Súkromné a cirkevné školy – odsúdené ?

redakcia 0

Bratislavskej Župe sa nepáči, že rodičia a študenti, ktorým nevyhovovali verejné školy, si pre svoje vzdelávanie zvolili cirkevnú alebo súkromnú školu. 

A tak s radosťou privítali škodlivý a diskriminačný zákon, ktorý im umožňuje stanoviť smerné čísla pre jednotlivé školy a o pár týždňov budú rozhodovať o tom, koľko prijme ktorá stredná škola žiakov pre školský rok 2014/2015.

Slobodná voľba vzdelávania je na lopatkách

Fakticky tak zrušia slobodnú voľbu vzdelávacej cesty pre študentov aj ich rodičov. Čo môže napríklad znamenať to, že ak aj deviatak splní ministrom predpísaný priemer známok, nemusí sa pre nedostatok miesta vôbec na gymnázium dostať – smerné čísla totiž župa určí jeden a pol roka predtým, než vôbec zistí, koľko deviatakov v kraji splní zákonné podmienky pre štúdium na gymnáziu. Alebo dokonca, ak župa niektorej škole nepovolí otvoriť žiadnu prvú triedu, odsúdi ju na smrť.

Stratégie, ktoré teraz župy schvaľujú, znamenajú bianko šek pre budúcich županov robiť nenávratné zmeny v sieti stredných škôl, pretože strednú školu, ktorú raz niekto utlmí tak, že zanikne, už tak ľahko nikto neobnoví. Školy tu nie sú na jedno volebné obdobie, ani na dve, nie sú tu ani pre politikov a župných úradníkov, ale pre študentov a ich rodičov.

Rozhodnutia, ktoré ďaleko presahujú mandát župných poslancov, by mali samosprávne kraje prijímať až po dôkladnej odbornej a verejnej diskusii s tými, ktorých sa ich rozhodnutia týkajú.A to bez ohľadu na to, aké stranícke tričká majú, či budú mať.

Sledujte poslancov online a vyjadrite svoj názor

Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja rozhodujú o Tvojej strednej škole a určujú, či bude môcť otvoriť 1. triedu, alebo pôjde do útlmu!

Prvý krok urobia na zasadnutí 21. júna, kde prijímajú Regionálnu stratégiu výchovy a vzdelávania v stredných školách v Bratislavskom samosprávnom kraji na roky 2013 – 2018. Tá na 5 rokov určí smerovanie stredných škôl – a možno aj tej Tvojej, vašej, našej! Budeme mať ešte slobodu rozhodnúť sa o svojej škole, alebo nám ju vezmú?

Ako to bude vyzerať so strednými školami v bratislavskom kraji? 

Sledujte online poslancov, keď o tom budú rozhodovať. Zajta od 9.00 hod. 

Vyjadri svoj názor – nech nerozhodujú  o nás bez nás! Komenty a otázky dostane priamo na stôl župan Pavol Freso!

Online stream možné sledovať TU

Informačné zdroje k článku:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár