Orava. Tipy na výlety s deťmi

Juraj Jánošík 0

Oravský región patrí medzi vyhľadávané rodinné turistické strediská. Prichádzame sem za Oravskou priehradou, Oravským hradom, či do Zuberca, kde nás čaká Múzeum oravskej dediny.

Na svoje si tu príde naozaj každý, malý aj veľký, pokoj hľadajúca aj dobrodružná rodinka. Vitajte na Orave!

Orava
Shutterstock

Top destinácie na Orave

Oravská priehrada každoročne priláka tisícky turistov, či už domácich alebo zo zahraničia, ktorí sa najmä v lete tešia na relax a vodné vyčíňanie. V zimných mesiacoch je zas v obdobiach silných mrazov využívaná na rozvíjanie zimných športov a na prechádzky po zamrznutej vodnej ploche.

Neodmysliteľnou súčasťou Oravy je aj Múzeum oravskej dediny v Zuberci – Brestovej s unikátnou drevenou architektúrou a jeden z najkrajších slovenských hradov – Oravský hrad.

Príroda na Orave

Orava sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenska v Žilinskom kraji.

Významným pohorím sú Oravské beskydy,  kde leží najvyšší vrch a zároveň aj najsevernejší bod  hraníc Slovenska s Poľskom – Babia hora (1725 m.n.m.).

Do oravského regiónu zasahuje aj Malá Fatra, Chočské vrchy ale aj  Západné Tatry – Roháče, ktoré sú lákadlom turistov i cyklistov.

Orava, Oravská priehrada
Shutterstock

Oravská priehrada

Vodná nádrž Oravská priehrada s rozlohou 35 km2, bola vybudovaná ako súčasť vodného diela Orava vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy.

Po napustení priehrady ostal nad hladinou po zatopenej obci Slanica malý vrch, čím vznikol Slanický ostrov nazývaný aj Ostrov umenia a Vtáčí ostrov.

Pri nízkej hladine vody sú ostrovy spojené úzkym prechodom. Priehrada so svojimi brehmi a ostrovmi patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku a leží na migračnej trase vodného a pri vode žijúceho vtáctva.

Turistika na Orave

Výlety po oravských cestičkách zvládnu aj menšie deti. Ak sa vyberiete do okolitých hôr, myslite na náročnosť turistickej trasy.

Pri výbere vodného športu s malými deťmi zvoľte radšej bicykel či polihovanie na nafukovačke.

»»» Prečítajte si aj: Akú dlhú túru zvládnu deti?

Orava, kam s deťmi na turu
Shutterstock

 

Oravská priehrada pre rodiny s deťmi

Pre aktívne rodiny s deťmi ponúka Oravská priehrada nesmierne množstvo vodných športov: vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie, windsurfing, jachting, vyhliadkové plavby loďou a iné.

Z iného súdka je zas napríklad možnosť rybolovu či hubárčenia. Ak máte deti väčšie, zvládnete určite aj turistiku do krásnej okolitej prírody.

Medzi najzaujímavejšie atrakcie  určite patrí plavba loďou na Slanický ostrov umenia, kde sa nachádza múzeum ľudovej plastiky a maľby.

Oravský hrad

S deťmi menšími, ale pokojnými si určite nenechajte ujsť jeden z najkrajších hradov na Slovensku, Oravský hrad. Týči sa na Oravskom hradnom brale nad neďalekou obcou Oravský podzámok.

Oravské múzeum či množstvo starodávnych príbehov zaujme malých aj veľkých poslucháčov a na svoje si prídu aj milovníci histórie.

Prehliadku Oravského hradu zvládnete aj s deťmi v predškolskom veku a keď ich pozornosť začne upadať, verte, že práve vtedy natrafíte pri obhliadke na niečo, čo ich zaujme.

Orava, Zuberec
Skanzen v Zuberci, zdroj: Slovakia.travel

Múzeum oravskej dediny v Zuberci

Ak sa chcete ocitnúť v inom storočí a spätí s prírodou, zájdite si s rodinou do skanzenu Múzea oravskej dediny v Zuberci, kde vám priblížia ľudovú architektúru a zariadenie s typickým chovom domácich zvierat a pestovaním plodín.

Oravská Lesná – železnička

Ak chcete po prehliadke potešiť svoje najmenšie ratolesti, vezmite ich na oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej, ktorá premáva približne každé dve hodiny zo stanice Tanečník.

Po zakúpení lístkov na vlak sa môžete usadiť do motorovej dreziny či panoramatických vozňov, ktoré ťahá motorová alebo parná lokomotíva.

Orava, Oravska Lesna
Shutterstock

Plavba plťou na rieke Orava

Ak sa chcete na záver výletu zrelaxovať a zosumarizovať, čo všetko ste na Orave videli, určite si nenechajte ujsť vyhliadkovú plavbu drevenou plťou po rieke Orava popod skalné bralo Oravského hradu.

Pri plavbe sa vám naskytnú jedinečné pohľady na Oravský hrad a nádhernú oravskú prírodu. Vyhliadková plavba začína v obci Horná Lehota a končí v obci Oravský Podzámok, pričom trvá približne 1 hodinu, takže aj malí nezbedníci obsedia.

Orava, Slanicky ostrov
Slanický ostrov, zdroj: Slovakia.travel

 

Ubytovanie na Orave

O strechu nad hlavou na Orave nie je núdza. Na južnom a juhovýchodnom brehu priehrady, okolo hlavnej dopravnej komunikácie sa nachádzajú najvýznamnejšie letné strediská rekreácie a športu – Slanická Osada a Prístav.

Chaty, penzióny, hotely, reštaurácie i bufety v neďalekom Námestove či Tvrdošíne sú pripravené na každoročný prílev rodiniek nielen zo Slovenska, ale aj Poľska a Čiech.

Dobrodruhovia či mladí skauti, ktorí uprednostňujú spánok na čerstvom vzduchu, majú na výber autokemping Stará hora alebo Slanická Osada.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár