skanzen či odviezť sa vláčikom čiernohorskej železnice.
Prírodné kúpalisko Tále sa nachádza pri hoteli Partizán. Občerstviť sa môže v bufete, či reštaurácii Tálska bašta, zahrať si minigolf, volejbal a deti tu nájdu hojdačky a preliezačky. Do areálu kúpaliska je bezplatný vstup a kúpanie je na vlastné nebezpečenstvo.
Súčasťou areálu je aj lanový park Tarzania, postavená z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou a jej súčasťou je aj 90-metrová trasa pre najmenších lezenia chtivých Tarzančekov.
Ak máte chuť si trošku dopriať vánok vo vlasoch, navštívte Ajax farmu v Mýte pod Ďumbierom. Dospelí tu nájdu jazdecké kone a na deti čakajú obľúbené poníky.

30. augusta 2014 – Sokoliarsky deň – Krpáčovo, výstava 30 druhov dravých vtákov, ukážky ich letu a lovu.
6. septembra 2014 – VII. ročník BAČOVSKÉHO DŇA – Čierny Balog
Nebude chýbať pravý baraní guľáš, žinčica či oštiepky, strihanie oviec. Súčasťou bude aj jarmok remeselníkov a bohatý kultúrny program.

