Čo mesiac dal alebo o čom píšu iní (september 2012)

PaedDr. Roman Baranovič 3

O tom, čo by sa na školách malo zmeniť nepíšeme len my v tomto seriáli. Web je plný blogov a článkov, ktoré sa problematike venujú. Raz do mesiaca by sme preto chceli zhrnúť aj odkazy na blogy a články, ktoré nás k našej téme zaujali.

Dávid Králik

Jeden z najaktívnejších blogerov venujúcich sa téme školstva, začínal ako učiteľ, teraz rok pracoval na jednom z národných európských projektov zameraných na podporu dobrovoľníckych pracovníkov mládeže. (predstaví ho dobre aj tento rozhovor). Školstvo pozná od A do Z a nový blog má takmer každý deň. S problematikou zmien na školách súvisia napríklad blogy:

PaedDr. Ján Žabka

Autora učebníc už nemusíme zvlášť predstavovať – na svojom blogu  https://zabka.blog.sme.sk sa venoval napríklad otázke, či je naozaj pravda, že dnešné deti sú hlúpejšie, ako tie v minulosti:

Prof. PhDr. Erich Mistrík CSc.

Na svojom blogu rozoberá niektoré posledné kroky ministerstva školstva vo svetle toho, čomu by sa na školách 21. storočia mali učitelia naozaj venovať:

Dominik Harman

Svojím blogom zaujal aj mladý študent gymnázia v Žiline, ktorý sa k situáciu v školstve a nedostatočným zmenám  vyjadril z pohľadu stredoškoláka:

Rozhovor s Ondřejom Štefflom pre české Literárky

Situácia v školstve je v Českej republike obdobná tomu, čo sa deje u nás a rieša tam veľmi podobné problémy. A tak vás možno zaujmú rozhovory s českým odborníkom na vzdelávanie Ondřejom Štefflom s názvom “Škola to neprežije” a “Až bude truhlář bakalář”

Aj keď sa pokiaľ to bude možné chceme vyhýbať politike, predsa len sa nedá opomenúť, že v septembri, ktorý sa práve skončil, sa odohralo viacero udalostí, ktoré môžu mať vplyv aj na budúcnosť škôl na Slovensku – či už to bol prvý celoslovenský štrajk učiteľov alebo prijatie legislatívy, ktorá ide úplne opačným smerom ako to, o čom píšeme v našom seriáli. A tak niekoľko odkazov aj na zaujímavé blogy a články, ktoré sa venovali tejto téme

Výber by sme zakončili odkazmi na dva rozhovory, jeden s bývalým ministrom školstva Eugenom Jurzycom (pýtal sa Dávid Králik) a druhý so súčasným ministrom Dušanom Čaplovičom (pýtal sa Týždeň).

Čo sa ešte v septembri na internete v školstve a blízkom okolí stalo, že to stojí za zmienku a mohli by ste to využiť?

  • Začali pribúdať nové učebnice na portál eAktovka (www.eaktovka.sk).
  • Kníhkupectvo s detskou literatúrou Mrkvička urobilo redizajn svojej stránky a je tam tak teraz oveľa ľahšie nájsť knihu pre svoje deti podľa rôznych kritérií (www.mrkvicka.sk).
  • Objavili sme web Neposedné nožnice s množstvom nápadov a inšpirácií na prácu a aktivity s deťmi (www.neposednenoznice.sk).

Ak chcete sledovať, čo sa o dianí školstva píše v médiách, sledujte výber z tlačenej ale aj internetovej sféry “O školstve” pomocou portálu Scoop.it (https://www.scoop.it/t/oskolstve), cez RSS (https://www.scoop.it/t/oskolstve/rss.xml) alebo sledujte facebookovú stránku tohto výberu https://www.facebook.com/oskolstve.

Séria “Aká má byť škola 21. storočia?” vzniká v spolupráci s neziskovou organizáciou Indícia, ktorá sa venuje zavádzaniu inovácií do vzdelávania na základných a stredných školách a vytváraniu príležitostí pre učiteľov vymieňať si skúsenosti a poznatky v tejto oblasti. Viac informácií na www.indicia.sk. O autorovi článku nájdete viac informácií na jeho blogu https://blog.baranovic.info.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár