Prečo vybrať pre dieťa rastúci nábytok?

Monika Vandáková 0

Prečo vybrať pre dieťa rastúci nábytok? Na čo je dobrá podnožka na stoličke – sú lepšie stoličky s podnožkou alebo bez? Ako vlastne stoličku správne nastaviť, aby dieťa sedelo „zdravo?“ Je vôbec nutné zaobstarávať si rastúci stôl? Nestačí kombinácia rastúcej stoličky a obyčajného stola?

Na otázky odpovedá otec troch detí, odborník, a od roku 1997 výrobca rastúceho nábytku pre deti na Morave – Miroslav Ošťádal.

foto: Deti pána Ošťádala, konateľa MAYER CZ / Anežka (19), Miroslav (14), Ondřej (6)

Prečo vybrať pre dieťa rastúci nábytok?

Dieťa rastie – je to úplne základný ergonomický rozdiel od dospelého užívateľa – dieťa teda dospieva a jeho telo sa rýchlo vyvíja.

Ak chcem ako rodič investovať do kvalitného detského nábytku, ktorý má vydržať najlepšie celé detstvo, potom sa rozhodujem jednoznačne pre rastúci nábytok.

Ak je detská stolička malému veľká a veľkému malá, potom dieťa v podstate celú dobu nemôže sedieť správne, teda zdravo. Zodpovednosť je jednoznačne na rodičoch.

Pre aký vek, resp. výšku a váhu možno rastúci nábytok Mayer použiť – teenageri už majú mnohokrát dospelé postavy, niektorí merajú v 14 rokoch 190 cm a vážia 80 kg a pod. – sú niektoré stoličky tzv. robustnejšie, s vyššou nosnosťou, väčším sedadlom, vyšším operadlom a pod.?

Rastúce stoly a stoličky MAYER sú navrhované pre približný vek 4 – 18 rokov a rozmedzie postavy 110 – 190 cm. Maximálne zaťaženie stoličiek a kontajnerov (tých určených na sedenie) je od 80 kg, robustná konštrukcia stoličiek FreakyFreaky Sport nám umožňuje zaťaženie limitovať až 100 kg.

MAYER.CZ

Na čo je dobrá podnožka na stoličke – sú lepšie stoličky s podnožkou alebo bez?

Je podstatné rozlíšiť dve myšlienky rastúcej stoličky – presne protichodné. V kuchyni, kde je daná výška stolu (pre dospelých) potrebujeme, aby detská stolička rástla zhora dole, čiže zásadné je, aby po celú dobu rastu malo dieťa prirodzenú a ergonomickú polohu predlaktia na doske stolu. Od toho sa potom odvíja nastavenie výšky sedáku a výšky podnožky.

Týmito stoličkami sa MAYER CZ vôbec nezaoberá. My sa venujeme „pracovnému“ prostrediu detskej izby so základnou myšlienkou – dieťa je neustále v kontakte s podložkou, čiže ergonomicky (a možno i filozoficky) je neustále nohami na zemi.

Od tejto myšlienky sa odvíja nastavenie výšky sedáku, nastavenie hĺbky sedenia a následne nastavenie výšky stolu. Podnožka teda nepatrí medzi tie zásadné veci. Pokiaľ ale rastúca stolička podnožku ponúka, potom nám umožňuje využívanie pre ešte menšiu postavu než stolička bez podnožky.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pri priemernom raste už od 5 rokov možno úspešne používať všetky stoličky v ponuke MAYER CZ. Vždy odporúčame vyskúšať jednotlivé modely fyzicky u autorizovaného predajcu MAYER, vnímať odporúčania a rady a finálne rozhodnutie dobre premyslieť.

MAYER.CZ

Ako vlastne stoličku správne nastaviť, aby dieťa sedelo „zdravo?“

Odpoveď ponúka čiastočne predchádzajúca otázka, takže len doplním. Ešte nedávno sa odporúčalo nastaviť stoličku (pre dieťa i dospelého) tak, aby uhol v členkoch, kolenách a kĺboch bol cca 90°.

Aktuálny trend hovorí, že uhly by mali byť otvorenejšie – prínosom je lepšie prekrvenie dolných končatín a zdravší (otvorenejší) pocit v brušnej dutine.

Ako je to s prípadným servisom, opravami, náhradnými dielmi – keď už kupujeme stoličku, ktorá má slúžiť napríklad 15 rokov, či je možnosť v prípade potreby niečo opraviť, vymeniť a pod.?

Na rastúce stoličky, stoly i kontajnery MAYER poskytujeme záruku 5 rokov a v podstate doživotný pozáručný servis. K posúdeniu vhodnosti prípadnej opravy väčšinou potrebujeme dostať klientov výrobok do našej dielne, ideálne, keď sa so svojou potrebou obrátite na autorizovaného predajcu – čiže tam, kde ste nakúpili.

Ako správne nastaviť rastúci stôl, zvládne to každý aj bez náradia?

Áno, k správnemu nastaveniu rastúcich stolov MAYER nie je potrebné žiadne náradie. Výšku stolu nastavujeme mechanicky – buď pomocou dvoch šróbov s veľkými hlavami (stoly ProfiJunior) alebo jednoduchšie pomocou kľúčov (stoly Uniq, miniUniqExpert). Kľúč môžeme použiť z ľavej alebo pravej strany stolu, je nasadzovací. Sklon stolovej dosky potom nastavujeme jednoducho jednou rukou – vždy zospodu nahor.

MAYER.CZ

Prečo je dobré mať stôl s naklápajúcou doskou?

Na stole predpokladáme viac činností, ktoré vyžadujú rôzne nastavenie sklonu dosky. Pre písanie je vhodná vodorovná doska alebo len minimálny náklon, pre maľovanie je vhodnejší stredný náklon a pre čítanie je vhodný maximálny náklon dosky. Okrem stolu Junior je možné vybaviť všetky stoly MAYER poličkou s čítacím nástavcom, ktorý výrazne podporí zdraví tvar krčnej chrbtice pri čítaní.

Sú stoly vhodné aj ako počítačové – je možné na ne umiestniť monitor alebo notebook, držiak na monitor a pod.?

Samozrejme, na stoloch je možné používať notebook, čo sa týka pripevnenia držiaku externého monitoru – tak určite áno – na pevnú (nenastaviteľnú) časť dosky. Ako držiak tabletu v zdravej výške odporúčame opäť využiť ku stolu poličku s nastaviteľným čítacím nástavcom.

Je vôbec nutné zaobstarávať si rastúci stôl? Nestačí kombinácia rastúcej stoličky a obyčajného stola?

Kombinácia rastúcej stoličky a rastúceho stola je naozaj ideálna a všetci rodičia, ktorí takto investovali, investovali správne.

Tzv. obyčajný stôl, teda výškovo nenastaviteľný stôl, narušuje celú ergonomickú koncepiu – už základnú myšlienku. Teda byť v kontakte s podložkou a tým sa jednoducho so stoličkou od malička naučiť posúvať, približovať, otáčať – jednoducho hľadať správnu pracovnú, ale aj relaxačnú polohu.

Pokiaľ má dieťa stôl príliš vysoko, kontakt s podložkou môžeme nahradiť vyšším piestom a nastaviteľnou kruhovou podnožkou, ale je to len kompromis…

MAYER.CZ

Zaujali nás pojazdné kontajnery so sedacou plochou, ktoré sa dajú využiť na príležitostné sedenie – keď príde spolužiak alebo rodič a chce si na chvíľu sadnúť k stolu vedľa dieťaťa. Sú všetky určené na sedenie?

Kontajnery, ktorú sú určené k občasnému posedeniu súrodencov, mamičiek, či kamarátov, sú skonštruované tak, aby vydržali zaťaženie 80 kg. Predné dve kolieska sú vybavené mechanickou brzdou, teda je možné ich prepnutím zabrzdiť/odbrzdiť.

Pozor – kontajner Racing nie je určený na sedenie – je príliš vysoký a sadanie, či vstávanie by nebolo bezpečné. Jeho horný diel teda nie je určený na sedenie a má nosnosť iba 10 kg!

Čo vaša novinka – balančná stolička myERGOSIT – je vhodná aj pre deti, aké má výhody, prečo na nej sedieť?

Novinkou v ponuke MAYER CZ je od mája 2021 kolekcia balančných stoličiek myErgosit. Správne navrhnuté balančné sedenie umožňuje aktívne dynamické sedenie a je skôr doplnkovým variantom k bežnej pracovnej stoličke.

Časť kolekcie myERGOSIT je svojim rozsahom výšky sedenia určená deťom a je pravdepodobné, že sa nájdu i rodičia, ktorí dajú prednosť balančnej stoličke pred tradičnou detskou rastúcou stoličkou.

Autorizovaní predajcovia MAYER CZ

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení matky ma to neprešlo. Pochádzam z Košíc a mám dve malé deti. Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú.

články autora...