Mobily môžu byť pre deti a mladistvých (a aj pre tehotné mamičky!) veľmi nebezpečné. Samotné prístroje, ale najmä ich používanie nesie so sebou značné riziká.
Mobily poškodzujú zdravie
Veľa kontroverzných diskusií dnes odznieva na tému ohrozenia zdravia v súvislosti s používaním mobilných aparátov. Konkrétne obavy sa týkajú predovšetkým vyžarovania elektromagnetických vĺn a ich účinkov na zdravie človeka. Hoci stopercentné priame dôkazy medzi týmto žiarením a vznikom rakoviny, nádorov či silnými bolesťami hlavy a ďalších chorôb zatiaľ neexistujú, početné skupiny vedcov a odborníkov po celom svete vyzývajú ľudí, aby boli pri používaní mobilov ostražití, nakoľko môžu predstavovať riziko, o ktorom ešte presne nevieme.
Ani tzv. Európske bezpečnostné limity, ktoré nútia výrobcov predávať len „bezpečné“ mobily, už dnes – pri rapídnom pokroku v oblasti mobilných technológií – nepostačujú. Preto mnohé Ministerstvá zdravotníctva a organizácie na ochranu zdravia nabádajú ľudí dodržiavať pri mobilnej komunikácii aspoň základné doporučenia. Tie by sme si mali osvojiť nielen my rodičia, ale naučiť ich aj naše deti:
- krátke mobilné hovory (Staré dobré pravidlo – Všetko s mierou!) Test: skúste si po 15-minútovom (a viac) telefonáte, keď ste mobil držali priamo pri uchu, ucho aj chytiť a zistíte, že je zohriate. Hlava a mozog však na takéto zohrievanie stvorené neboli…
- netelefonujte pri slabom signále (mobil pracuje na plný výkon),
- používajte náhlavnú súpravu (headset), dávaje prednosť hands-free (voľné ruky) telefonovaniu, obmedzte priame prikladanie mobilu k hlave,
- nespávajte s mobilom v blízkosti hlavy,
- telefonujte radšej z pevnej linky,
- uprednostňujte posielanie sms-správ,
- mobil si priložte k uchu, až keď už u volaného zvoní;
Pre jednoduchosť by sme mohli zhrnúť, že čím väčšia vzdialenosť od zapnutého mobilu, tým lepšie.
Pokiaľ nebudú vedecky dokázané výsledky, treba sa mať jednoducho na pozore, a to platí najmä o deťoch. Tie mladšie ako (všeobecne sa uvádza vek) 12 rokov majú mobily používať len v najnutnejších prípadoch. Prvý mobil pre deti sa z pedagogického hľadiska odporúča najskôr v 9tich rokoch.
Čo sa týka zdravotnej stránky, okrem obáv z nebezpečného elektromagnetického žiarenia, treba poukázať aj na nárast nezdravej závislosti detí a mládeže (samozrejme aj dospelých) na mobile: dieťa ho musí mať všade so sebou, nevypína ho ani v noci, na dovolenke už vôbec nie, a ak sa vybije, nastáva hotová katastrofa….