Zámok Schloss Hof je na školské výlety priam stvorený

Mgr. Silvia Bodláková 0

Je vzdialený 30 km od Bratislavy a iba 1 km od nového cyklomostu v Devínskej Novej Vsi.

Areál zámku Schloss Hof sa rozprestiera na ploche vyše 50 hektárov smerom na východ od zámockej cesty Marchfeldu. Za princa Eugena Savojského, ktorý dal zámok postaviť, ako aj za jeho neskoršej majiteľky Márie Terézie, bol tento najväčší vidiecky zámocký areál miestom honosných spoločenských stretnutí a veľkolepo inscenovaných slávností.

Počas minulého roka sme s mojimi žiakmi pri tvorbe projektu z informatiky a dejepisu navštívili toto kolosálne sídlo, prezreli si zámok i statok popri ňom. Zoznámili sme sa s pani Lindou Bátorovou, ktorá na zámku pôsobí v oblasti marketingu a predaja na Slovensku.

Položila som jej pár otázok.

Areál zámku je rozsiahly a môžeme tu stráviť ozaj celý deň. Myslíte, že by sme sem mohli prísť na školský výlet?

Zámocký areál je na školské výlety priam stvorený. Svojou rozlohou je obrovský, napriek tomu sa u nás nikto nestratí. Žiaci sa môžu vydať na objaviteľskú cestu do dejín zábavnou formou a v celom areáli. So slovenským sprievodcom môžu spoznávať barokový zámok a jeho niekdajších slávnych majiteľov, ktorých poznajú najmä z hodín dejepisu, ďalej tajomné pivničné chodby, život na panskom dvore za čias princa Eugena Savojského. Po krátkej prehliadke si môžu zasúťažiť v tímoch a vďaka kvízovým otázkam spoznávať zámok na vlastnú päsť. Na statku sa nachádzajú aj zaujímavé remeselné dielne, ovocné, bylinkové a iné

záhrady a zoo, v ktorej môžu deti niektoré zvieratká aj pohladkať. Najväčšími kamarátmi sú určite prítulné biele oslíky s modrými očami, ktoré sú takými našimi maskotmi statku a tešia sa popularite. Na piknikovej lúke sa môžu deti v čase obeda občerstviť svojou desiatou, v prípade chladného počasia v priľahlej modernej stodole.

Prehliadka teda zahŕňa aj oboznámenie sa s dielňami – bylinkárskou, marmeládovňou, …, ktoré sa nachádzajú na priľahlom statku? Robievate v nich aj kreatívne dielne pre žiakov?

Prehliadok pre školy je na výber niekoľko a dokážeme ich prispôsobiť aj veku detí a ich záujmom. Našou novinkou je prechádzka prírodným bohatstvom veľkostatku. Deti počas interaktívnej prehliadky prebudia svoje čuchové a chuťové zmysly v bylinkovej záhrade, v záhrade maškŕt a bobuľového ovocia, kde je ochutnávanie plodov dovolené a vítané, v záhrade regiónu Weinviertel a v lekvárovej záhradke, kde sa darí aromatickému ovociu, ktoré sa neskôr zavára v lekvárovej kuchyni.

V ovocnom sade nájdete slivky, jablone, hrušky, marhule, čerešne a prastaré orechy. Na statku je podľa dávneho barokového vzoru zriadené aj záhradníctvo, kde žiaci nájdu nástroje, hlinené nádoby a celý rad sušených byliniek. Za čias princa Eugena a Márie Terézie disponoval zámocký statok remeselnými dielňami, z ktorých sa zachovali sústružnícka dielňa, košikárstvo a pálenica, ktoré si žiaci môžu pozrieť.

Detské dielne organizujeme počas celého roka a v roku 2013 plánujeme otvoriť nový zámocký priestor, ktorý bude doslova rajom pre deti.

Počas návštevy zámku sme sa dozvedeli, že tento rok bude výstava na zámku orientovaná na princa Savojského. Keby som si chcela výstavu pozrieť a nerozumiem nemecky, môžeme sa tiež na vás obrátiť? Alebo budú sprievodné tabule na výstave aj v slovenčine?

Veľmi dobrá otázka. Nakoľko sa ponuka rakúskeho zámku čoraz viac prispôsobuje hosťom zo Slovenska a Čiech, pripravujeme aj nové značenia v slovenskom jazyku, a to v celom areáli zámku. V ponuke sú aj prehliadky v slovenskom jazyku pre jednotlivcov každú nedeľu, v prípade školských skupín odporúčame obrátiť sa na nás s predstihom, najmä kvôli výhodnejšej cene a programu na mieru.

Celý rok 2013 bude venovaný životu jednej z najvýznamnejších osobností barokového Rakúska – princovi Eugenovi Savojskému. Pripravovaná výstava nám predstaví túto výnimočnú osobnosť z rôznych stránok, najmä však z tej privátnej a menej známej. Akým človekom bol princ Eugen, keď sa práve nevenoval svojej kariére armádneho dôstojníka, to sa dozviete len u nás.

Keby som sa váš zámok rozhodla navštíviť ako súkromná osoba, kde by som si mohla pozrieť z ponúkaných akcii na tento rok?

Naša programová ponuka je v porovnaní s inými zámkami veľmi bohatá. Práve podujatia sú ťažiskom ponuky zámku, nakoľko nechceme byť len statickou muzeálnou inštitúciou, ale najmä miestom, na ktoré sa vďaka zaujímavým eventom máte dôvod vždy vracať, zabávať sa a aj kreatívne sa realizovať.

Na našej web stránke, ktorá je rovnako ako aj programová brožúrka v slovenskom jazyku, sa môžete nechať vždy inšpirovať. Mnohé z podujatí sú jazykovo bezbariérové a vítaní sú hostia zo všetkých krajín. Z mnohých spomeniem napríklad Dni záhrad v máji, Detské slávnosti so zvieratkami v auguste, Veľkú slávnosť koní a Marchfeldské dožinky v septembri, októbrovú Šarkaniádu a tradičnú Vianočnú dedinku v adventnom období. Iba pripomeniem, že areál zámku ako aj samotná budova zámku sú bezbariérové.

Na záver nám, prosím Vás, povedzte, akú najbližšiu akciu chytáte, nakoľko v zimnom období je zámok zatvorený. Budete na zámku robiť slávnostné otvorenie novej sezóny?

Zámok bol v čase svojho vzniku letným sídlom. V sezóne, ktorá u nás trvá v priemere 7 mesiacov, je otvorený denne a v zimnom období v čase adventu cez víkendy. Začiatok sezóny 2013 je naplánovaný na pondelok 25. marca a aj sa tak stalo. Počas celej sezóny bude cez víkendy a štátne sviatky otvorená východná brána, ktorá privíta návštevníkov prichádzajúcich na bicykli alebo pešo po novom Cyklomoste slobody z Devínskej Novej Vsi.

Práve obyvatelia DNV sa stávajú vďaka cyklomostu a zvýhodneným sezónnym vstupenkám našimi stálymi návštevníkmi a píšu s nami nové dejiny zámku, ktorý už neslúži len pre potešenie bohatých pánov, ale všetkým ľuďom so zmyslom pre krásu, estetiku a radosť z prírody.

Kontakt pre školy:  batorova(@)schlosshof.at

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár