Čo hovoríte o výbere školskej tašky

Mária Kopčíková/redakcia 0

Ešte koncom prázdnin sme vám priniesli anketu o výbere a kúpe školských tašiek. Niektorých z vás sme potešili novými taškami pre vašich drobcov. A ako dopadla anketa? Ako my ako rodičia pristupujeme k výberu školskej tašky – čo je pre nás dôležité a hlavne – kedy tašky kupujeme? Nech sa páči – niekoľko výstupov.

Kedy kupujete školskú tašku

Väčšina rodičov si kúpu školskej tašky necháva na obdobie šk. prázdnin. Takmer 40% opýtaných zvažuje a hľadá vhodné tipy práve v júli a auguste. V období zápisov a krátko po ňom (január – marec) túto otázku rieši len niečo vyše 10% rodičov. 15% respondentov uviedlo, že ich deti dostali, či dostanú školskú tašku ako darček pod stromček – v niektorých rodinách je to tradíciou. A len minimum rodičov (4%) čaká s kúpou tašky na začiatok šk. roka a na nejaké doplňujúce informácie od pedagógov – predsa len, prváčikovia sa vo svoj prvý školský deň obvykle radi nesú do školy s taškou na chrbte J

Rozhodujúce faktory pri výber školskej tašky

Rodičia, ktorí odpovedali v našej ankete, na prvé tri miesta v poradí dôležitosti umiestnili hmotnosť tašky, ergonomické prevedenie a bezpečnostné prvky. Hmotnosť tašky je veľkým háčikom, najmä pre malých prvákov sa hodia odľahčené tašky, ktoré samotné vážia pod 1kg.

Čo sa týka ergonomického prevedenia, dôraz je na tvarovaní a výstuhách v chrbtovej časti, možnostiach ukladania obsahu – koľko má batoh komôr a uzatvárateľných častí, či obsahuje a ako veľké vrecko na fľašku s pitím a podobne.

Bezpečnostné prvky nie sú len vo forme reflexnej vesty pribalenej ako bonus ku školskej taške. Takéto prvky by mali byť na viacerých miestach na taške samotnej.

Ďalšie veci, ktoré berú rodičia pri výbere tašky do úvahy, sú jej cena a motív – design. Cena je pri výbere dôležitá asi pre každého z nás, ale dôležitý by mohol byť akýsi pomer cena : výkon, teda koľko mi daná taška vydrží, keď už som za ňu zaplatila nemalý obnos,

Design, resp. u malých školákov obrázok na taške, je isto lákadlom. Rodič musí byť v tomto prípade ten, kto najpr zvolí vhodný model tašky a potom dá dieťaťu na výber z 2 – 3 designov daného modelu.

Ako dlho vydrží školská taška

Rodičia pri kúpe zväčša volia medzi aktovkami a batohmi, batohov kupujeme asi o 10% viacej. Len minimum rodičov pre svojich školákov vyberá tašky na kolieskach (5%).

Čo sa týka otázky – ako dlho školská taška vydrží – je to jednak o jej kvalite a o tom, do akej miery ešte dokáže uspokojiť potreby rastúceho školáka a pribúdajúcich šk. pomôcok, ktoré dieťa so sebou nosí. Ale niekedy aj o tom, ako si dieťa presadí, že každý rok potrebuje novú tašku …

Vyše 90% našich respondentov kupuje šk. tašku na dlhšie časové obdobie, než len jeden rok, 47% z nich na dlhšie obdobie než sú dva roky.

Z mojej skúsenosti osobnej – kvalitná taška kúpená prvákovi vydrží v pohode prvé tri roky, potom už školák potrebuje tašku väčšiu a trocha inak organizovanú. Ale tá pôvodná taška je stále plne funkčná a bez poškodení…

Kde nakupujete školské tašky

Napriek pohodlnosti internetového nákupu si ešte stále väčšina rodičov z našej ankety ide po tašku do kamenného obchodu (58%). A niektorí si tašku obzrú, vyskúšajú v kamennom obchode a objednajú možno s výhodnejšou cenou v obchode internetovom.

Anketu o výbere a kúpe školských tašiek sme vám priniesli v spolupráci s firmou Topgal.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár