Senec a okolie: tipy na výlety s deťmi

Michaela Vargová 0

Senec je známy vďaka Slnečným jazerám predovšetkým ako letné rekreačné stredisko a vodný svet sa tu dá užiť aj v známom aquaparku. Aj takto sa dá spomínať na leto.

Mesto a okolie však ponúkajú ešte čosi navyše. Takže spraviť si sem pekný rodinný výlet môžete kedykoľvek.

Senec, Slnečné jazerá, aquapark Senec
Senec, Shutterstock

 

Príroda v okolí Senca

Senec leží v Podunajskej nížine, asi 25 km od Bratislavy. Prevažná časť chotára je rovinatá, no neďaleko je chránená prírodná oblasť Martinský les so zachovaným komplexom dubového lesa.

Slnečné jazerá sa nachádzajú východne od mesta. Táto rozsiahla vodná plocha vznikla umelo, bagrovaním riečneho štrku a postupne sa stala atraktívnou rekreačnou oblasťou.

História Senca

História mesta siaha do dávnych dôb, keď sa tu ešte pred našim letopočtom načas usídlili Kelti, neskôr Rimania a napokon Slovania.

Nížinný charakter kraja zabezpečil dostatok úrodných pôd a Senec sa tak stal pre svoje okolie centrom poľnohospodárstva, remesla a neskôr aj priemyslu.

Niekdajší Wartberg sa v 15. storočí vďaka Matejovi Korvínovi stal mestom a v 18. storočí tu Mária Terézia založila ekonomickú školu Collegium oeconomicum.

Senec, Turecky dom, historia
TTstudio / Shutterstock.com

 

Zaujímavosti o Senci

V meste nájdete pamiatky, ktoré dokladajú históriu mesta aj niektoré jeho udalosti. Tak napríklad Morový stĺp na námestí s kamennou sochou Immaculaty, bol postavený v roku 1747 na znak vďaky za ukončenie morovej epidémie, ktorá v meste skosila niekoľko desiatok ľudí.

A iný stĺp, stĺp hanby – pranier, pochádza zo 16. storočia. Previnilcov k nemu priväzovali, aby boli vystavení verejnej potupe za svoje prečiny. Takto dopadol aj muž, ktorý bol obvinený ako čarodejník za to, že v Senci zaklial úrodu cibule.

Turecký dom v Senci

Jedným z najstarších objektov v meste je Turecký dom na námestí. Pôsobí ako malá pevnosť, ale postavený bol v 16. storočí ako renesančná kúria. Neskôr bola k nemu pristavaná podzemná úniková chodba, ktorá ústí do dvora susedného objektu.

Do polovice 18. storočia sa tu často konali zasadnutia Bratislavskej župy a v 19. storočí tu sídlil novovzniknutý senecký slúžnovský úrad.

Dnes je Turecký dom otvorený pre všetkých. Nachádza sa v ňom Mestské múzeum, Turisticko – informačná kancelária Správa cestovného ruchu.

Senec, kostol sv. Mikuláša
Kostol sv. Mikuláša v Senci, Shutterstock

Kostol sv. Mikuláša v Senci

Ešte dlhšiu históriu má katolícky kostol sv. Mikuláša na námestí. Jeho gotická svätyňa pochádza z roku 1326.

Loď kostola bola renesančne upravená a v 18. storočí zbarokizovaná. Posledné úpravy sú z 20. storočia, kedy sem pribudol nový mramorový oltár, organ a farebné okenné vitráže.

Synagóga v Senci

V minulosti bol Senec mestom s početnou židovskou komunitou, začiatkom 20. storočia tu bola asi štvrtina obyvateľov Židov. V tom období bola staršia synagóga z roku 1825 zrekonštruovaná do súčasnej secesnej podoby.

V roku 1930 tvorilo židovské obyvateľstvo asi štvrtinu celkového počtu obyvateľov mestečka. Po deportáciách Židov počas II. svetovej vojny sa ich veľmi málo vrátilo do Senca, väčšina seneckého židovského obyvateľstva tragicky zahynula počas holokaustu.

V roku 1957 synagógu zabral štát a používal ju ako sýpku a sklad. Po desaťročiach chátrania sa židovské pamiatky v Senci s pomocou BSK obnovujú.

Strom Európy

Nielen stavby, ale aj niektoré stromy v meste sú výnimočné. Vstup Slovenska do Európskej únie 1. mája 2004 má pripomínať Strom Európy, ktorý v parku pred Mestským úradom vysadili primátori Senca a partnerského rakúskeho mestečka Pandorf.

Najstarším stromom v Senci je lipa striebristá na konci Štúrovej ulice. Jej vek sa odhaduje na 150 rokov, a priemer kmeňa skoro 90 cm.

Senecké jazera, slnecne jazera
Shutterstock

 

Slnečné jazerá

Najznámejšou turistickou destináciou Senca sú určite Slnečné jazerá. Ich vodná plocha má celkom 100 ha a pre dovolenkovanie sú najatraktívnejšie v lete.

Ale aj v hotelových komplexoch čakajú na návštevníkov bazény, vírivky, sauny, dá sa zahrať bowling, squash, biliard, minigolf. A okolo Slnečných jazier vedie cyklotrasa, ktorú využívajú aj korčuliari.

Aquapark Senec

V tesnej blízkosti jazier sa nachádza známy Aquapark Senec. Z 11 bazénov je ich 6 v celoročnej prevádzke. Preto sa aj v chladnom počasí môžete vyhriať vo vode teplej 28 – 38 °C, ktorá je napojená na termálny vrt.

Bazény sú obohatené o chrliče, vodné delá, dážď, masážne trysky, protiprúd. Vyblázniť sa dá na tobogánoch a šmykľavkách. A súčasťou aquaparku je aj saunový svet.

Múzeum včelárstva, zdroj: Slovakia.travel

Kráľová pri Senci

Kráľovej pri Senci nájdete Včelárske múzeum v prírode. Expozícia v areáli Včelárskej paseky ponúka jedinečnú zbierku úľov používaných už od 17. storočia, včelárske pomôcky a potreby z rôznych období slovenského včelárstva a tiež výrobky zo včelích produktov.  

Hrubá Borša

Farma Corporex v Hrubej Borši zas ponúka jazdu na koni a k dispozícii má aj krytú jazdiareň.

Kostolná pri Dunaji

Výnimočnou atrakciou je Oáza sibírskeho tigra na samote pri obci Kostolná pri Dunaji. Vybudovaná bola v roku 1999 s cieľom zachrániť ussurijského tigra pred vyhynutím.

Jeho pôvodná vlasť je zmenšujúca sa tajga na rusko – čínskej hranici, no vo voľnej prírode sa dá nájsť už len zopár kusov tejto krásnej šelmy. V Oáze ich nájdete 30 a okrem nich aj milých ľudí, ktorí sa vám počas návštevy budú venovať. 

Oáza tigrov, zdroj: tigre.sk
Remeselný dvor Miloslavov, zdroj: miloslavov.sk

Miloslavov

Podunajský remeselný dvor v Miloslavove pozýva svojich návštevníkov na cestu do minulosti. Predstavujú sa tu kováči, rezbári, tkáči a keramikári, na originálnych nástrojoch predvádzajú svoje remeslo a priúčajú nemu aj ďalšie generácie.

Výstava ponúka exkurziu do ďalekých dejín Podunajska, ale aj do pôvabnej doby života našich prastarých rodičov.

 

Ubytovanie v Senci

Slnečné jazerá obklopuje nespočetné množstvo ubytovacích zariadení: hotely, penzióny, chaty, bungalovy, stanový a karavanový kemp. Hotely sa dajú nájsť aj priamo v meste.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár