Diktáty pre štvrtákov – opakovanie učiva za 1. polrok

Klára Grafová 0

Vybrané slová po s, v, z

Rýchly beh z lesa nás unavil. Mysleli sme na strýka Richarda. Chceli sme mu s Jožkom vyrozprávať zážitok. V mysliach sa nám ozývalo zavýjanie a ryk trýznených zvierat. Pytliak hlasno kričal. Zasypal nás nadávkami. Radšej si mal zahryznúť do jazyka. Trest si odpyká a my sa popýšime odvahou. Stále sa nám bude v mysliach objavovať táto spomienka. Milujeme zvieratká a preto sa o nich s láskou staráme.

V zime mnoho zvierat odpočíva. Ježko aj medveď spí v úkryte. Les prikryje sneh. Horári sa starajú o zvieratá. Nosia im do kŕmidla seno. Cez pole beží zajac. Na lúke vidieť srnky. Na snehovej pokrývke zanechávajú stopy aj diviaky. Všade je ticho a pokoj.

V sobotu budem mať oslavu. Príde aj babka zo Zvolena. Vždy nám prinesie sladké buchty. Pýtala sa ma, čo by som chcel dostať k narodeninám. Chcel by som knižku o prírode. Rád čítam o zvieratách. Chovám doma psíka a rybičky. Otec mi raz povedal, že nám tu chýba len had.

Všetko prikryl sneh. Katka sa už teší na zimné prázdniny. Pôjde sa lyžovať do Tatier. Cestovať budú rýchlikom do Popradu. Tam ich bude čakať dedko. Odvezie ich do hotela. Bývať budú hneď pod kopcom. Aspoň budú mať blízko na svah. 

V kopcoch Malej Fatry sa potuloval ťarbavý medveď. Veľkým jazykom ochutnával prvé lesné plody. Z diaľky ho lákali svojou vôňou šťavnaté jahôdky aj maliny. Na vrcholkoch hôr sa ešte belel sneh. No v údolí už dávno vládla pani jar. Lúky krášlili prvé bylinky a stromy sa krásne zelenali. Aj napriek chutným lesným plodom sa medveď najviac tešil na sladký med. Včielky už veselo bzučali a usilovne zbierali peľ.  

   Viac diktátov pre štvrtákov? Tu sú: »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár