Adventný kalendár pre rodiny – aktivity na posledné dni do Vianoc

Kika Kováčiková 0

Do Vianoc ostáva týždeň aj niekoľko dní. Na každý deň máme úlohu, či zamyslenie, aby sme ako rodina mohli prežiť spolu advent zmysluplne. Už sa to kráti!

15. december List vďačnosti

Dnes si sadnime za stôl, zoberme papier a pero a napíšme list. Taký špeciálny list. Ktorý pošleme niekomu, komu sa chceme poďakovať za to, že je v našom živote, za to, čo pre nás robí, za to, že nám pomáha, počúva, povzbudzuje nás. Za to, že s nami trávi svoj čas.

16. december Vianočné vône

Uvarme si dnes spolu „detský“ punč alebo horúcu čokoládu so šľahačkou. Nakrájajme pomaranče na kolieska a dajme vysušiť, môžeme ich potom použiť ako vianočné ozdoby na stromček. Do pomarančov môžeme zapichnúť aj klinčeky. To nám to bude ešte len doma rozvoniavať!

17. december Vianočné koledy

Máte svoje obľúbené vianočné piesne? Poznáte nejaké koledy? Asi najznámejšou je Tichá noc. Existuje vraj 300 jazykových variácií. Čo tak zaspievať si túto tradičnú koledu netradične?

Pripravili sme si 8 cudzojazyčných verzií. K dôverne známej melódii nájdete aj titulky, takže nič nebráni, aby ste si Tichú noc zaspievali napríklad francúzsky, čínsky, taliansky…

18. december Prechádzka za hviezdami

Poďme spolu na večernú prechádzku a dívajme sa na hviezdy. Veď práve jedna veľká hviezda doviedla mudrcov až tam, kde sa narodil Ježiš. Aké to muselo byť kedysi, putovať z miesta na miesto bez GPS navigácie, po vlastných nohách, či na somárikovi? Stačí málo, aby sme podnietili pracovať detskú fantáziu.

19. december – Vyzdobiť medovníčky

Ak ste ešte nezjedli všetky, samozrejme, môžeme mať ďalší pekný rodinný večer pri spoločnej aktivite. Niekto dôveruje poleve z obchodu, niekto si urobí doma svoju vlastnú. Recept máme overený, ako aj zopár obrázkov – predlohy pre tých, ktorí nevedia, ako majú medovníčky ozdobovať.

Obyčajné obťahovačky, kde tu sem – tam bodky. Nič ťažké, keď to má človek pred očami. Inšpirujte sa.

20. december – Ozdoby na vianočný stromček

V niektorých rodinách sa držia tradície vyzdobiť vianočný stromček až na Štedrý deň. Ak tiež patríte k tým, ktorí radi počkajú až na poslednú chvíľu, potom vám urobí radosť pripraviť si aspoň nejaké vianočné ozdoby. Vymaľované medovníčky už máme, krúžky pomarančov sa stihli akurát vysušiť.

Čo tak skúsiť ešte vianočné papierové reťaze, ktoré si pamätáme z nášho detstva? Je to tá najjednoduchšia prácička, akú zvládnu aj naozaj malé deti. Stačí nastrihať na prúžky farebný papier, zobrať lepidlo a začať lepiť a navliekať krúžok za krúžkom. Vianočná reťaz bude čakať na stromček.

21. december Vianočné upratovanie

Ak ste na poriadok mysleli priebežne, čo je ideálny prípad, potom na vás čaká už len dolaďovanie, a nie to najväčšie upratovanie pavučín za nábytkom, umývanie lámp a lustrov a tepovanie kobercov. Na hĺbkové čistenie pre pokoj v rodine radšej zabudnite, aby ste sa nedostali do stresu.

Rozdeľte si úlohy, kto z rodiny má čo na starosť a nevynechajte z toho ani najmenších. Zo skúsenosti nie je dobrý nápad posadiť ich pred telku, aby „nezavadzali.“ Pred obrazovkou im totiž nedôjde, koľko práce vás to stojí a keď si budete chcieť konečne oddýchnuť, začnú bezprizórne utekať po práve upratanom byte, ledva ste utreli všetok prach.

Lepšia alternatíva je, keď každý člen prispeje svojim dielikom a potom si môže spolu oddýchnuť celá rodinka. Ak sa nerozdelia povinnosti, odnesie si to najpracovitejší článok, a to je vždy mama. Ocinovia, to je aj úloha pre vás, dohliadnuť na to, aby sa všetci zapojili.

22. december Kostol, jasličky a betlehemské svetlo

Poďme si po betlehemské svetlo do kostola! A pozrime sa aj na jasličky a betlehem. Mali by byť prázdne, až kým sa nenarodí malý Ježiš. V niektorých rodinách je zvykom postaviť si doma vlastný betlehem a do jasličiek každý deň pridávať po jednej slamke, aby mal Ježiško mäkko. Ak ste to tento rok nestihli, nevadí, zaradíte zase niečo nové budúci rok.

23. december Predvianočný darček

Niekedy je toho stresu okolo Vianoc veľa. Aby sme stihli napiecť, upratať, vyzdobiť, prichystať. Toto chýba, toto sa nestíha, toto sa na poslednú chvíľu pokazilo… malé drobnosti, ktoré nás vedia rozhádzať, vychýliť z kurzu a nervozita stúpa, pokoj je preč.

V takých chvíľach je treba prepnúť, aby nás to nepohltilo. Na chvíľku sa zastaviť a porozmýšľať, či je rozbité svetielko na vianočnej reťazi naozaj to podstatné. Či je naozaj tragédia, že sme nenapiekli desať druhov koláčov, ale len dva.

Všetko môže byť inak, ak sa rozhodneme, že budeme tým pravým vianočným svetlom pre niekoho, kto nemá ani toľko, čo my. Napríklad naši starí rodičia, ktorých už príliš bolia prsty, aby čokoľvek napiekli, či ozdobili. Zabaľme krabičku koláčov pre nich alebo pre tých, ktorým by to na vianočnom stole chýbalo.

24. december Vyzdobiť vianočný stromček

Ak sa vám podarilo vydržať až doteraz, užite si dnešné vyzdobovanie stromčeka. Nech na stromček zavesí ozdobu každý a majte krásnu pohodu ako rodina.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár