Mať papier na dieťa s „dys“, alebo nie?

Sika 0

Aj vášmu dieťaťu sa menej darilo v škole a išli ste do pedagogicko-psychologickej poradne?

My áno, po piatich mesiacoch. Diagnóza: dysortografia.

 

Učiteľky sa snažili  

V škole sme odovzdali kópiu správy od psychológa, špeciálneho pedagóga. Učiteľka sa mu snažila vyjsť v ústrety – písal doplňovačky, diktáty mu hodnotila slovne, v slohových prácach mu opravovala gramatické chyby zeleným perom a podobne.

Na angličtine s ním učiteľka hovorila, skúšala ho len ústne a pomocou obrázkov.

Doma som študovala literatúru od výmyslu sveta, aby som synovi pomohla – učili sme sa podľa návrhov učiteľky i špeciálnej pedagogičky.

Špeciálny plán učenia

Zrazu ma pozvali na rodičovské, kde nám v škole vysvetlili, že už v rámci školy nebudú môcť brať do úvahy len túto správu od psychológa a špeciálneho pedagóga. Je v nej napísané, že dieťa má byť hodnotené podľa pokynov na hodnotenie detí s poruchami učenia.

Už bude musieť mať aj v správe napísané, že dieťa má byť zaradené ako integrované so špeciálnym plánom učenia (preberie všetko učivo ako ostatné deti s inou hĺbkou) a presne určeným systémom, v čom ako hodnotiť.

Potom bude chodiť špeciálny pedagóg aj do školy na návštevu a konzultovať výuku dieťaťa s učiteľmi, zároveň sa budú môcť učitelia na neho obrátiť o radu a pomoc v riešení konkrétneho prípadu.

Vysvedčenie inak

Väčšina z nás, rodičov, sa bojí vysvedčenia. Na vysvedčení bude mať takéto dieťa napísané, že vo výučbe postupovalo podľa špeciálneho plánu.

Lenže práve táto veta mu môže pomôcť pri monitore, či prijímacích pohovoroch na strednú školu, kedy musí dieťa dostať na základe svojej diagnostiky upravené testy. Dokonca sa pre tieto deti – mladých ľudí – bude upravovať maturitná skúška.

Integrovať, alebo neintegrovať dieťa? To je moja otázka.

Uškodím mu? Nebudú sa mu spolužiaci posmievať? Nebudú si rodičia jeho spolužiakov šuškať a bude zdeptaný? Bude sa mu po integrácii naozaj dariť lepšie? Aké sú vaše skúsenosti? 

Ďakujem za ne. Mama Sika.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,67 z 5)
Loading...

Pridaj komentár