Digitalizované učebnice

Mária Kopčíková 2
foto: isifa,com

Ministerstvo školstva spolu s Ústavom informácií a prognóz školstva spustili do skúšobnej prevádzky portál eAktovka, ktorý prináša v digitalizovanej forme učebnice a vybranú odporúčanú literatúru na základných školách.

Je prístupný pre širokú verejnosť, možnosť sťahovania materiálov v .pdf formáte môže získať po registrácii každý.

Možnosti eAktovky

Portál je verejnosti k dispozícii od 22. decembra 2011. V súčasnosti je na ňom umiestnených 26 učebníc a kníh, pričom sa portál bude postupne rozširovať o ďalšie.

Spustenie portálu má znižovať problém nedostatku existujúcich učebníc a zároveň zabezpečiť prístup k učebným textom žiakom aj v čase ich pobytu mimo miesta bydliska. Ako povedal minister Jurzyca: „Verím, že portál bude využívaný vo veľkej miere, nakoľko  92 % rodín so školopovinnými deťmi má počítač a až 70 % rodín zabezpečený prístup k internetu.“

Portál je okrem učebníc doplnený o elektronické verzie kníh odporúčanej literatúry či audio nahrávky, učitelia zas môžu na ňom nájsť odborné publikácie vydávané napr. Metodicko-pedagogickým centrom. V budúcnosti by tu mali byť zverejnené aj všetky odborné a metodické materiály rezortu.

Zlepšovanie portálu a jeho možností

Obsahové rozšírenie portálu, príp. formálne úpravy budú závisieť od vyhodnotenia jeho skúšobnej prevádzky. Trvať bude počas mesiaca január 2012 a do diskusie sa môže okrem učiteľov a ďalších odborníkov zapojiť aj široká verejnosť. V prípade, že budú v učebniciach identifikované chyby, tieto budú priebežne odstránené, aby sa nenachádzali ani v reedíciách tlačených verzií.

Podľa štatistických údajov ÚIPŠ za prvý týždeň od spustenia portálu využilo prístup k zdigitalizovaným verziám učebníc 15 564 návštevníkov. 

Čo na portál eAktovka hovoria návštevníci    

Myšlienka portálu ako taká je isto dobrá a môže byť nápomocná. Mne osobne trochu vŕta v hlave spôsob použitia dostupných kníh a učebníc. Chápem, že s učebnicami je problém a nemusíme polemizovať, či mohol byť už lepšie riešený alebo nie uvoľnením trhu s učebnicami. K tomu by sa najlepšie vyjadrili samotní pedagógovia. A že toto je cesta, ako učebnice zdostupniť. Samotný portál ponúka možnosti od vytlačenie si knihy až po čítanie na tablete alebo čítačke kníh.

Hoci minister tvrdí, že 70% rodín so školopovinnými deťmi má doma pripojenie na internet, obávam sa, že asi 70% rodín nebude mať možnosť si knihy vytlačiť, lebo nemajú tlačiareň, kartridž, toner … a už vôbec nie 70% detí má tablet alebo čítačku kníh …

Otázkou ešte pre mňa je, čia úloha a zodpovednosť sa opäť presúva na rodičov – aby zabezpečili svojmu dieťaťu dostupnosť učebnice?

Okrem toho – ako s danou možnosťou budú pracovať učitelia? Odkážu rodičov na možnosť vytlačiť si knihu? Alebo budú s textami pracovať aj priamo na vyučovaní?

Oslovili sme niekoľko rodičov, z ktorých je zároveň väčšina aj pedagógov na rôznych typoch škôl. Tu sú ich názory a pripomienky:

Tamara:  doteraz som o eAktovke nevedela, mam druháka, takže ešte neviem, či je to užitočné. Ja ako učiteľ nemám vôbec učebnice na slovenčinu, nedodali nám (učím na strednej odbornej škole). Osobne som zástanca klasických kníh, ale doba je taká, že detitrávia pri PC veľa času a dokonca aj čítať chcú radšej tablety ako knihy. Podobné stránka zrejme budú rásť ako huby po daždi.

Aďa: ako pedagóg to hodnotím pozitívne – dobrý začiatok. Je tam málo učebníc, ale ako ich tam môže byť viac, keď nie sú? Nápad je to dobrý, ale na hodine nemá každé dieťa počítač a doma zvyknú mať učebnicu všetci. Síce niekedy sa stávalo, že učebníc bolo napr. len 10 kusov a žiakov 28. Tak potom  niektorí dostanú učebnice a tí ostatní pôjdu na eAktovku?
Ja osobne preferujem učebnicu life – v ruke. Nemám rada, keď čítam text z počítača, bolia oči, bolí hlava. A mám rada vôňu knihy. Ale ako pomôcku rodičom a  žiakom to hodnotím veľmi kladne.

Martina: táto stránka na mňa pôsobí fajn, teším sa na učebnice, ktoré nám chýbajú – no bohužiaľ tam nie je nič pre 7. Ročník, v ktorom je práve moja dcéra. Nedávno som jej tlačila fyziku z webu … Určite to môže byť užitočné, závisí od uchopenia, kvality a množstva informácií, ktoré to vie priniesť.

Alžbeta: viem, že portál existuje, ale od mojich detí som tieto informácie nedostala, ale informovali nás ako školský úrad. Bola som sa pozrieť na tejto stránke, no na mňa pôsobí nejako nedokončene, že niečo tam je (to čo naozaj deti potrebujú) a je tam veľa toho čo asi potrebovať nebudú. Myslím si, že pre mňa a moje deti to zatiaľ veľmi užitočné nebude, keďže deti nemajú svoj vlastný počítač, ani čítačku, snáď tie knihy na povinné čítanie, ale som asi staromódna monitor – nie je to čo kniha v ruke. Ako pomoc možno, ale ako  náhrada kníh nie.

Mária: Prírodu treba šetriť, ale aj zrak. Myslím, že ak by sme to používali, tak len ako doplnok k printovej verzii učebníc a pracovných listov. Viac by sa mi pozdával nejak prepracovanejší systém, prepojenie metodických príručiek pre učiteľov, pracovných zošitov pre deti a interaktívnych pomôcok. Skrátka, príde mi to málo premakané zo všetkých strán.

A čo vy? Rodičia, učitelia? Vedeli ste už o eAktovke? Ako na vás pôsobí tento portál?

V priebehu januára 2012 je možné zasielať pripomienky a návrhy na vylepšenie priamo prostredníctvom funkcie na portáli. Takže hor sa do pripomienkovania!

Spracované s použitím informácií MŠSR.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. mne to pride ako skvely napad! akurat vcera sa mal syn ucit na vlastivedu (zijeme v cechach) a zabudol si celu knihu v skole… takze by som ocenila nieco take.

    ale aj priklady z matiky budu dobre, pocita sa vo vsetkych jazykoch rovnako, nie? zwinker

  2. Mne sa to paci, uz som bola nedockava, kym to na Slovensku spustia. Ako citam, je to zatial skusobna prevadzka, ale nejak zacat treba. Drzim portalu palce, ci uz bude v konecnom dosledku v tejto forme alebo inej, urcite nieco na tento sposob v buducnosti bude fungovat a stane sa to casom samozrejmostou. Cely svet sa elektronizuje, takze oponovanie v tomto pripade nie je na mieste. Maly zatial chodi do skolky. Kym pojde do skoly, dufam, ze za tie 2 roky bude na internete vsetko.

Pridaj komentár