Čo mesiac dal alebo o čom píšu iní (november 2012)

PaedDr. Roman Baranovič 0
foto: isifa.com

November bol mesiac tak plný na články, blogy a iné texty o školstve, ako asi žiadny iný v histórii Slovenska. Štrajk učiteľov spôsobil, že o školstve písal takmer každý. Ako niekto, kto sa venuje problematike zmien na školách už roky, som na jednej strane rád, že sa o ňom rozvírila taká intenzívna diskusia. Na druhej strane musím povedať, že sa mi zdá, že debata sa príliš zúžila na problematiku platov a školského HR. Do budúcnosti hrozí, že tie ostatné podstatné veci sa odsunú na okraj.

Napriek tomu je faktom, že bez zabezpečenia kvalitných a motivovaných učiteľov žiadnu školu 21. storočia nevybudujeme. Čo ale v tej zmeti článkov a textov zaujalo aj v kontexte nášho spoznávania podoby školy 21. storočia?

školstvo.tyzden.sk

Veľmi podobný projekt ako je tento náš na portáli rodinka.sk, spustil aj týždenník .týždeň. Na tejto adrese uverejňujú texty a články, ktoré k problematike školstva a jeho zmeny píšu rôzni autori a odborníci, tieto texty vychádzajú aj v tlačenej verzii týždenníka a až doposiaľ boli prístupné len predplatiteľom respektíve zákazníkom Piana. Je preto veľmi dobrou správou, že sa rozhodli ich zdarma sprístupniť verejnosti. Nás zaujali články

Za prečítanie stoja aj ostatné (články v sérii boli postupne uverejnené v novembri, ale na webe to trochu mätie, lebo ho spustili až začiatkom decembra, keď naraz pridali viacero článkov).

Úspešná škola

Podnetné zamyslenie sa nad tým, ako viesť žiakov a svoje deti k samostatnosti, z pera redaktorky portálu Úspešná škola Martiny Chalachánovej (v minulosti aktívnej výbornej riaditeľky základnej daltonskej školy a učiteľky).

Blog Ericha Mistríka

Veľmi zaujímavo zanalyzoval pedagogické vystúpenie ministra školstva, o ktorom sme už písali v minulosti, na svojom blogu vysokoškolský pedagóg Erich Mistrík –

Blog Asociácie súkromných škôl

Pojem súkromná škola môže evokovať deti bohatých rodičov v luxusných priestoroch v anglickom Etone, ale na Slovensku je tento pojem často aj o snahe nadšencov vytvoriť pre deti vo svojom meste alebo regióne možnosť navštevovať lepšiu školu bez vysokých poplatkov. Aj o tomto je článok na blogu Asociácie súkromných škol a školských zariadení s názvom “Súkromné školy nerovná sa súkromný biznis, pán Fico!”

Blogov a textov na tému platov a komentárov k politikom bolo počas novembra naozaj neúrekom, len zopár odkazov, ktoré nás zaujali:

  • Katarína Kalašová pokračovala v odhaľovaní nepravdivých tvrdení, ktoré zaznievajú z úst politikov, napríklad v príspevku s názvom Zobrané nepravdy ministra Čaploviča.
  • Zaujímavý pohľad na potrebu slobody škôl a učiteľov z pera mladého liberálneho ekonóma Stanislava Mošovského v jeho blogu.
  • Pani Ľubica Macková prišla so zaujímavým nápadom podporiť svojich učiteľov.

Pre nás v Indícii bol november plný aktivít, preto sme aj obmedzili prispievanie do tohto seriálu – absolvovali sme našu tradičnú Roadshow Moderný učiteľ, tentokrát 8. ročník, podujatie sa konalo v desiatich mestách a zúčastnilo sa ho cez tisíc učiteľov. Atmosféru na roadshow veľmi pekne priblížila reportáž o nás, ktorú natočila TV Vranov nad Topľou

Alebo článok na portáli Úspešná škola.

Okrem roadshow sme v novembri ako experiment naštartovali sériu seminárov určených rodičom s názvom „Ako si vybrať školu pre svoje dieťa” – záznamy s prednášok z prvého seminára nájdete aj tu, v článku na webe Indície a postupne pribudnú po spracovaní aj ďalšie. Za všetky prednášky vyberáme prednášku Petra Bera o tom, čo život očakáva od školy.

Na a ja osobne som ešte v projekte rozvojovej pomoci Nadácie Pontis v Keni sprevádzal po slovenských školách 21. storočia partiu 6 učiteľov zo stredných škôl v Keni. No naozaj sme sa nenudili.

  • Aj v novembri pribudli učebnice na portáli eAktovka.
  • Nakoľko sa v debatách o platoch začalo hovoriť o optimalizácii siete škôl, návštevnosť sa zvýšila aj na portáli s digitálnou mapou škôl na https://mapaskol.iedu.sk.
  • Nejakí dobrí ľudia spustili na facebooku burzu starej pedagogickej literatúry, dajú sa tam nájsť rôzne učebnice.
  • Staré predmety súvisiace so školstvom nájdete aj v zbierkach Múzea školstva a pedagogiky na.
  • Aby ste nepovedali, že tento mesiac nemáme aj nejaké kreatívne inšpirácie – Facebooková stránka Dobré rady a nápady.

Ak chcete sledovať, čo sa o dianí školstva píše v médiách, sledujte výber z tlačenej ale aj internetovej sféry “O školstve” pomocou portálu Scoop.it (https://www.scoop.it/t/oskolstve), cez RSS (https://www.scoop.it/t/oskolstve/rss.xml), blogy o školstve cez Scoop.it na https://www.scoop.it/t/blogy-o-kolstve, RSS (https://www.scoop.it/t/blogy-o-kolstve/rss.xml) alebo sledujte spoločnú facebookovú stránku tohto výberu https://www.facebook.com/oskolstve.

Séria “Aká má byť škola 21. storočia?” vzniká v spolupráci s neziskovou organizáciou Indícia, ktorá sa venuje zavádzaniu inovácií do vzdelávania na základných a stredných školách a vytváraniu príležitostí pre učiteľov vymieňať si skúsenosti a poznatky v tejto oblasti. Viac informácií na www.indicia.sk. Sledovať môžete aj našu facebookovú stránku www.facebook.com/indicia.sk. Redaktorom série je Roman Baranovič, viac informácií o ňom nájdete na jeho blogu https://blog.baranovic.info.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár