O školských taškách, všetkým možných certifikátoch kvality, hmotnosti tašiek, ergonómie, tvaru a veľkosti sa popísalo už veľmi veľa.
Mňa však ako mamu a lektorku pohybového vývinu, ktorá pracuje s deťmi, ich vývinom – dennodenne vidiac deti, ako kráčajú do školy s taškami na chrbte, trápi i ďalšia vec. Akú hmotnosť má taška nielen v predajni, ale v čase, keď už je naplno využívaná, keď už dieťa do nej vloží všetky veci, ktoré potrebuje v škole.
Normy pre záťaž detských chrbtov
Úrad verejného zdravotníctva vydal odporúčanie pre hmotnosti tašiek, ktoré znie takto: „Z hľadiska ochrany zdravia žiakov sa odporúčajú nasledovné hmotnosti školských aktoviek podľa ročníkov základnej školy: a) u žiakov 1. a 2. roč. 2,5 kg, b) u žiakov 3.a 4. roč. 3,5 kg, c) u žiakov 5. a 6. roč. 4,5 kg, d) u žiakov 7. až 9. roč. 5 kg. Ide o odporúčané hodnoty a nie o hodnoty právne záväzné. Tieto hodnoty zhruba zodpovedajú 10% hmotnosti dieťaťa daného veku.“
Toto odporúčanie je však veľmi individuálne. Ja, napríklad, mám doma prváčku, ktorá váži 19 kg a jej taška plne naložená podľa rozvrhu daného dňa váži 3,2kg. Čo je o 1,3kg viac, ako by mala.
Tretiačka váži 26kg a jej taška 4,3kg. Paradoxne šiestačka váži 28,5kg a jej taška váži 1,5kg …. A to som tašky vážila, keď tam ešte nebola desiata.
Koľko vážia školské tašky? Dá sa s tým niečo robiť?
Je tu veľa otáznikov.
Prečo sú učebnice oveľa väčšie, ako keď sme chodili do školy my? Jedna z hygienických požiadaviek pri tvorbe učebníc je i hmotnosť učebnice. Verím že všetky spĺňajú hygienické normy. Ale myslel niekto i na to, že väčšina tých učebníc je v školskej taške naraz? Spĺňajú hygienické normy i tak?
Prečo k jednému predmetu nosia deti i niekoľko zošitov naraz – päťminútovka, diktáty, cvičný zošit, domáce úlohy, atď.
Veľké a ťažké pracovné zošity.
Plný peračník.
Ťažká taška môže spôsobiť nesprávne zakrivenie a poškodenie chrbtice
Moja tretiačka má hyperlordózu, a to sme na začiatku prvej triedy mali „ukážkovú“ chrbticu – ako povedala jej pediatrička.
Ako vybrať školskú tašku? Pripravili sme pre vás sumár odporúčaní.
Ja to zatiaľ riešim individuálne – s triednymi učiteľkami mojich detí sme sa dohodli, že budú mať jedny učebnice v škole a jedny doma a nosíme si len zošity. Nezaslúžia si však všetky deti rovnaké a pre ne vhodné podmienky?
casto nosia zbytocne veci, ktore potom ucitel na hodine ani nevyuzije , treba vytvorit tlak na ucitelov aby redukovali poziadavky , co dieta musi mat a co moze mat v lavici alebo v skrinke, a jedna sa o prvy stupen ,ked tie deti su male a 2 kila su vela a taska ma bezne medzi 3 a 4 kg , moja stredoskolacka nosi len kabelku
U druhostupniara to riesiem tak ,ze vela ucebnic ma v srinke a nenosi ich domova zrusili sme zosity, nosi papiere ako velka sestra a doma dava do zakladaca , aj tak ma tazku tasku ,
Vidim, ze nie som sama, komu sa taska maleho prvaka, a teraz uz druhaka, zdala prilis tazka. Ked ju rano vezmem do ruky, spolu s desiatou a pollitrom nejakeho napoja to odhadujem aj na 5 kil. Nehovoriac o tom, ze dieta musi mat box na zosity a knizky, do ktorych sa mu tie tazke ucebnice a pracovne zosity ani nezmestia…a aj skolska taska nieco vazi. V pondelok budeme mat rodicovske, tak skusim nadhodit tuto temu.
Ani nie tazke tazky, ale skor zivotny styl im nici chrbticu. Ved aj my sme nosili tazke tazky a niektori chodili pesi kilometre. Dnes chodia deti do skoly a zo skoly iba autom, doma sedia a niektore sice vo velkom sportuju, avsak sport nie je uplne prirodzeny pohyb pre deti. Ale rodicia su spokojni, ze sa ich deti hybu 🙂 Ono je to tazke – dnes nemozeme deti poslat same do skoly, preto ich vozime. Nemozeme ich pustit same von, preto su bud doma alebo na kruzku. My sme chodili do skoly pesi, vonku sme boli sami… Pohybu bolo teda dost.
Deti maju síce športové krúžky, ale vozíme ich tam autom …
Dovolím si oponovať,
preco by sme nemohli poslat deti samé do skoly? moje deti chodia do školy MHD (od. 3. ročnika ZS), nechodia autom, aj ked vzdialenost v hlavnom meste je pomerne značná.
Na kruzky chodia tiez sami, aj mimo lokalne, kam sa treba dopravit na vacsiu vzdialenost.
Behaju po vonku – sami s kamaratmi. Vieme, kde su, hlasia sa, pridu sa najest – aj s celou partiou. PReco by nemohli ist von same?
Suhlasim, nie uplne vsetci chodia autom, ale vacsina urcite. A mozno prave ti, ktori chodia pesi, maju tie chrbtice v poriadku 🙂
To o vozeni sa za športom som myslela ironicky … v duchu “autom za športom”. Ved aj u dospelych – staci sa pozriet na parkoviska pred fitnesklubmi a posilkami 🙂
A u deti je to tiež často tak, najmä, ak sa niečomu venuju naplno,ak su v nejakach kluboch a tie trenuju na druhom konci mesta (pripadne v inom meste – dedine). Tam ale asi nie je velmi na vyber a tak rodicia ak mozu, taxikarcia…
My sme kružky vyberali aj podla dostupnosti, ale nase deti nie su v nicom konkretnom velki prebornici, tak im staci to, co je v ponuke nablizku.
Nase detstvo vs. detstvo nasich deti – casta tema: V nasom pripade je to totiz naopak, ako to casto pocut od inych. Ja som totiz s rodicmi byvala v takej casti mesta, ze nebolo mozne pustit nas ako deti von same. A ani ihriska sme nemali blizko a tak ak von – tak na prechadzocku s dospelymi.
Teraz byvame v takej lokalite, ze nase deti vybeh maju a chodia von rady.
Ale to bola velka odbocka od pointy clanku 🙂 No aj k tej mam nieco: Dcera pocas skolky nemala ziadny zdravotny problem, ale ked nastupila do skoly a zacala nosit aktovku – uz koncom oktobra sme sedeli u ortopeda kvoli dost vyraznej deformite chrbta a hrudnika 🙁
ani my nevozime ani sme nikdy nevozili a von chodili aj chodia , na ZS chodi syn peso a dcera na strednu busom alebo na bicykli , na treningy od druheho stupna tiez sama mhd , nie kazdy pracuje 8 hodin a teda moze deti stale vozit , ale mas pravdu ked idem okolo skoly peso rano nechapem preco niektore deti musia rodicia doviezt az do brany