Materské centrá pomáhajú budúcim škôlkarom pri ich adaptácii na materskú školu. (TS)
Materské centrá realizujú počas letných prázdnin programy, v rámci ktorých sa rodičia a ich budúci škôlkari pripravujú na vstup do materskej školy.
Cieľom adaptačného programu
je hravou formou deti a rodičov pripraviť na to, čo ich čaká v škôlke: postupné odlúčenie najmä od matky v doobedňajších hodinách, bežné hravé činnosti v detskom kolektíve, rešpektovanie autority učiteľa, spoločné stravovanie, hygiena a vychádzka.
Priebeh
Projekty prebiehajú intenzívne zväčša v trvaní jeden alebo dva týždne. Zúčastňuje sa ich nízky počet detí v skupine, aby bol zabezpečený individuálny prístup zo strany pedagóda. Štruktúra programu pripomínala dopoludnie v materskej škole. Deti po príchode prevezmú pani učiteľky, venujú sa voľným motivačným hrám v herni, potom spoločným didaktickým činnostiam (tvorivým aktivitám, hudobným a telesným cvičeniam), po spoločnej hygiene a desiatej nasleduje vychádzka a hry.
Simulácia prostredia škôlky
Programy adaptácie na škôlku pre deti predškolského veku štruktúrou i obsahovou náplňou simulujú situáciu a činnosti v materskej škole, umožňujú deťom aj rodičom zažiť, „aké to je v škôlke“. Známe prostredie materského centra, známy kolektív a postupné odlučovanie od rodiča môžu zmierniť počiatočnú úzkosť a obavy detí, ale aj rodičov. Rodičia získajú aj odborné i praktické informácie ohľadne nástupu do materskej školy, často vzniká priestor aj pre neformálne diskusie a výmenu skúseností.
Do škôlky s “Mackom”
„Domnievame sa, že absolvovanie takéhoto programu je cennou skúsenosťou nielen pre dieťa, ale i pre rodiča. Rodičom umožňuje pozorovať vlastné dieťa v nových situáciách, ktoré im bežne ostávajú „utajené“. Niektoré mamičky možno prvýkrát videli, ako ich dieťa rieši drobné konflikty v kolektíve, ako sa zapája do organizovanej činnosti, ako preberá iniciatívu pri kontakte s rovesníkmi a inými dospelými, ako zvládne odlúčenie a sebaobsluhu,“ vysvetľuje prínosy pedagogička Lenka Sokolová, spoluautorka programu „Do škôlky s Mackom“ v Materskom centre Macko v Bratislave.
Materské centrá pripravujú na škôlku
Podobný projekt funguje už štvrtý rok v Materskom centre Srdiečko v Trenčíne. Projekt „Poďme sa skamarátiť so škôlkou“ je zameraný nielen na samotnú prípravu, ale aj na zistenie, či je dieťa zrelé na nástup do škôlky. „V rámci série prednášok určeným rodičom detí kompetentní odborníci poradili, ako vybrať správnu škôlku, podľa čoho spoznajú dobrú učiteľku či ako môžu uľahčiť dieťaťu zvyknúť si na nové prostredie. Prednáškové popoludnia sú zamerané aj na psychologické témy, zdravú výživu, dentálnu hygienu a naplánovaný je aj spoločný výlet za koníkmi do hipoterapeutického centra“ dopĺňa Adriana Demjanovičová z Materského centra Srdiečko.
Úspešnosť adaptačného programu na škôlku dokumentuje aj Andrea Bertová z Materského centra MaMaTaTaJa v Pezinku:„ Z plánovaného jedného programu Hráme sa na škôlku organizujeme tri pre veľký záujem. Do škôlky sa takto pripraví až 30 budúcich škôlkarov. “
Pozitívne skúsenosti rodičov
Skúsenosti rodičov s adaptačným programom prípravy na škôlku sú veľmi pozitívne. „Po ukončení adaptačného programu dostala dcérka písomné hodnotenie zrelosti na škôlku. Pri nástupe do ozajstnej škôlky, pani učiteľky ihneď spozorovali, že dcérka už má skúsenosť s organizovaným programom pre deti. Dcérka sa veľmi rýchlo adaptovala na škôlku, vynikajúco spolupracovala, zapájala sa do aktivít,“ popisuje Miriam Vojtková, mamička škôlkarky Lindy.
Katarína Králiková z Rodinného centra Prešporkovo považuje za dôležité povedať, že nie raz sa stáva, že deti v týchto adaptačných programoch plačú a preplačú celý čas, čo tam sú. „Ale postupne pochopia, že rodič po nich skutočne vždy príde a uvoľnia sa. Je to jeden z najdôležitejších problémov, ktoré adaptačné programy pomáhajú riešiť. Tento proces uľahčuje túto zásadnú zmenu v živote rodiny aj pre rodičov, ktorí nepresedia celý deň v zamestnaní s výčitkami, že nechali v škôlke plačúce dieťa,“ dodáva Katarína Králiková.
Viac informácií:
Ing. Miriam Vojtková
Únia materských centier
Tel: 0915 903 836
E-mail: mirka(at)materskecentra.skmirka(at)materskecentra.sk<//a>