Feng shui, východná filozofia stará najmenej päťtisíc rokov, učí o harmónii života a bývania a jej využívaní v prospech človeka. Môže byť nápomocná aj pre školákov, ktorí majú problém s učením.
Ingimage Najlepšie miesto na učenie Deti, ktoré sa ťažko učia, najčastejšie sedia chrbtom obráteným k dverám. Náš prastarý inštinkt nám hovorí, že chrbát nie je chránený pred „nečakanými útokmi.“ Aj my dospelí máme sťaženú koncentráciu, ak sedíme na takom mieste.
Najlepšie miesto na učenie je také, kde dieťa sedí chrbtom obráteným k stene, s výhľadom na dvere aj okno. Nesmie však sedieť v prievane medzi dvermi a oknom.
Aby sa nezasnívalo Na čo sa pozerá dieťa smerom dopredu? Ak má výhľad cez okno, bude mať tendenciu zasnívať sa a nebude sa sústrediť na učenie.
Ak sa však dieťa pozerá na náprotivnú stenu, môže ho povzbudiť, motivovať k učeniu. Je dôležité, aby bola vyzdobená alebo zariadená tak, akoby symbolizovala „budúcnosť,“ to, k čomu dieťa smeruje.
Miesto na učenie by malo mať dostatok denného svetla, do izby nech svieti z ľavej strany (u ľavákov z pravej).
Stôl, ktorý rastie s dieťaťom Zaobstarajte vášmu školákovi pracovný stôl, ktorý sa ľahko prenesie a v izbe ho môžete postaviť na rôzne miesta.
Veľkosť stola je dôležitá. Príliš veľký stôl – dieťa sa môže cítiť akoby privalené povinnosťami. Primalý stôl – dieťa môže mať problém s opakovaním učiva.
Presvedčte sa, či je stôl stabilný, lebo aj dieťa môže byť neisté pri získavaní nových vedomostí, ak sa pod ním stôl kolíše.
Kupujte stôl primeraný veku/výške dieťaťa alebo si zaobstarajte rastúci (ergonomický) nábytok.
Ingimage Prebytok hračiek a vecí vadí Na koncentráciu pri učení negatívne vplýva, ak je izba zaprataná vecami. Z detskej izby by sa nemalo stať skladisko, ani smetisko. Zbavte sa zbytočných vecí: pokazené, rozbité veci a knihy vyhoďte, hračky, z ktorých vyrástlo, niekomu darujte.
Každý večer by malo dieťa izbu upratať, aby nič nerušilo pozitívnu energiu. Malé krabice, boxy umiestnené na poličkách, či skrinkách, visiace koše na hračky, sú praktickým aj estetickým riešením, ako mať vo veciach poriadok. Nemusíme sa zdržovať hľadaním všetkých potrebností, keď už si raz vyhrnieme rukávy pri domácich úlohách.
Dobre sa sústredím, keď mám kvalitný spánok Posteľ je potrebné umiestniť čo najďalej od dverí a okna. Ani pozícia v strede izby sa neodporúča. Najlepšie je dať záhlavie postele k stene tak, aby z nej dieťa mohlo vidieť na vchod do izby, na dvere.
Všetko, čo sa nachádza nad hlavou dieťaťa, ako napríklad poličky alebo skrinky, môže negatívne vplývať na kvalitu spánku dieťaťa. Aj priestor pod posteľou je najvhodnejšie nechať prázdny.
Vo všeobecnosti sa neodporúča v detských izbách ťažký, masívny nábytok tmavej farby, pretože spomaľuje energiu. Detská izba by mala byť plná svetlých farieb. Biela, krémová, modrá, ak sa dieťa narodilo na jar alebo v lete, ak sa narodilo dieťa na jeseň alebo v zime, ideálne sú farby zelená, ružová a žltá.
Loading...