K prijatiu na niektoré stredné školy sa predpokladá nielen úspešné zvládnutie prijímacích skúšok. Žiak musí tiež preukázať zdravotnú spôsobilosť. Niektoré typy štúdia si vyžadujú výborný zdravotný stav, fyzickú zdatnosť, či psychickú odolnosť. Zdravotnú spôsobilosť posudzuje lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore. Odbory, v ktorých sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť, určuje podľa školského zákona ministerstvo školstva.
Ministerstvo školstva v súlade so školským zákonom určilo učebné odbory a študijné odbory, v ktorých sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť pre školský rok 2026/2027 takto:
Odbory, v ktorých sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť
operátor sklárskej výroby; operátorka sklárskej výroby
3661 H
murár; murárka
3663 H
tesár; tesárka
3672 H
kamenár; kamenárka
3684 H
strechár; strechárka
3762 H
železničiar; železničiarka
3766 H
lodník; lodníčka
3776 K
mechanik lietadiel; mechanička lietadiel
4575 H
mechanizátor lesnej výroby; mechanizátorka lesnej výroby
53
Zdravotnícke odbory vzdelávania na stredných zdravotníckych školách – všetky odbory vzdelávania
74
Telesná kultúra a šport – všetky odbory vzdelávania
8226 Q
hudobno-dramatické umenie
8227 Q
tanec
8228 Q
spev
9245 M
ochrana osôb a majetku
Zdravotná spôsobilosť a stredná zdravotnícka škola
Kritériá zdravotnej spôsobilosti pre uchádzačov o zdravotnícke študijné odbory určuje vyhláška ministerstva zdravotníctva 364/2009 Z.z. nasledovne:
a) vyhovujúci celkový zdravotný stav po absolvovaní preventívnych prehliadok,
b) sluchová ostrosť aspoň jedného ucha pre šepot na päť metrov,
c) centrálna zraková ostrosť do diaľky s korekciou na lepšom oku minimálne 6/9, do blízka s korekciou J. č. 2, pričom zorné pole na lepšom oku nie je zúžené pod 45° vo všetkých smeroch (nesleduje sa, ak ide o študijný odbor masér pre hendikepovaných).
Zdravotná spôsobilosť sa sleduje pri prijatí na všetky zdravotnícke študijné odbory. Ktoré odbory sa dajú študovať na SZŠ?
Skupina študijných odborov 74 Telesná kultúra a šport pripravuje absolventov na výkon športovej činnosti a jednotlivých povolaní v nadväznosti na oblasť športu. Výkon športovej činnosti vyžaduje zvýšené nároky na fyzické predpoklady a zdravotný stav žiaka, aj keď samotná príprava na povolanie nemusí byť fyzicky a zdravotne náročná. Zdravotný stav uchádzačov o štúdium a vhodnosť štúdia posudzuje všeobecný lekár pre deti a dorast.
Zdravotná spôsobilosť a odbor ochrana osôb a majetku
Pre štúdium v študijnom odbore ochrana osôb a majetku je dôležitým a základným predpokladom veľmi dobrý zdravotný stav, fyzická zdatnosť a dostatočná psychická odolnosť. Uchádzači musia byť zdravotne spôsobilí. Najmä nesmú trpieť:
závažnými ochoreniami obmedzujúcimi funkcie horných končatín (poruchy hrubej a jemnej motoriky),
závažnými ochoreniami nosného a pohybového systému (ochorenia chrbtice, ploché nohy, vybočenie kolien, stav po kongenitálnej luxácii bedier),
závažným ochorením dýchacích ciest, srdcovými a cievnymi ochoreniami (varixy),
závažným ochorením kože horných končatín,
závažnými a nekompenzovanými formami epilepsie, epileptických syndrómov a kolapsových stavov
vzhľadom k predpokladanej obslužnej práci, psychickými a vývinovými poruchami či chorobami (alkoholizmus, toxikománia, nervové choroby, dyslexia, dysortografia, …),
závažnými ochoreniami očí a uší,
endokrinnými ochoreniami a imunodeficitnými stavmi,
chronickými chorobami pečene.
Zdravotná spôsobilosť – stredná odborná škola lesnícka
Na štúdium odboru „mechanizátor lesnej výroby; mechanizátorka lesnej výroby“ sa taktiež vyžaduje preukázanie zdravotnej spôsobilosti.
Do študijného odboru sa môžu prijímať len telesne zdatní uchádzači, s dobrou funkčnou činnosťou chrbtice, horných i dolných končatín vrátane uchopovacej schopnosti rúk, bez chronických zápalových ochorení najmä horných dýchacích ciest a sluchových orgánov, s dobrou funkciou obehového a dýchacieho orgánu, bez záchvatových ochorení akéhokoľvek pôvodu a bez akéhokoľvek duševného ochorenia.
Je nevyhnutné, aby celkové duševné a telesné schopnosti dávali v budúcnosti predpoklady na získanie oprávnenia:
na riadenie motocykla, traktora a osobného automobilu
na držanie a používanie poľovnej zbrane
na obsluhu motorových píl, krovinorezov a lesníckych strojov
Zdravotná spôsobilosť – autoopravár
Prijatiu uchádzača do odboru z hľadiska zdravotného stavu všeobecne prekážajú poruchy nosného a pohybového systému, ktoré obmedzujú dobrú pohybovú funkciu a práce vo vynútených polohách, poruchy chrbtice, postihnuté dolné a horné končatiny obmedzujúce manuálnu zručnosť. Ďalej prekáža sklon k chorobám z nachladnutia, chronické a alergické onemocnenie kože, najmä rúk. Odbor nie je vhodný pre mladistvých so zmenenou pracovnou schopnosťou.
Zdravotná spôsobilosť – autoopravár mechanik
Pri tejto špecializácii prekáža precitlivenosť na chemické, mechanické a biologické dráždidlá, chronické a alergické ochorenia dýchacích ciest a kože. Taktiež prekáža onemocnenie srdca, pretrvávajúce zápalové stavy, vady srdcové, haemodynamicky významné onemocnenie zažívacieho ústrojenstva, závažné pretrvávajúce stavy vyžadujúce trvalé diétne stravovanie, onemocnenie uropostického systému, chronické zápaly močových ciest, nephropatia s poruchou funkcie ľadvín.
Taktiež prekážajú choroby nervové, najmä onemocnenie sprevádzané poruchami pohybových funkcií a koordinácií, záchvatové stavy dekompenzované i subkompenzované, poruchy sluchu, recidivujúce a chronické otictídy a sínusitídy, poruchy zraku, ak nedosahuje centrálna ostrosť zraková aspoň jedného oka 5/5 a J.č. 1 s prípadnou korekciou skiel, poruchy farbocitu, chronickej alebo alergickej konjuktivitídy.
Zdravotná spôsobilosť – autoopravár elektrikár
Prijatiu uchádzača do odboru z hľadiska zdravotného stavu prekážajú poruchy nosného a pohybového systému, obmedzujúce dobrú pohybovú funkciu a práce vo vynútených polohách, najmä ťažšie postihnutia chrbtice, postihnutia dolných a horných končatín obmedzujúce manuálnu zručnosť. Ďalej poruchy ciev, vady srdcové, vleklé zápalové stavy, choroby nervové, najmä onemocnenie sprevádzané poruchami pohybových funkcií a koordinácií, záchvatové stavy a poruchy sluchu.
Požiadavky na zrak – poruchy zraku sú, ak nedosahuje centrálna ostrosť zraková aspoň jedného oka 5/5 a J.č. 1 s prípadnou korekciou skiel, porušený farbocit, biskulárne hĺbkové videnie, prekáža myoptia nad –10D, hypertropia nad +4D, astigmatická zložka nad +3D chronickej alebo alergickej konjuaktivity.
Práca v stavebníctve je fyzicky namáhavá, vyžaduje fyzickú zdatnosť a obratnosť (nenarušenú pohyblivosť), dobrý zrak a sluch, zdravý srdcovo-cievny systém, odolnosť voči chorobám z prechladnutia. Prijatiu do odboru prekážajú závažné nervové ochorenia sprevádzané záchvatmi (napr. epilepsia). Neprípustné sú sklony k chorobám srdca, chorobám z prechladnutia, chorobám obličiek a močových ciest, reumatizmu a alergiám. Vo všeobecnosti sa tieto odbory neodporúčajú žiakom s telesným postihnutím a nie sú vhodné ani pre žiakov s mentálnym postihnutím.
Pokiaľ ide o žiaka so špecifickými poruchami učenia, dôležité je posúdiť stupeň narušenia schopnosti žiaka pochopiť a aplikovať poznatky profilových technických predmetov v praxi (plošná a priestorová predstavivosť, čítanie technickej dokumentácie). Vzhľadom na manuálny charakter prác vykonávaných po absolvovaní odboru, učebný odbor 36 nie je vhodný pre uchádzačov s vážnou vývojovou poruchou pohyblivosti rúk (dyspraxia). Výkon manuálnych prác je vo všeobecnosti vhodný pre osoby s dyslexiou, dysgrafiou a dyskalkúliou.
Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.