Ďalšie zemetrasenie na Haiti

webnoviny.sk 0

Haiti zasiahlo ďalšie zemetrasenie

Haiti dnes (20.1.2010) postihlo ďalšie zemetrasenie s magnitúdom 6,1. Epicentrum sa nachádzalo približne 59 kilometrov západne od hlavného mesta Port-au-prince.

PORT-AU-PRINCE 20. januára (WEBNOVINY) – Haiti zasiahlo v stredu ďalšie silné zemetrasenie s magnitúdom 6,1. Rozkolísané budovy a otrasy vyhnali do ulíc vydesených obyvateľov.

Podľa Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov amerických (USGS) prírodný úkaz zaznamenali o 6:03 miestneho času (12:03 SEČ) a vychádzal z hĺbky 9,9 kilometra. Epicentrum sa nachádzalo približne 59 kilometrov západne od hlavného mesta Port-au-prince, ktoré minulý týždeň zrovnalo so zemou ničivé zemetrasenie o sile 7,3.

Spravodajca agentúry AP z haitskej metropoly informoval o vzniknutej panike. Tichomorské centrum varovania pred vlnami tsunami výstrahu nezverejnilo, keďže sa zemetrasenie odohralo hlbšie vo vnútrozemí. Z oblasti zatiaľ nie sú hlásené žiadne informácie o obetiach či materiálnych škodách.

Počet obetí minulotýždňového ničivého zemetrasenia na Haiti podľa oficiálnych vládnych záznamovdosiahlo 75 000. Haitská vláda v utorok tiež vyhlásila, že ďalších 250 000 osôb utrpelo zranenia a milión ostalo bez strechy nad hlavou.

Haiti zasiahlo minulý týždeň v utorok zemetrasenie s magnitúdom 7,3, pričom otrasy prakticky zrovnali so zemou metropolu Port-au-Prince. Silné záchvevy postihli asi tri milióny ľudí, čo je tretina obyvateľov štátu Haiti, ktorý zaberá približne tretinu územia rovnomenného ostrova. Tisíce obyvateľov, ktorí zemetrasenie prežili, nocujú v ruinách rozpadnutých budov či na uliciach medzi mŕtvolami, ktoré nemá kto odvážať.

Ľudia nemajú pitnú vodu, lieky a základné potraviny, čo môže viesť k nárastu počtu obetí. V krajine panuje chaos, objavili sa aj prípady násilia a rabovania. Mnohí obyvatelia hlavné mesto v panike opúšťajú.

SITA/AP

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár