Janka Pajgerová hovorí, že vzdelávanie je životný štýl

PaedDr. Roman Baranovič 1
Foto: isifa.com

Jeden z možných záverov hľadania podoby správnej školy 21. storočia je ten, že žiadna škola nie je potrebná, že dieťa sa môže celkom dobre vzdelávať aj doma.

Tento trend sa nazýva domáce vzdelávanie a je z časti dostupný aj na Slovensku. Z časti preto, lebo stále je veľmi silne regulovaný štátom, ktorý si myslí, že na to, aby niekto vzdelával (hoci len na prvom stupni) musí mať patričnú vysokú školu. Z tohto dôvodu možnosť domáceho vzdelávania využíva v skutočnosti len niekoľko málo desiatok rodičov (oproti iným krajinám, kde je domáce vzdelávanie alebo tiež homeschooling regulované podstatne menej).

Jednou z priekopníčok domáceho vzdelávania na Slovensku je aj Janka Pajgerová, ktorá o svojich skúsenostiach (ale aj názoroch na školu a to čo by sa v nej malo diať) veľmi pekne porozprávala na konferencii TEDx Bratislava v roku 2011.

Janka Pajgerová je matka troch synov, vyštudovaná pedagogička, spoluzakladateľka občianskeho združenia Spoločnosť priateľov domácej školy na Slovensku. Keď na Slovensku vznikla možnosť vzdelávať deti v domácom prostredí, Janka sa rozhodla túto možnosť využiť a učila pár rokov Šimona doma. Od piatej triedy už chodí Šimon do školy, má teda cennú skúsenosť a možnosť porovnať, čo sa mu páči doma a čo v škole.

Tému domáceho vzdelávania rozvírila na jeseň 2011 poslankyňa Jana Žitňanská práve návrhom, ktorý ho mal zjednodušiť a urobiť dostupným aj pre rodičov so staršími deťmi. Tento návrh napokon neprešiel, ale spôsobil, že téme venovali aj mainstreamové média a tak sa dá k nej na internete nájsť viacero zaujímavých článkov a zdrojov:

Séria “Aká má byť škola 21. storočia?” vzniká v spolupráci s neziskovou organizáciou Indícia, ktorá sa venuje zavádzaniu inovácií do vzdelávania na základných a stredných školách a vytváraniu príležitostí pre učiteľov vymieňať si skúsenosti a poznatky v tejto oblasti. Viac informácií na www.indicia.sk. O autorovi článku nájdete viac informácií na jeho blogu https://blog.baranovic.info.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dakujem za video, bolo velmi zaujimave, zaujalo aj mojich dvoch synov skolakov. Az na tolko, ze chcu aby sme sa ucili doma. Pomooooc, ja by som to nezvladlasmile nie som systematik. Ja by som len tie volne jazdy, povinne by sme popritom nestihlismile

Pridaj komentár