Test inteligentných detských hodiniek: dieťaťu zdvihnú prestíž, rodičom prinesú pokoj

PR 0

Máte dieťa vo veku, kedy už občas chodí niekam samo, ale zároveň sa obávate, či je tam, kde má byť? Riešením môžu byť smart hodinky. Jedny také som otestovala na svojom synovi.

„Ale to budeš stále vedieť, kde práve som,“ reagoval môj prváčik na to, že sa stane pokusným zajačikom testu detských hodiniek TCL MOVETIME Family Watch MT40.

Presviedčanie, aby ich dal na ruku, našťastie netrvalo dlho. Stačilo spomenúť, že sa s nimi dá (video) telefonovať.

Než som mohla nášho Ondreja s hodinkami vyslať von, bolo potrebné ich nastaviť a sprevádzkovať. Myslela som si, že mu ich druhý deň ráno proste len dám na ruku a budem ho sledovať už cestou do školy.

Omyl! Po rozbalení malej červenej krabičky som totiž zistila, že budem potrebovať nano SIM kartu s aktívnym dátovým tarifom. Takže zatiaľ čo synček ráno vyrazil bez hodiniek, ja som bežala k mobilnému operátorovi zakúpiť simku.

Inštalácia mobilnej aplikácie k hodinkám do môjho smartfónu už prebehla bez problémov. Pomocou QR kódu som synovu novú hračku bez problémov spárovala s mobilom. To bolo radosti, keď sa na mape objavila hlavička s menom môjho dieťaťa! Bola som na seba hrdá.

Hodinky s telefónom nosia len špióni

Na popoludňajší krúžok už Ondro mohol vyraziť s hodinkami na ruke. A začal test. Chvíľu mi zabralo, než som pochopila, že pohyb bodky s menom dieťaťa je oproti reálnemu času mierne oneskorený – veď z nich dáta letia do vesmíru až k satelitu a späť. K ďalším zádrhelom už ale nedošlo.

Cez noc som prístroj pre istotu dobila a na druhý deň s ním syn nadšene vyrazil do školy. Prijal ho s nadšením. „Mobil má predsa každý, hodinky s telefónom nosia len špióni.“ Navyše vraj v triede bude jediný, kto ich má, takže pozornosť spolužiakov bude zaručená.

Počas dopoludnia som len tak pre zaujímavosť nakukla do aplikácie v mobile, či náhodou nešiel za školu. Tá ale ukazovala, že sedí pekne v triede. Hneď po vyučovaní mi začalo volať neznáme, ešte neuložené číslo novej SIM karty. „Mami, tie hodinky sú parádne!“, volal mi Ondro cestou domov. „Spolužiaci ich chcú tiež.“

Keď som synčeka druhý deň po obede pustila samého na tréning, pretože som sa ponáhľala vyzdvihnúť auto zo servisu, prvýkrát od začiatku školského roka som nemala starosť, či dorazil v poriadku. A potom dokonca s hodinkami sám vyrazil aj na nákup, čo predtým vždy odmietal. Cestou tam (10 minút od domu) mi volal asi trikrát.

Na telefonovaní z hodiniek je zrejme niečo vzrušujúce. Ešteže som mu tam uložila len svoje číslo, inak by asi volal neustále.

Sledovanie s dobrými úmyslami

Vďaka kontrole polohy sú hodinky veľmi dobrou voľbou, ak nechcete, aby dieťa malo mobil, na ktorom každú prestávku v škole parí hry, dostáva nevyžiadané reklamné správy alebo komunikuje cez sociálne siete s kamarátmi. Takto jednoducho len kontroluje čas, zatiaľ čo vy máte pod kontrolou ho. Navyše sa môžete kedykoľvek vzájomne spojiť pomocou hlasových alebo SMS správ.

Osobne som si najviac obľúbila funkciu videohovorov. Hodinky totiž obsahujú aj videokameru a podporujú rýchla 4G dáta (LTE). Po stránke bezpečnosti som ocenila, že na hodinky nemôže volať nikto cudzí. Dovolajú sa na ne iba čísla, ktoré rodič schváli a nastaví v aplikácii.

Ak by sa dieťa niekde stratilo, podľa GPS a Wi-Fi ho ľahko nájdete, v prípade ohrozenia navyše nechýba užitočná funkcia SOS, ktorá ihneď vyšle varovný signál na mobil rodičov.

Na hodinkách je zaujímavá ešte jedna vec – hoci je potomok pod dohľadom, predsa len získa novú mieru slobody. Rodič ho zrazu všade nesprevádza, nekontroluje. Pritom je dieťa relatívne v bezpečí, takže inak ustarostená mamička môže byť konečne v pokoji.

To sa hodí najmä v situáciách, keď dieťa musí putovať na dlhšiu ako obvyklú vzdialenosť, napríklad pár staníc MHD. Pohľadom na obrazovku mobilu jednoducho zistíte, že je tam, kde má byť. Kým zvoniaci mobil dieťa často nezdvihne, pretože ho nepočuje, na hodinky zareaguje vždy – sú skrátka po (na) ruke.

Na mape možno tiež dieťaťu stanoviť tzv. bezpečnú zónu. Pokiaľ ju opustí, ste o tom telefónom okamžite informovaní. A ako bonus sú hodinky vodeodolné, počítajú kroky alebo prejdenú vzdialenosť. Proste pre špiónov.

Redakcia testovala inteligentné detské hodinky TCL MOVETIME Family Watch MT40, ktoré sa predávajú za cenu 119,99 eur vrátane DPH v modrej alebo ružovej farbe.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár