Začiatok školského roka so sebou prináša nielen nadšenie, ale aj povinnosti. Ako zabezpečiť, aby domáce úlohy neboli vyčerpávajúce a vaše deti nestratili motiváciu hneď na začiatku roka?
Zdroj: ingimage.com S pomocou odborníka vám prinášame niekoľko osvedčených rád a tipov, ako deti k učeniu správne motivovať, koľko času by mali tráviť učením a tiež ako ich za dobré výsledky odmeniť.
Nástup do prvej triedy býva skúškou nielen pre dieťa, ale najmä pre rodičov. Pevnejší režim a väčšie požiadavky oproti povinnostiam v materskej škôlke môžu byť zaťažkávajúcou skúškou nielen pre dieťa. Nadšenie malých prváčikov môže od prvého dňa nástupu do školy k prvému polročnému vysvedčeniu postupne klesať a prirodzená zvedavosť a motivácia učiť sa nové veci sa vytráca. Z učenia sa tak stáva otrava miesto zábavy.
Ako deti motivovať k učeniu? Je prirodzené, že omnoho radšej robíme veci, ktoré nám idú, miesto tých, s ktorými sa trápime. Aj my dospeláci sme v práci motivovanejší, ak dostaneme pochvalu – inak to nie je ani s deťmi. „Odporúčam posilňovať hlavne vnútornú motiváciu detí – aby sa učili pre seba a tiež radosť z toho, čo už dokážu a môžu použiť v reálnom živote. Chválime všetko, čo je možné pochváliť,“ radí skúsená psychologička a pedagogička Iva Stefanová.
Zdroj: Ingimage.com V školskom prostredí vzniká prirodzená rivalita, kedy sa dieťa porovnáva so svojimi rovesníkmi. Rodičia by preto mali deti podporovať a chváliť ich za všetko, čo sa im podarí a nekritizovať ich za niečo, čo im nejde. Porovnávať vlastné dieťa s inými deťmi tiež nie je dobrá stratégia. Miesto toho by mali rodičia posilňovať sebavedomie dieťaťa poukazovaním na jeho silné stránky.
Učte sa s deťmi hravou formou V súčasnej dobe sú k dispozícii pekné učebnice so zaujímavými domácimi úlohami, zobrať do rúk knihu však nie je vždy lákadlom. Na trhu sú dnes dostupné už rôzne druhy pomôcok pre čerstvých prváčikov vo forme osemsmeroviek, domina, skladačiek a pod. Efektívnou a hravou formou môžete predškoláka pripraviť aj pomocou gumových medvedíkov Haribo či exotických Topifrutti.
Deti si na nich precvičia nielen zrakové rozlíšenie rôznych tvarov a zvierat, ale zapoja aj hmat, čo im umožní prepojiť rôzne mozgové centrá. Hrať sa môžu aj s farbami, napríklad roztriediť a spočítať gumových medvedíkov rovnakej farby. Odmenou za splnenú úlohu im bude sladká odmena.
Ako deti odmeniť za dobré výkony v škole? „Som toho názoru, že by to malo byť predovšetkým pochvalou a úprimnou radosťou z každého úspechu. Maličkosť typu cukrík nevadí, peniaze od babičky za vysvedčenie sa u nás tak nejako stali zaužívanou tradíciou.
Zdroj: ingimage.com S veľkými darmi by som však bola opatrná. Ak chce školák v druhej triede za vysvedčenie tablet, treba sa zamyslieť, čo asi bude chcieť o pár rokov za maturitu,“ radí psychologička.
Koľko času by mali deti venovať príprave? Hovorí sa, že v tomto prípade platí „pravidlo desaťnásobku“ – v prvej triede desať minút, v druhej dvadsať atď. „Moja skúsenosť je, že v prvej triede zvyčajne dieťaťu 10 minút nestačí. Je dobré prejaviť trpezlivosť a dať dieťaťu po desiatich minútach krátku prestávku, napríklad na maškrtu, doplnenie tekutín či pár naťahovacích cvikov. Potom sa k príprave vrátiť,“ odporúča Stefanová. Dieťa by malo byť vedené k tomu, aby neprerušovalo rozrobenú úlohu a dokončiť ju.
Dôležitý je tiež čas, kedy robí dieťa domáce úlohy. Pokiaľ príde poobede zo školy rovno domov, je dobré nechať ho chvíľu pohrať sa, prípadne si zašportovať a k úlohám sa vrátiť napríklad za hodinu. S blížiacim sa večerom je dieť a viac unavené a jeho ochota spolupracovať klesá. Niekedy môže pomôcť aj rozdelenie starostlivosti o učenie medzi členmi rodiny – mamička sa venuje čítaniu a písaniu, ocko matematike.
Loading...