Zabaliť

Mária Kohutiarová 0

Koľko nás to stojí vymyslieť, čím vianočne prekvapiť niekoho, na kom nám záleží. Tajné zoznamy často kolidujú s financiami či možnosťami a tak treba ku každej možnosti ešte tri náhradné riešenia. Také, ktoré jednoznačne potvrdia: si pre mňa neskutočne dôležitý!

Fantázia a ruky

V tomto kolečku tesne pred Vianocami nie sú rozhodujúce financie: oveľa viac sa cenia šikovné ruky a nápaditosť, trošku vtipu a šmrnc, ktorý potvrdí, že ťa poznám ako staré boty.

Na skutočný darček netreba obiehať police vysvietených hyper a super, čo nám už napokon aj lezie na nervy a často tam nenájdeme nič, čo by bolo symbolom nášho vzťahu a poznania a životnej dôležitosti toho, komu má byť darček určený.

A tak sa niekedy zmietame: kúpiť, nech nevyzerám, že na neho nemyslím, aj keď je to blbosť pro forma? Nekúpiť a riskovať, že ma nič nenapadne alebo ak áno, že to poteší aj za hodnotu troch centov?

Niekedy sme v obdarovávaní takí kŕčovití. Počítame, či bude mať každý približne rovnaký počet/hodnotu/stav darčekov a snažíme sa vyladiť nevyladiteľné. Ako sa dá niečo takéto vyladiť, keď obdarúvame – teda máme – obdarovať pre nás tak jedinečných, nenahraditeľných ľudí?

Dávať darček ako od Ježiška znamená povedať ti, že si pre mňa Niekým. Že je mi cťou. Že to bez teba nie je ono a ja ti to chcem dať najavo. Že sa chcem tešiť, že sa ty tešíš, že som sa ja tešila, keď som to vymýšľala, zháňala, robila… lebo ťa mám rada.

Bez stresu

Čo je najlepšie, je fakt, že na skutočné dary netreba žiadne peňaženky, státie v radoch, otváranie a zatváranie ďalších presklených dverí, žiadny stres a nervy, keď to nie je ono, odtieň nesedí, a tento diel knihy už v tvojej knižnici je.

Ak si niekto, bez koho nebudem a ja ťa preto chcem obdarovať, investovať treba inak. To, že si výnimočný, potrebuješ počuť každý deň (aj ja, ale toto je nákazlivá choroba .-) ). Čo mi bráni urobiť to, aby si sa tak ty predo mnou cítil? Aby si to odo mňa ako posolstvo dostával? Aby si bol o tom stále uistený?

Na toto si treba nájsť čas: poďakovať ti úplne vážne, že si ma ráno zobudil do práce. Lebo na mňa budík ešte nevymysleli. A dať ti za to pusu – že si úžasný. Objať ťa, keď mi donesieš obrázok tučniakov, hoci kreslenie nie je tvojou silnou stránkou a keď mi povieš: Mami, to je pre teba. Mať vtedy slzu v oku je ako cena materskej perly.  Zdvihnúť telefón a zavolať, aj keď to naposledy s tebou, brácho, nebolo práve o romantickej súrodeneckej láske, a povedať ti „všetko naj, už sa nehnevaj“. Prísť do kancelárie a uprostred koncoročného finiša a surového počasia za rána povedať nielen to obligátne „bré áno“, ale pridať úsmev a pochváliť topánky, účes, presnosť, čokoľvek, čo prinesie sviežosť a nový dych do dňa.

Zabaliť v ponímaní lásky teraz v advente znamená naučiť sa dávať pocit dôležitosti milovanej osoby, váženého kohosi (aj keď ťa inak nemusím, ale aj na tebe je niečo dobré, z čoho sa učím).  Znamená to urobiť prvý krok k tebe.

Pravá, dva… vykročiť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár