Deti sa pridávajú do nebezpečnej skupiny na Whatsapp-e

Pavlína Pavlíková 2

Rodičia majú veľké obavy o svoje deti, ktoré používajú mobilnú aplikáciu WhatsApp na komunikáciu s rovesníkmi. Deti sa navzájom pridávajú do skupiny na Whatsapp-e s názvom “Pridaj čo najviac členov“, ktorá šíri nebezpečné a násilné videá. Niektoré z nich navádzajú na sebapoškodzovanie a spáchanie vraždy, či samovraždy. V ďalších z nich ide o pornografické zábery.

canva

 

Do skupiny sa pozývajú žiaci základných škôl

Skupina cieli najmä na žiakov slovenských a českých základných škôl, aj preto ju nachádzame aj v českej variante „Přidej co nejvíc lidí“. Obsah, ktorý sa šíri touto skupinou vyvoláva u detí mnohé zmiešané pocity, z tých negatívnych je to predovšetkým strach a stres.

Do skupiny je možné dostať sa jedine pozvánkou od členov a tým skupina vytvára pocit výnimočnosti. Deti tak pociťujú pocit spolupatričnosti a uvedomujú si, že jej obsah by mali pred rodičmi zatajovať. Dokonca samotná skupina apeluje na to, aby nikto videá nevymazal, pretože sa “niečo zlé stane ľuďom, ktorých majú radi”.​​

Občianske združenie IPčko upozorňuje rodičov, že taktika skupiny sa spája s pocitom moci nad účastníkmi a možnosťou niekoho ovplyvniť. Organizácia odporúča, aby rodičia s deťmi otvorene komunikovali a viac ako kontrolu voči deťom, dali deťom pocítiť podporu a vytvorenie pocitu bezpečia. Združenie ponúka internetovú poradňu pre mladých ale i rodičov, ktorý potrebujú pomoc (0800 500 333).

Mnohé školy upozornili rodičov na hrozby cez Edu-page

Niektorí rodičia u svojich detí následne skupinu našli a deti zo skupiny odstránili. Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT prosí rodičov o to, aby deti nielen zo skupiny odstránili, ale ju aj zablokovali a nahlásili, resp. využili funkciu na “nahlásenie škodlivého obsahu” na konkrétne videá. To je jediná cesta k tomu, aby táto skupina prestala existovať nadobro. Ďalej odporúča rozhovor s deťmi o tom, aké informácie o sebe do skupiny zdielali, poprípadne ak by sa objavili ďalšie informácie, nahlásili ich polícií.

Odporúčané sú aplikácie rodičovskej kontroly, ktoré rodičom umožňujú vstupovať a regulovať smartfón dieťaťa.

>> Prečítaj si 3 appky zadarmo na sledovanie deti cez mobil

______________________________________

TIP redakcie:

Pre fungovanie aplikácií na sledovanie deti cez mobil je potrebné mať internetové dáta. 4ka má pre každého študenta od 6 do 26 rokov nový paušál SLOBODA pre MLADÝCH + DÁTA NAVYŠE, s ktorým dostane až 20 GB dát v SR (z toho až 9,56 GB pre dátovanie v EÚ) len za 10 eur na 30 dní a k tomu ešte 50 minút na volania alebo SMS-iek v celej EÚ. Lacnejšia verzia SLOBODY pre MLADÝCH stojí len 4 eurá na 30 dní a obsahuje 4 GB dát a 50 min/SMS v EÚ. Aktivovať sa dá priamo v appke Moja 4ka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár