Testovali sme školské pomôcky – peračníky a kružidlá

Mária Kopčíková 0

Z pozície mamy v kontexte päťročných skúseností so školským pomôckami a pri zosúlaďovaní požiadaviek potomkov s vlastnými predstavami o vhodných pomôckach sa na farebné regály papiernictiev pozerám už trocha inak, než tomu bolo po prvý raz – keď som tam stála so zoznamom v ruke.

Zdroj: isifa.com

Chystáte sa kupovať peračník?

Pre niekoho malina – idem a kúpim prvý, čo príde po ruku, pre iných priestor na širokospektrálne debaty na rôznych rodičovských fórach. No veď prečo nie. Najmä ak budete mať prváčika a naozaj nemáte páru, ako to teraz v tej škole je, čo dieťa dostane a o čo sa musíte postarať sami.

V Tescu majú naozaj široký výber peračníkov rôznych rozmerov a dizajnov. Pri peračníkoch môžete vyberať z jednokomorových, poschodových, s jednou chlopňou, s dvomi chlopňami, prázdnymi či už naplnenými farbičkami a fixkami.

Ach, keď boli na regáli presne 3 modely, tak sme povedali, že chceme ten dievčenský … včera moja dcéra vyberala medzi asi 9 dizajnmi konkrétneho druhu peračníka. Našťastie bola pri vyberaní celkom rýchla .-) Napriek tomu, že v obchode bolo na výber peračníkov asi 50, taký ako by som chcela ja, nemali … (nevadí, ako hovorí môj muž – taký ešte nevyrobili, aby som bola spokojná …).

Rôzne typy peračníkov, foto: H.C.

Čiže prvú selekciu som urobila ja a potom som dala na výber dcére. Už som ale vedela, aká bola skúsenosť z predošlých šk. rokov a čo jej na predošlom peračníku vadilo.

Kritériá na výber sú samozrejme u každého žiaka rozdielne. Možno by sme mohli niečo zovšeobecniť:

Klasické peračníky sú vhodnejšie pre deti na prvom stupni ZŠ. Výrobným materiálom je polyester a ich hrany sú tvrdené, čím sa peračník stáva odolnejším.

Koľko písacích potrieb musí mať v peračníku vaše dieťa?  Podľa toho vyberajte peračník s jednou či dvomi chlopňami.

Súčasťou väčšiny peračníkov je aj priehľadná priehradka na rozvrh. Niektoré peračníky majú malú zapínaciu kapsičku – na drobné do bufetu či obedové lístky. Potrebuje ich vaše dieťa? Alebo mu nejaká „slabo prišitá“ kapsička bude skôr vadiť?

Pri kúpe peračníka otestujte odolnosť gumičiek a zipsov. Keď kupujete peračník, mali by ste mať už jasno v tom, aké pero bude váš študent používať. Je totiž možné, že vybrané písadlo môže byť širšie než priemer gumičkových úchytov v peračníku.

Plný či prázdny peračník? Oceníte, ak už v peračníku základ pomôcok bude alebo ich chcete podľa svojich predstáv vyskladať sami? Vybrať školské pomôcky podľa vlastného vkusu, ceny či kvality produktu? Preferujete pri fixkách, ceruzkách alebo perách niektorú zo známych značiek? Ak áno, zvoľte si peračník prázdny a vyberte si písacie potreby sami.

Materiál, z ktorého je peračník vyrobený. Hocaký povrchový materiál – vo vnútri je zväčša zašitý „papundekel“. Zamyslite sa, ako sa bude dať peračník čistiť, keďže oprať ho veľmi nemôžete – práve kvôli tomu papundeklu … Obvykle ju vnútorná časť peračníka látková alebo z tenkého, mäkkého, ohybného plastu. Ten sa síce ľahšie čistí, ale má kratšiu životnosť – dosť sa trhá. 

Čo potrebuje vlastne školák v peračníku? Čítajte ďalej >> >>

Kružidlá

Kružidlo deti v škole potrebujú najskôr v treťom ročníku, viacej s ním začínajú pracovať až vo 4. triede.

Veľa rodičov má možno dojem, že s kružidlom v škole deti narábajú tak málo, že stačí nejaký najlacnejší variant. Iste, deti na základnej škole nie sú študenti STU a nebudú denne rysovať, ale i tak by mali mať kvalitné kružidlo, z ktorého nebudú hneď vypadávať šróbiky, ohýbať sa ramená a odlamovať rôzne plastové časti.

Typy kružidiel, foto: H.C.

Klasické celokovové kružidlo už v obchodoch vidno málo. Naopak – časté sú modely s kovovými ramenami, ale plastovým držadlom. Určite nekupujte dieťaťu kružidlo s plastovými ramenami. Tie sa ohýbajú a sú veľmi nestabilné.

Niektoré kružidlá umožňujú fixáciu ramena v zvolenej polohe, aby sa predišlo posúvaniu pri rysovaní. No nie vždy dané kružidlo túto funkcionalitu naplní na 100%. Takýto Stop System má napr. jedno z kružidiel značky MAPED.

Kružidlá s kovovými ramenami nájdete aj v nižších cenách, treba vždy len pozerať na hrúbku ramena – niektoré sú až príliš tenké.

To, na čo deti upozorňovali, je šírka držadla. Nie je na to žiadne univerzálne pravidlo, dieťa si musí kružidlo chytiť do ruky, aby vedelo, či mu do nej „sadne“. Väčšina detí sa vyjadrovala v prospech tenšieho držadla.

Všimnite si tiež, ako je osadený hrot kružidla. Problém môže nastať pri kružidle, kde rameno, v ktorom je osadená tuha, je pri štandardnej dĺžke tuhy kratšie, než rameno s hrotom. Tuha je síce nastaviteľná, ale ak by sme ju nastavili do úrovne hrotu, je už vysunutá príliš veľa a môže sa ľahko zlomiť. Toto robí problém pri rysovaní malých kružníc.

Zaujímavé je, že väčšina kružidiel má hrot osadený rovnobežne s ramenom, v ktorom je osadený. Jedno z nami testovaných kružidiel malo hrot osadený do oblúka, tak, že kopíroval tvar ramena. Toto kružidlo sa práve kvôli takémuto osadeniu hrotu javilo ako stabilnejšie pri rysovaní veľkých kružníc (bola to značka MAPED – žiaľ, nevýhodou bolo práve široké držadlo).

Niektoré kružidlá predávajú v sadách spolu s náhradnou tuhou, strúhadlom na ňu, gumou – to všetko v nejakej plastovej krabičke. Niektoré deti si to pochvaľujú, nenosia kružidlo stále v peračníku, ale len na určené hodiny potom celú krabičku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár