Dávať deťom vreckové?

Lýdia Mrázová, publicistika 8

Poznajú naše deti hodnotu peňazí?

Na túto tému hovorí prof. Miron Zelina

Táto téma je na našich školách skôr tabu. Učíme všeličo iné, učíme veci, ktoré sú možno pre život absolútne zbytočné, ale neučíme ich základné veci, ako napríklad poznať sám seba, ako riešiť konflikty, ako komunikovať. Medzi tieto témy patrí aj hospodárenie s peniazmi. Naše deti možno vedia hlavné mestá Južnej Ameriky, možno vedia stovky spisovateľov, ich diela, ale nevedia, čo je to úver, čo je to peniaz, zisk. A s tým budú žiť.

Načo bude dobré deťom vedieť, čo je to úver, úrok, zisk?

Ja by som mu to vysvetlil takto: Dám ti 50 Sk za to, že si niečo dobre urobil. Keď ich uložíš, dám ti o mesiac ešte 10 Sk ako zisk z toho, čo si uložil, keď ich minieš na čokolády, tak ich nemáš. Takto ich postupne učiť tomu, že peniaze sú určitou hodnotou, ktoré nie sú hodnotou samé o sebe, ale sú hodnotou pre to, aby získal niečo iné – napríklad, aby študoval, aby si kúpil niečo, čo ho baví, aby si zaplatil krúžok a pod. Ale toto na školách neučíme. Istá americká kolegyňa sa ma pýtala, prečo neučíme finančný manažment, najmä na stredných školách. Deti nevedia hospodáriť s peniazmi a nevedia si ich vážiť – nielen preto, že najmä bohatí ľudia dávajú deťom peniaze za nič. Je to vykúpenie rodiča – tým si chce kupovať lásku detí. Pýtala sa, prečo deti neučíme o peniazoch ako o kapitáli, ktorý potom môže investovať do cennejších vecí, napríklad do vzdelania.

Nechceme teda z detí vychovať „držgrošov“, ale len do únosnej miery, pokiaľ to budú v živote potrebovať. Povedali by ste, že je vhodné dávať deťom peniaze, ale zároveň s výchovným akcentom?

Áno. Treba ich naučiť, že aj peniaze sú za činnosť, pri ktorej vynaloží námahu. A ja to ako rodič musím poznať. Odmením jeho snahu, vytrvalosť. Výsledok nemusí byť vždy až taký excelentný, ale dôležitá je vôľa, ochota, úsilie dieťaťa. Potom podporujem, že sleduje hodnoty, ktoré sú pozitívne, ľudsky prínosné, a nie povrchné. Ak by sme išli len po povrchných hodnotách, vychovávali by sme karieristov, mamonárov, ktorí idú iba po peniazoch. Ale keď si dieťa vlastnými rukami vyrobí hračku, keď si vlastnými rukami alebo umom a tvorivosťou zarobí nejaký peniaz, bude si to vedieť ceniť a zbadá, že to je hodnota, ktorú si cenia aj jeho rodičia. Bolo by krásne, keby to cenila aj spoločnosť. Potom sa dieťa bude aj viac snažiť a bude motivované, aby robilo takéto činnosti. A nie lacno zarábať. Peniaze.

_________________________________________________

Odznelo v pravidelnej relácii Slovenského rozhlasu DOMÁCA LINKA.

Vypočujte si niečo zaujímavé aj tento týždeň. Zapnite si Slovenský rozhlas, alebo reagujte na aktuálne témy na záznamníku 02/572 73 700 alebo mailom na adrese: radioslovensko@slovakradio.sk

Viac na www.slovakradio.sk

Najbližšie témy ( vždy ráno o 8,50 hod):

12.9. Domáca linka – Musí byť sťahovanie na infarkt?

13.9. Domáca linka – Máme doma hyperaktívne dieťa.

14.9. Domáca linka – Manželské hádky

15.9. Domáca linka – Bojí sa vaše dieťa školy?

16.9. Domáca linka – Je odchod do dôchodku záťažou?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Tu sa ziada diskusia, ako vychovat dieta k tomu, aby pomahalo inym NEZISTNE (bez ocakavania odmeny, z lasky k bliznemu), ako sa nenechat vyuzivat a stale robit nieco za inych a za co si to vreckove alebo ine financne odmeny vlastne zasluzi.

 2. Tu sa ziada diskusia, ako vychovat dieta k tomu, aby pomahalo inym NEZISTNE (bez ocakavania odmeny, z lasky k bliznemu), ako sa nenechat vyuzivat a stale robit nieco za inych a za co si to vreckove alebo ine financne odmeny vlastne zasluzi.

 3. Este by som brala nejake upresnenie, ako zistime, ci a kedy je uz je dieta na vlastne peniaze dost zrele.

  A ako mu vysvetlit, ze to je nieco ine ako dalsie leskle gombiky do zbierky, ktore si vopchaju dakde do krabicky medzi pexesa a kindervajcove figurky. Lebo pri mojich detoch som mala pocit, ze peniaze (vreckove) vnimaju zhruba takto. Ako hracku. Jedine ked im v parku strcim do ruky drobne na zmrzlinu, tak si po tu zmrzlinu idu a takato bezprostredna suvislost je im jasna.

 4. Este by som brala nejake upresnenie, ako zistime, ci a kedy je uz je dieta na vlastne peniaze dost zrele.

  A ako mu vysvetlit, ze to je nieco ine ako dalsie leskle gombiky do zbierky, ktore si vopchaju dakde do krabicky medzi pexesa a kindervajcove figurky. Lebo pri mojich detoch som mala pocit, ze peniaze (vreckove) vnimaju zhruba takto. Ako hracku. Jedine ked im v parku strcim do ruky drobne na zmrzlinu, tak si po tu zmrzlinu idu a takato bezprostredna suvislost je im jasna.

 5. napiste prosim dakto ake velke vreckove davat detom alebo kde najdem dajaku tabulku ze kolko a v akom veku. prooooooosssim som bezradna;

 6. napiste prosim dakto ake velke vreckove davat detom alebo kde najdem dajaku tabulku ze kolko a v akom veku. prooooooosssim som bezradna;

 7. napiste prosim dakto ake velke vreckove davat detom alebo kde najdem dajaku tabulku ze kolko a v akom veku. prooooooosssim som bezradna;

 8. napiste prosim dakto ake velke vreckove davat detom alebo kde najdem dajaku tabulku ze kolko a v akom veku. prooooooosssim som bezradna;

Pridaj komentár