Slováci môžu cestovať bez obmedzení do 33 zdravotne bezpečných krajín, vrátane obľúbených dovolenkových destinácií (Chorvátsko, Taliansko, Grécko). Najnovšie (od 20. júla) na zelený zoznam pribudla aj Veľká Británia.
Po návrate z týchto krajín občania nemusia ísť do domácej izolácie, hlásiť sa úradom, ani podstupovať test na COVID-19.
Ak by sa zmenila epidemiologická situácia v ktoromkoľvek štáte, môže prísť o štatút zdravotne bezpečnej krajiny a po návrate z takejto destinácie už vyplývajú pre slovenských občanov viaceré povinnosti.
Tri povinnosti po návrate z rizikovej krajiny
Každý, kto prichádza z inej ako bezpečnej krajiny, musí bezprostredne po návrate do SR oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronickou formou príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a svojmu všeobecnému lekárovi, resp. pediatrovi.
Ďalej musí absolvovať domácu izoláciu (toto platí aj pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti) a najneskôr na piaty deň absolvovať test na ochorenie COVID-19.
Ak vyšetrenie na koronavírus po príchode z rizikovej krajiny indikuje lekár alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva, test na ochorenie COVID-19 je vykonaný zadarmo. Inak si ho musí každý zaplatiť sám.
Kto nemusí ísť na test
Testovanie na koronavírus nemusí absolvovať dieťa do 3 rokov veku, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo pediater dieťaťa neurčí inak.
Povinnosť domácej izolácie pre deti do 3 rokov, u ktorých nevzniklo akútne respiračné ochorenie, sa končí ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti.
Povinnosti v domácej izolácii
Osoba v samoizolácii je povinná:
a) sledovať svoj zdravotný stav (náhly nástup aspoň jedného z týchto príznakov: horúčka, kašeľ, dýchavičnosť) a v prípade objavenia sa príznakov bez meškania telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a územne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a podrobiť sa odberu biologického materiálu,
b) zdržať sa sociálnych kontaktov,
c) zdržať sa cestovania, okrem bezodkladného presunutia sa do miesta izolácie v domácom prostredí,
d) zdržať sa akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo prijímať v mieste izolácie vnímavé osoby.
Čo hrozí, ak to nedodržíme
Doteraz bolo rešpektovanie opatrení na individuálnej zodpovednosti každého vracajúceho sa občana. Pokiaľ si niekto svoje povinnosti nesplnil, hrozila mu pokuta vo výške do 1659 eur.
Nakoľko sa však nie všetci občania priznávali k návratu z rizikových krajín a ignorovali karanténne opatrenia, uvažuje sa po novom o pokute za nedodržanie karantény až do 5000 eur.
Vláda prichádza so zákonom, ktorý by umožnil získať hygienikom od operátorov telefónne čísla ľudí vracajúcich sa z tzv. červených krajín.
Podľa týchto záznamov by si vedeli overiť, kto si nesplnil oznamovaciu povinnosť a svoj návrat z rizikovej krajiny nenahlásil. Mohli by takto ľudí počas núdzového stavu kontrolovať, či dodržiavajú domácu izoláciu a ak by nespolupracovali, hygienici by sa mohli obrátiť na políciu.
Tieto opatrenia považujú niektorí politici za lepšiu alternatívu ako znovu zaviesť štátnu karanténu.
Krajiny bezpečné k 6. júlu:
Austrália
Belgicko
Cyprus
Česko
Čína
Dánsko
Estónsko
Faerské ostrovy
Fínsko
Francúzsko
Grécko
Chorvátsko
Holandsko
Írsko
Island
Japonsko
Kórejská republika
Lichtenštansko
Litva
Lotyšsko
Maďarsko
Malta
Monako
Nemecko
Nórsko
Nový Zéland
Poľsko
Rakúsko
Slovinsko
Španielsko
Švajčiarsko
Taliansko
Spojené kráľovstvo (20.7.)